Parlamentarny zespół ds. reparacji ma w środę dyskutować nad projektem uchwały Sejmu do Prezesa Rady Ministrów w sprawie dochodzenia przez Polskę odszkodowań za straty spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej oraz podjęcia działań dot. oszacowania strat w wyniku agresji sowieckiej - przekazał wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Grupa posłów PiS w połowie listopada powołała zespół parlamentarny ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec oraz oszacowania wysokości odszkodowań należnych od Rosji za szkody wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej.
W środę odbędzie się pierwsze merytoryczne posiedzenie zespołu, na które zaprosiliśmy dyrektora Instytutu Strat Wojennych Konrada Wnęka wraz z zespołem ekspertów, którzy przygotowali raport dotyczący strat spowodowanych przez Niemcy. Chcemy odbyć dyskusję na temat tego raportu, a także nad rozpoczętymi pracami nad raportem dotyczącym strat w wyniku agresji sowieckiej
— zapowiedział Mularczyk, który jest szefem zespołu.
Kontynuacja działań
Wiceszef dyplomacji zaznaczył, że zespół ma też omówić przygotowanie projektu uchwały Sejmu do Prezesa Rady Ministrów.
Uchwała ma być apelem do Prezesa Rady Ministrów oraz Rady Ministrów w sprawie dochodzenia w tej kolejnej kadencji Sejmu odszkodowań, reparacji oraz zadośćuczynienia za straty spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej oraz podjęcia działań związanych z oszacowaniem strat spowodowanych przez Federację Rosyjską podczas II wojny światowej
— poinformował.
Chodzi o to, aby ta uchwała Sejmu była apelem zmierzającym do kontynuowania prac z IX kadencji Sejmu” - dodał Mularczyk.
W projekcie uchwały, którym ma zająć się zespół czytamy m.in., że „mając na uwadze ogrom krzywd, cierpień i szkód wyrządzonych przez Niemcy w trakcie II wojny światowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku, że kwestia zasad wypłaty reparacji odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat poniesionych przez Polskę i Polaków wymaga jak najszybszego uregulowania pomiędzy Rzeczpospolitą Polską w formie umowy międzynarodowej oraz upamiętnienia poprzez budowę pomnika polskich ofiar agresji niemieckiej w Berlinie”.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że Polska nie otrzymała dotychczas stosownej kompensaty finansowej i zadośćuczynienia za straty materialne i niematerialne poniesione przez państwo polskie podczas II wojny światowej w wyniku agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Straty te wymagają określenia i przedstawienia niezbędnego szacunku, który będzie podstawą podjęcia odpowiednich działań wobec Federacji Rosyjskiej
— czytamy.
Raport o stratach
1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ub.r. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/673445-temat-reparacji-nie-zniknie-mularczyk-szykujemy-projekt