Jeżeli do Sejmu wpłyną projekty uchwał ws. powołania komisji śledczych, to oczywiście będziemy zgłaszali do nich swoich przedstawicieli - zapowiedział rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek. Wyraził też nadzieję, że w komisjach zachowane będą parytety.
CZYTAJ WIĘCEJ: Powstaną trzy komisje śledcze? Szczerba chce ich jeszcze więcej! Fogiel: „Chodzi o to, by uczynić w Polsce igrzyska”
Jak poinformowało w środę wieczorem biuro prasowe Koalicji Obywatelskiej, klub KO złożył Sejmie projekty uchwał dot. powołania komisji śledczych ws. tzw. afery wizowej, Pegasusa i tzw. wyborów kopertowych.
Do informacji w rozmowie z PAP odniósł się rzecznik PiS.
Jeżeli wpłyną stosowne projekty uchwał w sprawie powołania komisji śledczych, to oczywiście będziemy zgłaszali do nich swoich przedstawicieli
— zapowiedział.
Mamy nadzieję, że jeżeli komisje będą się konstytuowały, to odbędzie się to w zgodzie z obowiązującym prawem, tj. konstytucją i ustawami, które dokładnie określają sposób powołania, parytety liczbowe oraz zakres działania komisji śledczych
— podkreślił Rafał Bochenek.
Niestety, dotychczasowy sposób pracy marszałka, który powinien stać na straży tych aktów prawnych, wcale nie daje gwarancji, że tak będzie, bo co innego się mówi, a co innego jest realizowane
— dodał.
Platforma za powołaniem komisji śledczych
Pierwszy projekt uchwały złożony przez klub KO dot. „powołania Komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od dn. 1 stycznia 2019 r. do dn. 20 listopada 2023 r.”
Komisja śledcza ds. tzw. wyborów kopertowych ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego. W projekcie uchwały zapisano, że w szczególności komisja zbada działania ówczesnych członków Rady Ministrów, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i podległych im osób. Sprawdzi też, w jaki sposób realizowane były polecenia członków rządu w tym zakresie, zwłaszcza przez Pocztę Polską i Polską Wytwórnie Papierów Wartościowych.
Złożono również projekt uchwały ws. powołania „Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystywaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dn. 16 listopada 2015 r. do dn. 20 listopada 2023 r.”.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/671831-czy-pis-zglosi-przedstawicieli-do-ew-komisji-sledczych