„Odchodzę do nowych obowiązków, dla nowych zadań, o których się wkrótce dowiecie… Walka i prawda potrzebują oręża, nowego oręża” - napisał na platformie X prof. Sławomir Cenckiewicz, który po 8 latach pracy odchodzi dziś z Wojskowego Biura Historycznego w warszawskim Rembertowie.
Pożegnanie Cenckiewicza
Z Wojskowego Biura Historycznego po ośmiu latach pracy dyrektora tej instytucji odchodzi prof. Sławomir Cenckiewicz. WBH historyk kierował od 2016 r.
Dziś w @WBH_2016 odbyła się wzruszająca uroczystość pożegnania Dyrektora WBH dr. hab. Sławomira @Cenckiewicz.a❗️ Jesteśmy dumni, że mogliśmy pracować z Panem, Panie Dyrektorze❗️ Dziękujemy👏👏👏
— napisano na profilu WBH na platformie X.
Pożegnania i podziękowania za pośrednictwem tego samego serwisu skierował także Cenckiewicz.
Tak, po 8 latach pracy w @WBH_2016 i @MON_GOV_PL czas się pożegnać. Odchodzę do nowych obowiązków, dla nowych zadań, o których się wkrótce dowiecie… Walka i prawda potrzebują oręża, nowego oręża
— napisał historyk.
Dziękuję Wszystkim Pracownikom całej wojskowej sieci archiwalnej. Skończyliśmy z sowiecją bylejakości, gnicia i niszczenia akt, ukrywania dokumentów przed IPN i zapisów do czytelni „na zeszyt”. Zbudowaliśmy nowoczesne archiwum i profesjonalny zespół
— podkreślił.
Gratuluję @LuckyCiegotura nominacji dyrektorskiej. Dziękuję ministrom @Macierewicz_A i @mblaszczak za współpracę. Służbom specjalnym, Sztabowi Generalnemu WP, pracownikom MON i innym instytucjom państwa za dobrą współpracę
— dodał.
Niech żyje Polska! Niech żyje i rozwija się Wojskowe Biuro Historyczne!
— podsumował prof. Cenckiewicz.
Działalność Sławomira Cenckiewicza
Prof. Sławomir Cenckiewicz rozpoczął pracę w archiwach wojskowych 4 stycznia 2016 r. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powołał go na stanowisko Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. Reformy Archiwów Wojskowych oraz pełniącego obowiązki Dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego. 4 czerwca decyzją MON powołano Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, które powstało z połączenia Centralnego Archiwum Wojskowego oraz Wojskowego Biura Badań Historycznych, które wcześniej wchodziło w skład Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. WBH podlegają archiwa wojskowe w Nowym Dworze Mazowieckim, Oleśnicy, Gdyni i Toruniu. Nowa instytucja kontynuuje tradycję Wojskowego Biura Historycznego istniejącego w latach 1927-1939.
Obejmując nadzór nad wojskowymi zasobami archiwalnymi Cenckiewicz ujawnił dokumenty dotyczące przestępstw żołnierzy i oficerów PRL oraz fatalne warunki panujące w archiwach, które prowadziły między innymi do zniszczenia części dokumentów. Poinformował także prokuraturę, że w wyniku kwerend archiwalnych ustalono, że część dokumentów była niszczona przez pracowników archiwów.
Jak poinformował w swoim wpisie obowiązki dyrektora WBH przejął dr Łukasz Cięgotura.
W poniedziałek Wojskowe Biuro Historyczne opublikowało na swoich stronach podsumowanie działań instytucji w ciągu minionych niemal 8 lat. Wśród nich wymieniono między innymi działania w związku z ekshumacjami płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana, wsparcie dla działań Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, wyremontowanie magazynów WBH, digitalizację niemal 2,8 miliona stron archiwaliów oraz wpisanie na Światową Listę Programu UNESCO materiałów archiwalnych dotyczących Polskiej Organizacji Wojskowej i zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920 r.
Sławomir Cenckiewicz urodził się 20 lipca 1971 r. Jest profesorem Akademii Sztuki Wojennej i od 2016 r. dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Warszawie. W latach 2016–2021 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Kolegium IPN.
Jest autorem i współautorem wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Opublikował kilkadziesiąt książek i rozpraw, w tym monografię komunistycznego wywiadu wojskowego oraz szereg studiów na temat cywilnych służb specjalnych PRL. Cenckiewicz to autor i współautor biografii: Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, płk. Ryszarda Kuklińskiego, Wiesława Chrzanowskiego i Lecha Kaczyńskiego; edytor pism politycznych i wspomnień: Tadeusza Katelbacha, Ignacego Matuszewskiego, Stanisławy Kuszelewskiej oraz Władysława Studnickiego.
W 2006 r. przewodniczący Komisji Likwidacyjnej WSI, a później doradca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Pełni również funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Archiwalnej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych (od 2016 r.). 30 sierpnia 2023 r. Sławomir Cenckiewicz został powołany do Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022 i został jej przewodniczącym. 29 listopada 2023 r. Komisja przedstawiła cząstkowy raport podsumowujący dotychczasowe prace. Wśród najważniejszych ustaleń wymieniono uleganie „wpływom Federacji Rosyjskiej” przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego w okresie rządów PO-PSL, czego wyrazem było podpisanie porozumienia z Federalną Służbą Bezpieczeństwa w 2013 r.
Na podstawie ustaleń raportu Komisja zarekomendowała, aby nie powierzać w przyszłości zadań, stanowisk i funkcji związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo RP ówczesnym funkcjonariuszom i wysokim urzędnikom państwowym: gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi, płk. Krzysztofowi Duszy, Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi i Bartłomiejowi Sienkiewiczowi. Funkcje członka i przewodniczącego prof. Cenckiewicz sprawował do odwołania wszystkich członków tej komisji przez Sejm kilka godzin po przedstawieniu raportu.
aja/PAP, X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/674137-prof-cenckiewicz-zegna-sie-z-wojskowym-biurem-historycznym