Donald Tusk spotkał się w Senacie z kandydatami koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy na przyszłych ministrów w jego rządzie. Poinformował, że resort spraw zagranicznych ma objąć Radosław Sikorski, resort kultury Bartłomiej Sienkiewicz, a Paulina Hennig-Kloska ma zostać ministrem klimatu. Co na to internauci?
To są kadry Tuska
W piątek przed południem odbyło się spotkanie kandydata na premiera koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy Donalda Tuska z kandydatami na przyszłych ministrów w jego gabinecie. Wicepremierami w rządzie Tuska mają być liderzy partii koalicyjnych - prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, który ma objąć także resort obrony, oraz szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który ma odpowiadać za cyfryzację.
Szefem MSZ ma został Radosław Sikorski, ministrem ds. Unii Europejskiej ma być Adam Szłapka (KO), minister edukacji Barbara Nowacka (KO), ministrem nauki Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica), ministrem rolnictwa Czesław Siekierski (PSL), a ministrem przemysłu (resort z siedzibą w Katowicach) ma być Marzena Czarnecka.
Z kolei według medialnych doniesień Adam Bodnar ma zostać ministrem sprawiedliwości, Andrzej Domański ministrem finansów, Tomasz Siemoniak koordynatorem służb specjalnych. MAP ma nadzorować Borys Budka, resort zdrowia Izabela Leszczyna, a Dariusz Klimczak z PSL ma przejąć resort infrastruktury.
Kandydatem na ministra rozwoju i technologii jest Krzysztof Hetman (PSL), kandydatem na szefa resortu kultury jest Bartłomiej Sienkiewicz (KO), Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) ma zajmować się funduszami i polityką regionalną, kandydatem na ministra sportu jest Sławomir Nitras (KO) i kandydatką na szefową resortu klimatu jest Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050).
Marzena Okła-Drewnowicz (KO) ma być minister-członkinią Rady Ministrów ds. polityki senioralnej, Katarzyna Kotula z Lewicy ma być minister-członkinią Rady Ministrów ds. równości i Agnieszka Buczyńska, która ma odpowiadać za sprawy społeczeństwa obywatelskiego, a także Jan Grabiec (KO), który ma zostać szefem KPRM.
CZYTAJ TEŻ:
Internauci komentują
Po ogłoszeniu przez Tuska nazwisk swoich przyszłych ministrów, media społecznościowe zalała fala komentarzy. Internauci wskazują, że to nie jest nowy rząd, tylko coś, co Polacy już znają. Są również zaniepokojeni powrotem do MSZ Radosława Sikorskiego.
Jak dalece uwikłani w różne zależności muszą być czołowi politycy Platformy, że na stanowisko szefa MSZ wraca tak skompromitowany człowiek jak Sikorski?
— zastanawiał się Marcin Strzymiński.
Donald Tusk, jak zawsze szczerze: „Radosław Sikorski nie jest polskim europarlamentarzystą”
— dodał Artur Ceyrowski.
Sikorski ministrem. To policzek dla ludzi, którzy pamiętają „Reset”
— wskazała Anna Beauchamp.
Dzisiaj Donald Tusk potwierdził, że Ministrem Finansów zostanie Andrzej Domański. To człowiek, który zaraz przed objęciem funkcji, zaczął wykorzystywać 8-letnie sukcesy Polski za rządów PiS, jako swoje. PiS również doprowadził Polskę do 20 największych gospodarek świata
podkreślił @HubnerrMax.
Nadzieją dla prawicy jest skład rządu wystawiony przez KO (potwierdzony przez wp). Praktycznie te same twarze, którym od 8 lat dziękowano w wyborach. Gdy wreszcie trafiła się okazja na głęboki lifting, to DT szykuje powtóreczkę z 2007-15. PS. pani Hennig-Kloska będzie ministrem
— napisał Grzegorz Wszołek.
Rząd Tuska to nie jest żaden nowy początek tylko coś co już było i się nie sprawdziło
— podkreślił @Krzysztof2008.
Thank you USA… Ręce już nie mają gdzie opadać.
Ciekawe czy jak Radosław Sikorski zostanie ministrem spraw zagranicznych, to czy nadal będzie sowicie opłacany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie?
„To będzie rząd, który zmieni oblicze Polski” (Kosiniak-Kamysz, 2023”… i „niestety, jak to się górnolotnie nazywa i bardzo eufemistycznie… to ch…j, d…a i kamieni kupa” (szef MSW, za PO, Bartłomiej Sienkiewicz, 2013)
— przypomniał Włodzimierz Graff.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
wkt/TT/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/673769-tusk-przedstawil-swoich-ministrow-internauci-komentuja