„Budapeszt jest gotowy wycofać swoje weto w sprawie nowego pakietu pomocy UE dla Ukrainy, jeśli Bruksela zgodzi się odblokować wszystkie fundusze, które zostały zamrożone w obawach o praworządność” – oświadczył dyrektor gabinetu politycznego premiera Węgier Balazs Orban, cytowany przez agencję Bloomberg.
Finanse unijne dla Węgier i finansowanie Ukrainy to dwie odrębne kwestie, ale jeśli UE nalega, aby finansowanie Ukrainy pochodziło ze zmienionego budżetu UE, to te dwie kwestie stają się powiązane
— stwierdził Balazs Orban.
Potwierdzenie propozycji Ukrainie strategicznego partnerstwa
W sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą szef gabinetu politycznego premiera Węgier powtórzył stanowisko rządu w Budapeszcie, że zamiast nich Kijów powinien na razie otrzymać propozycję strategicznego partnerstwa.
Szybka akcesja Ukrainy nie leży w interesie Węgier ani Unii Europejskiej
— potwierdził dziś rano wyrażane już wcześniej stanowisko premier Węgier Viktor Orban podczas przemówienia w parlamencie, sprzeciwiając się rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Kijowem na rozpoczynającym się w czwartek szczycie unijnym w Brukseli.
Szybkie przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej miałoby nieprzewidziane konsekwencje. Przyspieszenie akcesji nie służyłoby interesom Węgier ani Unii Europejskiej
— stwierdził Orban.
Według niego czas, jaki minął od wystąpienia przez Kijów o członkostwo w UE do otrzymania statusu kandydata, był zbyt krótki; wynosił cztery miesiące, podczas gdy z reguły proces ten trwa kilka lat. Podkreślił też, że Ukraina nie spełniła warunków Komisji Europejskiej, aby otrzymać status kandydata, więc nie powinien zostać on teraz Kijowowi przyznany.
Pomysł o członkostwie Ukrainy w UE „jest obecnie absurdalny, śmieszny i niepoważny” – ocenił Orban.
Węgierski rząd nie ma zamiaru go wspierać
— dodał.
„Sytuacja na Zakarpaciu wciąż nie jest zadowalająca”
Jako przykład premier podał podejście do mniejszości narodowych, w tym ponad 100-tysięcznej mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. Pomimo ostatnich zmian w prawie w tym zakresie podjętych przez parlament w Kijowie Budapeszt uważa, że sytuacja wciąż nie jest zadowalająca.
Orban: „Węgry dostałyby więcej, niż my”
Jak powiedział szef węgierskiego rządu, pełne członkostwo Ukrainy w UE wymagałoby dodatkowych 190 mld euro w ciągu siedmiu lat, a ukraińscy rolnicy mogliby ubiegać się o 93 mld euro dopłat rolnych.
Ukraina otrzymałaby dziesięć razy więcej, niż obecnie przysługuje Węgrom
— powiedział premier.
Członkostwo Ukrainy oznaczałoby, że wszystkie państwa UE z wyjątkiem Ukrainy stałyby się płatnikami netto. Albo wszyscy musieliby zostać pozbawieni 20 proc. dopłat rolnych
— dodał.
Liderzy koalicyjnych partii Fidesz i KDNP przedłożyli parlamentowi projekt rezolucji, która zawiera wezwanie do przeprowadzenia strategicznej dyskusji nad polityką UE wobec Ukrainy. Zapisano w niej również, że Kijów nie spełnił wszystkich warunków dla postępu w negocjacjach akcesyjnych.
Parlament wzywa rząd do reprezentowania powyższego stanowiska w Radzie Europejskiej i instytucjach Unii Europejskiej w decyzjach związanych z procesem akcesyjnym Ukrainy
— dodano.
Przyjęcie rezolucji będzie głosowane w parlamencie w środę.
Odmrożenie funduszy dla Węgier niemal przesądzone
Kwestia rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą oraz decyzja o dalszej pomocy finansowej dla Kijowa w wysokości 50 mld euro na cztery lata mają być podjęte na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie UE w Brukseli.
Wczoraj portal Politico donosił, że Komisja Europejska zamierza pozytywnie ocenić zmiany w węgierskim prawie, dotyczące praworządności i odblokuje 10 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności.
Według cytowanych przez Politico urzędników KE, zamrożenie funduszy miało być „w rzeczywistości znacznie skuteczniejsze, niż się spodziewaliśmy”.
Jeśli KE nie odmrozi funduszy, Węgry będą mogły złożyć pozew i prawdopodobnie wygrają
— podkreślił wysoki rangą dyplomata, cytowany przez portal.
W latach 2021-2027 w ramach funduszy spójności dla Węgier przewidziano 22 mld euro. Wartość węgierskiego planu odbudowy wynosi 10,4 mld euro, w tym 6,5 mld w dotacjach oraz 3,9 mld w pożyczkach.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/674349-wegry-konsekwentne-zgoda-na-pomoc-ukrainie-za-fundusze-ue