Parlament Ukrainy uchwalił apel do nowo wybranych parlamentarzystów polskich, w którym dziękuje za dotychczasowe wsparcie naszego kraju w walce z rosyjskim imperializmem i prosi o odblokowanie tranzytu na granicy. „Rada Najwyższa Ukrainy w imieniu Narodu Ukraińskiego ponownie wyraża szczerą wdzięczność Narodowi Polskiemu za nieocenioną pomoc w naszej walce o wolność i demokrację” - czytamy.
Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała uchwałę, w której zwróciła się z apelem do nowo wybranych polskich parlamentarzystów w kwestii „kontynuowania owocnej współpracy” między naszymi narodami. Zaznaczono w niej również, że sprawa uwolnienia tranzytu towarów na granicy polsko-ukraińskiej jest bardzo pilna i zależy od niej powodzenie obrony Ukrainy przed rosyjską agresją.
Uchwała weszła w życie z dniem 22 listopada 2023 roku, została podpisana przez Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefańczuka i przesłana do polskiego Sejmu i Senatu.
Przyjaźń i obawy
W pierwszych słowach ukraińskiej uchwały autorzy zaznaczyli, że „doceniają dobrosąsiedzkie stosunki” z Polską, oceniając relacje z nią jako strategiczne i sojusznicze. W tym kontekście przypomniano, że Polska jako pierwszy na świecie kraj, uznała niepodległość Ukrainy w 1991 roku.
Parlamentarzyści Rady Najwyższej wyrazili też wdzięczność za to, że Polacy jako pierwsi udzielili pomocy zaatakowanej Ukrainie i jej mieszkańcom, między innymi poprzez usunięcie przeszkód prawnych dla zorganizowania schroniska ukraińskich kobiet i dzieci.
Poza kordialnymi sformułowaniami o polsko-ukraińskiej współpracy, w uchwale znalazły się też gorzkie słowa o zablokowaniu przez Polskę punktów kontrolnych na granicy, co według ukraińskich parlamentarzystów ma komplikować sytuację gospodarczą i ekonomiczną Ukrainy.
Dalsze blokowanie przepływu towarów na granicy ukraińsko-polskiej nieuchronnie doprowadzi do pogorszenia sytuacji społeczno-gospodarczej w Ukrainie i ograniczenia jej zdolności wojskowych
— napisano w apelu do polskich parlamentarzystów.
Według Rady Najwyższej receptą na rozwiązanie tej problematycznej sytuacji byłoby usunięcie blokady w punktach kontrolnych, przez co można by skutecznie zrealizować postanowienia umowy między Kijowem a Unią Europejską w zakresie transportu towarowego.
Ukraińskie nadzieje
Rada Najwyższa Ukrainy wyraziła w uchwalonym apelu do polskiego parlamentu nadzieję, że Polska wciąż będzie udzielała wsparcia dla ukraińskich inicjatyw, mających na celu izolację Rosji na arenie międzynarodowej. W tym kontekście podkreślono też konieczność wdrożenia Ukraińskiej Formuły pokojowej, co miałoby zapewnić Europie trwały pokój, a samej Polsce korzyści prestiżowe w środowisku międzynarodowym.
Dokument zapewnia o wzajemnym zaufaniu między Kijowem i Warszawą podkreślając, że Ukraina ma nadzieje na utrzymanie polskiej pomocy wojskowej, technicznej i materiałowej. Ukraińscy politycy uwypuklili swoje życzenie, by Polska wzięła aktywny udział w procesie odbudowy Ukrainy po wojennych zniszczeniach oraz pomogła ściągnąć na Ukrainę potrzebne inwestycje.
W odniesieniu do ukraińskiego członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, Rada Najwyższa stwierdziła, że jest pewna pełnego poparcia Polski dla tych starań i promocji interesów Ukrainy na forum międzynarodowym.
Rada Najwyższa Ukrainy czyni i będzie czynić wszystko, co możliwe, aby Ukraina w dalszym ciągu była godnym partnerem i wiarygodnym sojusznikiem Rzeczypospolitej Polskiej i całej Zjednoczonej Europy
— podsumowano w uchwale Rady Najwyższej Ukrainy.
CZYTAJ TEŻ:
pn/Rada Najwyższa Ukrainy
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/672888-rada-najwyzsza-ukrainy-wystosowala-apel-do-sejmu-i-senatu-rp