Nowy ambasador Niemiec w Polsce Viktor Elbling udzielił pierwszego wywiadu. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” stwierdził, że niezależnie od wyniku wyborów, „Europa i Niemcy potrzebują silnej Polski”. Ale na pytanie o reparacje odparł, że „z punktu widzenia Niemiec kwestia reparacji jest zamknięta”. Na te słowa zareagował wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, który podkreślił, że w tej sprawie stanowisko Polski jest odmienne.
W Berlinie wystrzeliły korki od szampana?
Dyplomata został zapytany, czy po ogłoszeniu wyników wyborów w Polsce, w Niemczech wystrzeliły korki od szampana. Elbling przekonywał, że wszystkich ucieszyła wysoka frekwencja, z czego „Polska słusznie jest dumna”.
Poza tym nadal tak, jak przed wyborami, tak i teraz Niemcy chcą ściśle współpracować ze swoimi polskimi przyjaciółmi, by stawiać czoła wspólnym wyzwaniom dla dobra Europy. I jest to całkowicie niezależnie od wyniku wyborów. Europa i Niemcy potrzebują silnej Polski
— powiedział ambasador.
Na pytanie, czy „Polacy pokazali Niemcom, jak można pokonać populizm” Elbling stwierdził, że populizm jest zagrożenie dla demokracji, a w obliczu kryzysów, „populiści wciąż znajdują zwolenników”, a wspólnym celem w UE jest powstrzymanie ich.
Dyplomata powiedział również, że „przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, którego 20. rocznicę będziemy obchodzić w przyszłym roku, było dla Niemiec bardzo szczęśliwym wydarzeniem”.
W ciągu tych kilku miesięcy, które spędziłem w Polsce, zobaczyłem kraj, który postrzega siebie jako europejski i który chce Europę współkształtować
— stwierdził.
Reparacje? Sprawa zamknięta
Dyplomata został też zapytany o reparacje od Niemiec dla Polski za II wojnę światową. Elbling powiedział, że Niemcy nadal ponoszą „polityczną i moralną odpowiedzialność za straszliwe zbrodnie popełnione w Polsce”, ale „z punktu widzenia Niemiec kwestia reparacji jest zamknięta”.
podejmujemy oczywiście starania, by możliwie w jak największym stopniu ulżyć cierpieniu, jakiego doznały osoby poszkodowane, czemu służyły w ubiegłych dziesięcioleciach liczne inicjatywy również na rzecz polskich ofiar. Jednak szczególnie ważne jest dla nas także zachowanie pamięci o ofiarach oraz o poniesionych przez Polaków stratach. O możliwych inicjatywach w tym zakresie będziemy nadal prowadzić dialog także z nowym polskim rządem. Z punktu widzenia Niemiec kwestia reparacji jest zamknięta
— oświadczył ambasador Niemiec w Polsce.
Wiceszef MSZ reaguje
Do wypowiedzi niemieckiego ambasadora odniósł się wiceszef resortu spraw zagranicznych Polski Arkadiusz Mularczyk. We wpisie zamieszczonym na Twitterze/X podkreślił, że stanowisko Polski w tej sprawie jest odmienne, co wyrażono uchwałą Sejmu z 14 września 2022 r., wzywającą Niemcy do przyjęcia „politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej odpowiedzialności” za zbrodnie III Rzeszy w czasie II wojny światowej.
Przypomniał, że podobne wezwanie znalazło się w uchwale Rady Ministrów z 18 kwietnia 2023 r., mówiącej o „konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat” w wyniku wojny i niemieckiej okupacji.
Nie są mi również znane, jakiekolwiek obecne działania Niemiec, jakie miałyby ulżyć cierpieniu, jakie doznały osoby poszkodowane podczas II WŚ. Polska wciąż wzywa do podjęcia dialogu ws. reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia za skutki agresji i zniszczeń zadanych Polsce podczas II WŚ!
— podkreślił Mularczyk na portalu Twitter/X.
Viktor Elbling jest od września 2023 r. ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Zastąpił na tym stanowisku Thomasa Baggera.
CZYTAJ TEŻ:
wkt/Twitter/X/RP.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/673084-mularczyk-odpowiada-nowemu-ambasadorowi-niemiec-wsreparacji