Opozycja nie zamierza przejmować się konstytucją! Senator Marek Borowski w TVN24 stwierdził, że „część wyroków Trybunału Konstytucyjnego może być uznana za niebyłe”.
Zamach na Trybunał
Jest kilka powodów, dla których spora część wyroków może być uznana za niebyłe. Np. udział sędziów dublerów
— powiedział polityk w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską.
W przekonaniu Borowskiego, „jest problem z wyrokami Trybunału, bo pani prezes Julia Przyłębska została powołana na stanowisko bezprawnie”.
Konstytucjonaliści są zgodni, że została nielegalnie powołana, ponieważ nie było stosownej uchwały
— przekonywał Borowski.
Dopytywany, czy w takim razie wszystkie wyroki Trybunału zostaną wyrzucone do koszta, odpowiedział:
Trzeba się zastanowić.
Tyle właśnie znaczy dla opozycji Konstytucja, której przez osiem lat „bronili”…
CZYTAJ TAKŻE: „Kasta” domaga się pośpiechu ws. demolowania sądownictwa! Wszyscy sędziowie powołani z udziałem KRS do weryfikacji?!
„To jest deklaracja przestępstwa’
Warto przypomnieć w tym momencie, co o pomysłach opozycji o unieważniano wyroków Trybunału Konstytucyjnego mówiła jego prezes Julia Przyłębska.
Nie ma możliwości unieważnienia wyroku TK; oczywiście, że to jest deklaracja przestępstwa; konstytucja mówi jednoznacznie, że orzeczenia TK są ostateczne
— powiedziała prezes TK Julia Przyłębska odnosząc się do umowy koalicyjnej KO, Polski2050, PSL i Nowej Lewicy. Rozmowę przeprowadził Bronisław Wildstein, gospodarz programu „O co chodzi” w TVP Info.
Nie można unieważnić orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w takiej procedurze, jaką przewidują w umowie koalicyjnej, chyba że chcieliby zmienić konstytucję, ale zastanawiam się, jak chcieliby ją zmienić, ponieważ jeden z przepisów będących podstawą orzekania w 2020 r., to przepis dotyczący godności człowieka. To znaczy, że mamy pozbawić polskich obywateli godności. Taki jest zamiar tych, którzy kwestionują orzeczenie TK
— oceniła prezes Przyłębska w czwartek w TVP Info.
Odniosła się w ten sposób do parafowanej 10 listopada umowy koalicyjnej między KO, Polską 2050, PSL i Nową Lewicą. W części pierwszej tej umowy zatytułowanej „Ustalenia programowe” w punkcie 6. - jako „kluczowy obszar” - określono wzmocnienie praw kobiet i zapowiedziano unieważnienie wyroku TK z 2020 roku. 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes Przyłębska jednoznacznie o pomysłach opozycji: Nie ma możliwości unieważnienia wyroku TK. To deklaracja przestępstwa
kk/TVN24/wPolityce
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/672422-borowski-bredzi-o-uniewaznieniu-wyrokow-tk