Zbieżna jest opinia strony koalicyjnej, w której kilkukrotnie przedstawiciele podkreślali, iż konieczne są czynności związane z przeprowadzeniem pewnego audytu czy przeglądu w różnych branżach w BBN; jest też wola prezydenta, aby na koniec drugiej kadencji przygotować przegląd strategiczny bezpieczeństwa narodowego - powiedział w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, pytany o przygotowania do współpracy z nową władzą.
Nowy rząd Tuska. „Przygotowania” i „spotkania”
Spodziewajcie się państwo wyboru nowego rządu 11 grudnia, a jeśli czas na to nie pozwoli, to 12 grudnia expose nowego premiera, a zaprzysiężenie zakładamy 13 grudnia - podkreślił 1 grudnia lider PO Donald Tusk.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera był pytany w „Faktach po „Faktach” o przygotowania BBN do współpracy z nową władzą, nowym premierem i nowymi ministrami MSW, MON i MSZ.
(…)oczywiście, takie przygotowania trwają; miały miejsce również spotkania
— odpowiedział Siewiera.
Jak dodał, „zarówno pan prezydent (Andrzej Duda) wielokrotnie podnosił w trakcie swoich spotkań ze stroną opozycyjną, w trakcie konsultacji, że na kwestiach bezpieczeństwa zależy mu w sposób szczególny i tutaj kwestie bieżącej polityki, partyjnej, muszą zejść na plan dalszy; ale też po stronie nowej większości parlamentarnej jest duże zrozumienie i, wydaje się, że wola do poszukiwania konsensusu w tych kluczowych sprawach”.
Raport otwarcia
Szef BBN był dopytywany, jak on wyobraża sobie tę współpracę oraz czy dochodzi do spotkań mających na celu próbę wypracowania najważniejszych ścieżek współpracy.
Dość powiedzieć, że zbieżna jest opinia strony koalicyjnej, w której kilkukrotnie przedstawiciele podkreślali, iż konieczne są pewne czynności związane z przeprowadzeniem pewnego raportu otwarcia, pewnego audytu czy przeglądu w różnych branżach w BBN
— powiedział Siewiera.
Taka jest też wola Zwierzchnika Sił Zbrojnych, pana prezydenta, aby na koniec drugiej kadencji, na czas zamknięcia, przygotować przegląd strategiczny bezpieczeństwa narodowego, w którym dookreślone zostaną te najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed Rzecząpospolitą, stopień ich przygotowania aktualny - to jest pole potencjalnej współpracy, zresztą nie tylko z resortem obrony narodowej.
Expose Morawieckiego. Będzie drugi krok?
29 listopada marszałek Sejmu poinformował, że 11 grudnia o godz. 10 premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose, a ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.
27 listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier w ciągu 14 dni od zaprzysiężenia jego gabinetu przedstawia Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie mu wotum zaufania. Termin ten mija 11 grudnia.
Jeśli w tzw. pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę.
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.
10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/673723-wspolpraca-z-nowa-wladza-szef-bbn-odpowiada