Dzisiaj po godz. 10 rozpoczęło się spotkanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni z liderem KO Donaldem Tuskiem w sprawie tzw. drugiego konstytucyjnego kroku powoływania rządu.
Hołownia został wczoraj zapytany na konferencji prasowej w Krakowie o to, czy spotkał się już z szefem PO Donaldem Tuskiem w temacie tworzenia nowego rządu, w sytuacji, w której rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania w Sejmie i czy ustalili już, kiedy odbędzie się w takiej sytuacji expose Tuska - 11 czy 12 grudnia.
Jesteśmy umówieni na spotkanie jutro i o tym właśnie będziemy rozmawiać
— odpowiedział marszałek Sejmu.
Dodał, że zostawia tę decyzję Donaldowi Tuskowi.
To on powinien zdecydować o tym, jak chce, żeby to wyglądało
— podkreślił.
To będzie decyzja pana premiera Tuska, jak woli. Czy wolałby, żeby jeszcze tego samego dnia, wieczorem, to on został wybrany na premiera, a na przykład expose i głosowanie nad składem Rady Ministrów zrobimy 12 grudnia, tak, żeby w Polsce był premier już tego dnia. Albo będzie na przykład wolał, żebyśmy zrobili wszystkie te trzy elementy, idąc późno w wieczór, późno w noc tego samego dnia, czy na przykład wyrazi taką wolę, że lepiej będzie, żeby 11 grudnia był dniem, kiedy zamknie się sprawa Mateusza Morawieckiego - a pewnie się zamknie - a 12 grudnia będzie tym dniem, kiedy to on zostanie wybrany na premiera, wszystko na to wskazuje wygłosi expose i będzie głosowanie nad Radą Ministrów
— powiedział Hołownia.
Jak zaznaczył, jest „tylko i wyłącznie stróżem spraw formalnych związanych z tym procesem”.
Jesteśmy w stałym kontakcie z najlepszymi specjalistami w Kancelarii Sejmu
— podkreślił również marszałek Sejmu.
Przejęcie inicjatywy przez Sejm
Hołownia przekazał też, iż „najprawdopodobniej będzie wniosek poselski o zmianę regulaminu Sejmu, jeżeli chodzi o sposób głosowania w drugim kroku”.
Marszałek Sejmu poinformował, że 11 grudnia o godz. 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose, a ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.
Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier w ciągu 14 dni od zaprzysiężenia jego gabinetu przedstawia Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Termin ten mija 11 grudnia.
Jeśli w tzw. pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę.
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.
10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/672859-rozpoczelo-sie-spotkanie-marszalka-sejmu-z-donaldem-tuskiem