Sejm podjął dzisiaj uchwałę w sprawie wyboru składów osobowych stałych komisji sejmowych. Po południu zaplanowano posiedzenia komisji, na których zostały wybrane ich prezydia. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY.
Za przyjęciem wniosku w sprawie wyboru składów osobowych komisji sejmowych głosowało 273 posłów, przeciw było 178, wstrzymały się trzy osoby.
Odbędą się również posiedzenia: Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych; Komisji Kultury i Środków Przekazu; Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Komisji do Spraw Unii Europejskiej; Komisji Gospodarki i Rozwoju; Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; Komisji do Spraw Kontroli Państwowej; Komisji Łączności z Polakami za Granicą; Komisji Ustawodawczej; Komisji Zdrowia; Komisji do Spraw Petycji; Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa; Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Sejm wybrał skład Komisji Etyki Poselskiej
Izabela Mrzygłocka (KO) została wybrana na przewodniczącą sejmowej Komisji Etyki Poselskiej. Jej zastępcą został poseł Jacek Świat (PiS).
W Komisji Etyki Poselskiej zasiadają też Zbigniew Sosnowski (PSL-TD), Ewa Schädler (Polska2050-TD), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) i Konrad Berkowicz (Konfederacja).
Przewodnictwo w Komisji Etyki Poselskiej jest rotacyjne i zmienia się co sześć miesięcy.
Do zakresu działania Komisji należy m.in. rozpatrywanie spraw posłów, którzy zachowują się w sposób nieodpowiadający godności posła, rozpatrywanie spraw wynikających z Rejestru Korzyści i majątkowych oświadczeń poselskich.
Skład Komisji ds. służb specjalnych
Siedmioosobowy skład komisji ds. służb specjalnych zatwierdził Sejm w dzisiejszym bloku głosowań. Pierwsze posiedzenie, na którym posłowie wybiorą przewodniczącego i wiceprzewodniczących odbędzie się o godz. 15.00 z udziałem marszałka lub wicemarszałka Izby.
Michał Gramatyka (TD-Polska 2050) został przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych - dowiedziała się PAP po pierwszym posiedzeniu siedmioosobowej komisji. Na zamkniętym posiedzeniu wiceprzewodniczącym został wybrany Marek Biernacki (PSL-TD).
Do komisji weszli dwaj posłowie Koalicji Obywatelskiej - Krzysztof Brejza i Paweł Olszewski, dwaj z Trzeciej drogi - jeden z PSL - Marek Biernacki i drugi z PL2050 - Michał Gramatyka. Lewicę w komisji będzie reprezentował Włodzimierz Czarzasty, PiS Waldemar Andzel, a Konfederację - Krzysztof Tuduj.
Za zatwierdzeniem zgłoszonego przez prezydium Sejmu takiego składu komisji głosowało 264 posłów, przeciw było 192, nikt nie wstrzymał się od głosu.
W debacie przed głosowaniem przeciw takiemu składowi komisji protestował Marek Suski (PiS). Podkreślał, że jego klubowi z wyliczeń parytetowych powinno przypaść 2,8 posła - czyli trzech posłów komisji, a jest w niej obecnie jeden.
O tym, że sejmowa komisja do spraw służb specjalnych będzie liczyła siedmiu członków posłowie zdecydowali w pierwszych dniach tego posiedzenia Izby.
Zgodnie z regulaminem Sejmu marszałek lub jeden z wicemarszałków poprowadzi pierwsze posiedzenie komisji. Komisja obraduje w trybie niejawnym najczęściej w specjalnej sali nr 309 w budynku S.
Przez całą poprzednią kadencję szefem był Waldemar Andzel (PiS) a jego zastępcą Jarosław Krajewski - również z tego ugrupowania. Oprócz nich członkami komisji byli Michał Jach i Marek Suski (PiS) oraz Maciej Gdula (Lewica), Adam Szłapka (KO) i Marek Biernacki.
Cichocki szefem kancelarii Sejmu
Sejmowa komisja regulaminowa pozytywnie oceniła wniosek o powołanie na szefa Kancelarii Sejmu Jacka Cichockiego. Komisja wydała też pozytywną opinię ws. wykładni Regulaminu Sejmu.
Na dzisiejszym posiedzeniu komisja regulaminowa pozytywnie oceniła wniosek o odwołanie dotychczasowej szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej i wniosek o powołanie na jej miejsce Jacka Cichockiego.
Cichocki zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, by sprostać postawionym przed nim zadaniom i będzie robił wszystko co w jego mocy, by każdy poseł, niezależnie od opcji politycznej, czuł się w Sejmie dobrze.
Komisja regulaminowa rozszerzyła porządek obrad o zaopiniowanie projektu uchwały Prezydium Sejmu ws. wykładni art. 186 ust. 2 Regulaminu Sejmu RP. Art. 186 ustęp 2 przewiduje udzielanie przez marszałka Sejmu głosu członkom Rady Ministrów poza kolejnością mówców, ilekroć tego zażądają.
Komisja ds. Unii Europejskiej
W myśl przyjętego przez Sejm składu komisji ds. Unii Europejskiej, znajdzie się w nim 39 posłów. Przyjęto kandydatury:
Bartosza Arłukowicza (KO), Władysława Bartoszewskiego (PSL-TD), Rafała Bocheneka (PiS), Grzegorza Brauna (Konfederacja), Agnieszki Buczyńskiej (Polska2050-TD), Jacea Czerniaka (Lewica), Konrada Frysztaka (KO), Krzysztofa Gadowskiego (KO), Tomasza Głogowskiego (KO), Kazimierza Gołojucha (PiS), Małgorzaty Gosiewskiej (PiS), Krzysztofa Grabczuka (KO), Andrzeja Grzyba (PSL-TD), Marcina Gwóździa (PiS), Danuty Jazłowieckiej (KO), Dariusza Jońskiego (KO), Michała Koboski (Polska2050-TD), Stefana Krajewskiego (PSL-TD), Marka Krząkały (KO), Anny Kwiecień (PiS), Krzysztofa Lipca (PiS), Jana Mosińskiego (PiS), Tomasza Piotra Nowaka (KO), Kacpra Płażyńskiego (PiS), Piotra Polaka (PiS), Agnieszki Pomaskiej (KO), Marcina Przydacza (PiS), Waldemara Sługockiego (KO), Andrzeja Szejny (Lewica), Adama Szłapki (KO), Cezarego Tomczyka (KO), Krzysztofa Truskolaskiego (KO), Stanisława Tyszki (Konfederacja), Katarzyny Ueberhan (Lewica), Jarosława Wałęsy (KO), Mariusza Witczaka (KO), Agnieszki Wojciechowskiej van Heukelom (PiS), Tadeusza Woźniaka (PiS) i Pawła Zalewskiego (Polska2050-TD).
Członkowie Krajowej Rady Sądownictwa
Sejm wybrał też posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa, w której znajdą się: Robert Kropiwnicki (KO), Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica) i Tomasz Zimoch (Polska 2050).
Skład Komisji Obrony Narodowej
Poseł Andrzej Grzyb (PSL) został wybrany przewodniczącym sejmowej komisji obrony narodowej. Zastępcami przewodniczącego wybrano Joannę Kluzik-Rostkowską (KO), Bartosza Kownackiego (PiS), Macieja Laska (KO), Czesława Mroczka (KO), Piotra Stracha (Polska 2050).
Za głosowało 36 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba się wstrzymała.
Andrzej Grzyb był posłem II, IV, V, VI i IX kadencji. Jest doktorem ekonomii i wiceprzewodniczącym PSL. Był deputowanym V, VII i VIII kadencji Parlamentu Europejskiego.
Zastępcami przewodniczącego wybrano Joannę Kluzik-Rostkowską (KO), Bartosza Kownackiego (PiS), Macieja Laska (KO), Czesława Mroczka (KO), Piotra Stracha (Polska 2050).
Posłowie odrzucili kandydaturę Piotra Kalety z PiS oraz Andrzeja Zapałowskiego z Konfederacji.
Poseł Antoni Macierewicz (PiS), który zgłosił kandydaturę Kalety skomentował podczas posiedzenia, że „głosowanie przeciw posłowi Kalecie jest skandaliczne i pokazuje, jak atakuje się odbudowę polskiej armii ze strony obecnej tak zwanej koalicji”.
Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych
Posłowie wybrali dzisiaj Marka Suskiego (PiS) na przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Jego zastępcami zostało pięciu posłów: dwóch z KO i po jednym z PSL-TD, Polski 2050-TD i Konfederacji.
Przewodniczącym komisji został wybrany Marek Suski (PiS) - 17 głosów za jego kandydaturą, nikt nie był przeciw, dwie osoby się wstrzymały. Suski także w poprzedniej kadencji Sejmu był szefem tej komisji.
Komisja wybrała pięciu zastępców przewodniczącego. Zostali nimi: Tomasz Piotr Nowak i Krzysztof Gadowski - obaj z KO, Adam Dziedzic (PSL-TD), Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050-TD) i Krzysztof Mulawa (Konfederacja).
Posłowie zdecydowali, że szóste miejsce w prezydium komisji zostanie w najbliższym czasie obsadzone przez przedstawiciela PiS.
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych
Poseł Janusz Cichoń (KO) został wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Był on jedynym kandydatem zgłoszonym na tę funkcję. Za kandydaturą Cichonia głosowało 36 posłów, nikt nie głosował przeciw, nie było też głosów wstrzymujących się.
Zastępcami przewodniczącego zostali: Krystyna Skowrońska (KO), Zofia Czernow (KO), Marek Sowa (KO), Tomasz Trela (Lewica), i Agnieszka Maria Kłopotek (PSL-TD).
Swoich przedstawicieli do prezydium nie zgłosiły kluby Prawa i Sprawiedliwości i Polski 2050-TD.
Poseł Andrzej Kosztowniak z PiS powiedział, że jego klub zgłosi swoich kandydatów na kolejnym posiedzeniu komisji.
Mając na uwadze wielkość naszego klubu, chciałbym abyście państwo uwzględnili, w przypadku podziału tych parytetów, zakładam że jest siedem miejsc, my pozwolimy sobie zaczekać z tym zgłoszeniem. Myślę, że na kolejne posiedzenie komisji. Dzisiaj nie podjęliśmy jeszcze tej decyzji co do osób, które nas będą reprezentować
— stwierdził.
Z kolei poseł Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD) powiedział, że z uwagi na termin zgłoszeń kandydatów posłowie tego klubu nie mogli zgłosić osoby, którą chcą rekomendować i poprosił o to, aby było to uzupełnione na podczas kolejnych posiedzeń komisji.
Marek Sawicki (PSL) przewodniczącym Komisji do Spraw Kontroli Państwowej
Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej wybrała na przewodniczącego Marka Sawickiego z Klubu Parlamentarnego PSL Trzecia Droga. Za jego wyborem oddano 14 głosów, był jeden głos wstrzymujący się, nikt nie był przeciw.
Komisja wybrała także trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi Wojciech Szarama (PiS), Wojciech Saługa (KO) i Tomasz Kostuś (KO).
Sejmowa Komisji do Spraw Kontroli Państwowej liczy 15 członków. Do zakresu jej działania należą sprawy działalności Najwyższej Izby Kontroli oraz Państwowej Inspekcji Pracy i sprawy działalności regionalnych izb obrachunkowych.
Michał Kobosko przewodniczącym sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej
Poseł Michał Kobosko (Polska2050-TD) został we wtorek wieczorem wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Za jego kandydaturą opowiedziało się 34 posłów komisji, jeden wstrzymał się od głosu.
Zastępcami przewodniczącego zostali: Krzysztof Truskolaski (KO), Agnieszka Pomaska (KO), Jacek Czerniak (Lewica) i Agnieszka Buczyńska (Polska 2050-TD).
Przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej będzie miał pięciu zastępców. Klub PiS zadeklarował zgłoszenie wiceszefa komisji ze swojego klubu na kolejnym posiedzeniu.
Komisje śledcze
Powołanie komisji śledczych było tematem rozmów koalicyjnych
— powiedział PAP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski po ogłoszeniu przez lidera PO Donalda Tuska zapowiedzi powołania trzech komisji śledczych.
Gawkowski zadeklarował, że jego formacja zgłosi do komisji swoich kandydatów.
Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział powołanie 28 listopada komisji śledczej ds. tzw. wyborów kopertowych; a do końca roku komisji ds. afery wizowej i ds. Pegasusa. Odnosząc się do ostatniej komisji Tusk zaznaczył, że „chodzi nie tylko o to jedno narzędzie inwigilacji, kontroli obywateli, w tym opozycji”.
Chodzi o cały zestaw działań, co do których już od wielu miesięcy wszyscy wiemy, że były i niemoralne, i nielegalne
— dodał.
Nie chcę tutaj wyprzedzać komisji śledczej, ale te straty moralne, polityczne, też reputacyjne dla Polski były ewidentne
— podkreślił Tusk.
Mam nadzieję, że ta komisja śledcza będzie wielkim ostrzeżeniem dla wszystkich bez wyjątku, którym kiedykolwiek w głowie zaświta pomysł, żeby wykorzystywać państwo przeciwko obywatelom i przeciwko opozycji, mam nadzieję, że dzięki tej komisji śledczej nigdy tego typu zdarzenia już nie będą miały miejsca
— zaznaczył szef PO.
Do zapowiedzi lidera PO odniósł się w rozmowie z PAP szef klubu Lewicy.
Podczas rozmów koalicyjnych padały propozycje powołania komisji śledczych i Lewica wielokrotnie zapowiadała, że takie komisje będą po wyborach, więc jesteśmy po takich uzgodnieniach, że to zostanie przeprowadzone i Lewica takich kandydatów do tych komisji będzie zgłaszała
— powiedział Gawkowski.
Jak ocenił w rozmowie z PAP poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek, „komisje śledcze są niezbędnym elementem do wyjaśnienia największych afer, które miały miejsce za czasów PiS”.
Koalicja demokratycznych ugrupowań szła do władzy z takimi argumentami i będziemy konsekwentnie to rozliczać
— dodał.
Komisja śledcze są efektywnym narzędziem do wyjaśnienia tych spraw, także w świetle jupiterów, i tak te wyjaśnienia będą wyglądały i tak będziemy je prowadzić
— zaznaczył.
Umowa koalicyjna KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, oprócz ustaleń programowych, zawiera rozdział dotyczący rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Czytamy w nim, że „bezprawie, którego wszyscy byliśmy świadkami w trakcie rządów naszych poprzedników, musi zostać nazwane i rozliczone”. Umowa przewiduje m.in. powołanie sejmowych komisji śledczych w „obszarach wymagających szczegółowego i transparentnego zbadania”.
Sejmowa komisja Infrastruktury
Poseł Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD) został wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury. Za jego kandydaturą głosowało 32 posłów, nikt nie głosował przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Posłowie wybrali też czterech zastępców przewodniczącego komisji. Zostali nimi: Jacek Tomczak (PSL-TD), Paulina Matysiak (Lewica), Paweł Olszewski (KO), Krystyna Sibińska (KO).
Posłowie obecni na posiedzeniu komisji nie zgłosili reprezentanta PiS do składu prezydium, co oznacza, że jedno miejsce zostało nieobsadzone.
Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży
Nowo wybraną przewodniczącą Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży została Krystyna Szumilas (KO). Jej pierwszą zapowiedzią jest 30-procentowa podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli.
Podczas posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży wybrano nowe prezydium komisji. Przewodniczącą została Krystyna Szumilas (KO), a wiceprzewodniczącymi Katarzyna Lubnauer (KO), Kinga Gajewska (KO), Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) i Wiesław Różyński (PSL).
Mam nadzieję, że komisja będzie forum do dialogu, że będziemy przykładem dla uczniów, nauczycieli i całego środowiska edukacyjnego, ale też społeczeństwa
— powiedziała nowo wybrana przewodnicząca.
Wyraziła nadzieję na to, że priorytetem działania komisji będzie uczeń.
Każdy uczeń ma prawo do równego traktowania, poszanowania jego godności i do tego, aby czuć się w szkole bezpiecznie
— podkreśliła.
Mam nadzieję, że jako Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży będziemy o to dbali
— zaznaczyła.
Chciałabym przywrócić zaufanie do nauczycieli i godność zawodu nauczyciela. Dlatego też, myślę, że środowisko nauczycielskie będzie tym, z którym będziemy w stałym kontakcie
— wskazała Szumilas.
Zapewniła, że komisja będzie słuchać nauczycieli i razem z nimi przygotowywać rozwiązanie prawne.
Zapowiedziała, że pierwszą decyzją, która zapewne zostanie podjęta będzie 30-procentowa podwyżka dla nauczycieli.
Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy mogli debatować nad budżetem państwa na 2024 r. i ten postulat realizować
— powiedziała przewodnicząca.
Chciałabym, abyśmy pamiętali o rodzicach i ich prawie do wychowywania dzieci zgodnie z ich poglądami
— podkreśliła.
Zaprosiła rodziców do tego, aby razem z komisją dyskutowali, przekazywali swoje uwagi i przygotowywali dobre rozwiązania dla uczniów.
Zwróciła także uwagę na rolę samorządów, jako organów prowadzących.
To też powinni być partnerzy w debacie na temat kształtu edukacji, bo to samorządy ostatecznie opiekują się szkołami i wprowadzają te rozwiązania, które w parlamencie powstają
— przyznała Szumilas.
Do zakresu działania Komisji należą sprawy kształcenia i wychowania przedszkolnego, podstawowego, ogólnokształcącego, zawodowego, pomaturalnego i wyższego, oświaty dorosłych, kształcenia, dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz kadr naukowych, wypoczynku, kultury fizycznej i sportu dzieci i młodzieży, opieki nad dziećmi i młodzieżą, archiwów, polityki rozwoju nauki i postępu technicznego, organizacji i kierowania nauką, badań naukowych, jednostek badawczo - rozwojowych, wdrożeń wyników badań do praktyki, wynalazczości i racjonalizacji, metrologii i jakości, korporacji i stowarzyszeń naukowych, współpracy naukowej za granicą, samorządu uczniowskiego i studenckiego oraz w jednostkach badawczo - rozwojowych, a także sprawy realizacji aspiracji młodego pokolenia oraz społeczno-zawodowej adaptacji młodzieży.
Arkadiusz Myrcha (KO) przewodniczącym komisji sprawiedliwości i praw człowieka
Arkadiusz Myrcha (KO) został jednogłośnie wybrany we wtorek przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Zastępcami przewodniczącego zostali Krzysztofa Paszyka (PSL), Krzysztof Śmiszek (Lewica), Paweł Śliza (Polska 2050), Katarzyna Piekarska (KO) oraz Grzegorz Rusiecki (KO).
Pierwsze posiedzenie komisji, na którym wybrano jej prezydium odbyło się we wtorek.
Za wyborem Arkadiusza Myrchy zagłosowało 27 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał.
Arkadiusz Myrcha był posłem w Sejmie VIII i IX kadencji. Jest doktorem nauk prawnych i radcą prawnym.
Zastępcami przewodniczącego posłowie wybrali Krzysztofa Paszyka (PSL), Krzysztofa Śmiszka (Lewica), Pawła Śliza (Polska 2050), Katarzynę Piekarską (KO) oraz Grzegorza Rusieckiego (KO).
Klub PiS nie zgłosił swojego kandydata na wtorkowym posiedzeniu; chce zrobić to w innym terminie.
Poseł PiS Paweł Szrot pytany przez PAP o przyczyny tej decyzji odpowiedział: „chcemy utrzymać ten wakat, bo, przypomnę, że trwa misja tworzenia rządu premiera Morawieckiego i politycy PiS-u będą w tej misji uczestniczyli”.
Warunkowo, jeśli ona się skończy niepowodzeniem, wtedy będziemy zgłaszać naszych kandydatów również wykorzystując osoby, które w tym momencie, uczestniczą w misji pana premiera
— wyjaśnił Szrot
Paweł Kowal (KO) szefem komisji spraw zagranicznych; będzie pięcioro wiceprzewodniczących
Poseł KO Paweł Kowal został we wtorek wybrany przewodniczącym sejmowej komisji spraw zagranicznych. Wiceprzewodniczących będzie pięcioro: Aleksandra Gajewska (KO), Radosław Fogiel (PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL-TD), Paweł Zalewski (Polska 2050-TD) i Maciej Konieczny (Lewica).
Pierwsze posiedzenie komisji poprowadził wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja). Na stanowisko przewodniczącego komisji zgłoszono tylko kandydaturę Kowala; w głosowaniu poparło go 19 posłów, 1 osoba była przeciw, a 2 wstrzymały się od głosu, w tym sam Kowal.
Następnie - zgodnie z ustaleniami klubów sejmowych - wybrano pięcioro wiceprzewodniczących komisji. Zostali nimi: posłanka KO Aleksandra Gajewska; szef komisji w poprzedniej kadencji Radosław Fogiel (PiS); wiceszefowie komisji w poprzedniej kadencji: Władysław Teofil Bartoszewski (PSL-TD)i Maciej Konieczny (Lewica) oraz poseł Polska 2050-TD Paweł Zalewski.
Kandydatury piątki wiceprzewodniczących głosowano łącznie; zyskali poparcie 21 posłów komisji, nikt nie był przeciw, a 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Tomasz Szymański (KO) przewodniczącym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych
Tomasz Szymański (KO) został we wtorek jednomyślnie wybrany przewodniczącym Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Jego zastępcami zostali: Paweł Hreniak (PiS), Maria Małgorzata Janyska, Konrad Frysztak (KO), Zbigniew Sosnowski (PSL-TD) i Bartosz Romowicz (Polska2050-TD).
Na wtorkowym, pierwszym w tej kadencji posiedzeniu Sejmowej Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych (AiSW) wybrano Prezydium Komisji, w skład którego wchodzi przewodniczący i pięciu jego zastępców.
Na stanowisko szefa komisji posłowie jednomyślnie wybrali dotychczasowego zastępcę przewodniczącego - Tomasza Szymańskiego (KO). Jego zastępcami zostali Paweł Hreniak (PiS), Maria Małgorzata Janyska, Konrad Frysztak (KO), Zbigniew Sosnowski (PSL-TD) i Bartosz Romowicz (Polska2050-TD).
Szef Komisji AiSW na posiedzeniu komisji pogratulował wszystkim, którym została powierzona funkcja członków Prezydium. Zwracając się do nowych członków komisji zaznaczył, że czeka ich „ogrom pracy”.
Doświadczeni parlamentarzyści wiedzą co mam na myśli
— powiedział.
Liczę oczywiście na to, że ta praca będzie prowadzona w duchu społecznego, akceptowalnego działania, sprawiedliwości, a przede wszystkim wzajemnego poszanowania. Licze na owocną współpracę
— mówił.
Komisja AiSW w obecnej kadencji Sejmu liczy 33 posłów. Zasiadają w niej m.in. Elżbieta Witek (PiS), Marcin Kierwiński (KO), Krzysztof Gawkowski (Lewica), Bartłomiej Sienkiewicz (KO), czy Jarosław Zieliński.
Komisja zajmuje się sprawami administracji państwowej oraz bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego.
Mirosław Maliszewski (PSL-TD) szefem komisji rolnictwa
Mirosław Maliszewski (PSL-TD) został wybrany we wtorek na przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Posłowie wybrali także trzech jego zastępców, dwóch z KO i jednego z PiS.
Posiedzenie komisji prowadziła Dorota Niedziela (KO), która w poprzedniej kadencji była wiceprzewodniczącą komisji, a w obecnej kadencji pełni funkcję wicemarszałkini Sejmu.
Przewodniczącym komisji został wybrany wieloletni poseł PSL, (wybrany na piątą kadencję) Mirosław Maliszewski, który był członkiem tej komisji w poprzedniej kadencji. Maliszewski otrzymał 32 głosy, nie było głosów przeciwnych, jedna osoba wstrzymała się od głosowania.
Niedziela poinformowała, że zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi komisja rolnictwa będzie posiadała pięciu zastępców, ponieważ zaliczana jest do komisji dużych. Poseł Jarosław Sachajko (Kukiz‘15) zgłosił wniosek, by było siedmiu wiceprzewodniczących, ale wniosek ten przepadł w głosowaniu.
Ostatecznie zostało zgłoszonych trzech kandydatów na wiceprzewodniczących: Kazimierz Plocke i Piotr Borys - obaj z KO i Kazimierz Gwiazdowski (PiS). Nad wyborem wiceprzewodniczących głosowano łącznie; 35 posłów opowiedziało się za, przy braku głosów wstrzymujących się i przeciwnych. Oznacza to, że w komisji są jeszcze dwa miejsca wiceprzewodniczących do obsadzenia.
Sejmowa komisji rolnictwa liczy 35 członków: 13 jest z KO, 12 - z PiS, 2 z Lewicy, po trzech z PSL i Polski 2050 i po jednym z Konfederacji i Kukiz‘15.
Zbigniew Konwiński (KO) przewodniczącym Komisji Łączności z Polakami za Granicą
Poseł Zbigniew Konwiński (KO) został we wtorek wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Członkowie komisji wybrali także czterech zastępców przewodniczącego.
We wtorek członkowie sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą wybrali na przewodniczącego Zbigniewa Konwińskiego z Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Za jego wyborem oddano 29 głosów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Komisja wybrała także 4 wiceprzewodniczących. Zostali nimi Małgorzata Gosiewska z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Zapałowski z Klubu Parlamentarnego Konfederacji, Jarosław Rzepa z Klubu Parlamentarnego PSL Trzecia Droga oraz Marek Rząsa z Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.
Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą odpowiedziało się 30 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Bartosz Arłukowicz (KO) przewodniczącym Komisji Zdrowia
Bartosz Arłukowicz (KO) został wybrany we wtorek przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia. Na wiceprzewodniczących zostali wybrani Rajmund Miller (KO), Elżbieta Gelert (KO) oraz Marcelina Zawisza (Lewica).
We wtorek członkowie sejmowej Komisji Zdrowia wybrali na przewodniczącego Bartosza Arłukowicza. Za jego wyborem oddano 34 głosów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
Bartosz Arłukowicz to poseł VI, VII, VIII oraz X kadencji. W latach 2011-2015 pełnił funkcję ministra zdrowia.
Komisja wybrała także 3 wiceprzewodniczących. Zostali nimi Rajmund Miller (KO), Elżbieta Gelert (KO), Marcelina Zawisza (Lewica). Klub Polska 2050 - Trzecia Droga oraz klub PiS nie zgłosili swoich kandydatów; zrobią to w innym terminie.
Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą opowiedziało się 33 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Tadeusz Tomaszewski (Lewica) przewodniczącym komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki
Tadeusz Tomaszewski (Lewica) został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki. Jego zastępcami zostali Krzysztof Grabczuk (KO), Marek Matuszewski (PiS), Małgorzata Niemczyk (KO), Ireneusz Raś (PSL-TD) oraz Jakub Rutnicki (KO).
Pierwsze posiedzenie komisji, na którym wybrano jej prezydium odbyło się we wtorek.
W prezydium pozostało jedno miejsce dla wiceprezewodniczącego z Prawa i Sprawiedliwości.
Moim głównym celem w pracy komisji to przede wszystkim uspołecznienie jej dzialalności. Chcę, aby środowisko sportowe uczestniczyło w jej pracach. Komisja powinna wspierać rząd
— powiedział PAP Tadeusz Tomaszewski.
Do pracy w komisji zgłosiło się jak na razie 24 posłów, a wśród nich byli siatkarze Paweł Papke (KO) i Andrzej Szewiński (KO). Tę dyscyplinę z powodzeniem uprawiała także Małgorzata Niemczyk, Marek Matuszewski grał w hokeja na lodzie, a Jakub Rutnicki w piłkę ręczną.
Z narciarstwem związani są natomiast Apoloniusz Tajner i Jagna Marczułajtis-Walczak (oboje KO), wiceszef komisji Krzysztof Grabczuk ma za sobą karierę zapaśniczą. Był prezesem Polskiego Związku Zapaśniczego, pełnił też funkcję sędziego olimpijskiej rywalizacji w tej dyscyplinie.
Urszula Pasławska (PSL – TD) przewodniczącą sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
Posłanka Urszula Pasławska z Klubu Poselskiego PSL – TD została we wtorek jednogłośnie wybrana przewodniczącą sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Posłowie wybrali także 6 wiceprzewodniczących.
We wtorek członkowie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wybrali jej prezydium. Przewodniczącą została posłanka Urszula Pasławska z Klubu Parlamentarnego PSL – Trzecia Droga. Wyboru dokonano jednogłośnie – za posłanką zagłosowało 26 posłów.
Komisja wybrała także 6 wiceprzewodniczących. Do grona wiceprzewodniczących wybrano przedstawicielki Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Gabrielę Lenartowicz, Urszulę Sarę Zielińską Magdalenę Filiks oraz posłankę Elżbietę Burkiewicz z Klubu Parlamentarnego Polska 2050 Trzecia Droga, posłankę Darię Gosek-Popiołek z Klubu Parlamentarnego Lewicy oraz posła Pawła Sałka z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.
Za wyborem wiceprzewodniczących padło 28 głosów, jeden poseł się wtrzymał, nikt nie był przeciw.
Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w tej kadencji Sejmu liczy 29 posłów.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/sejm.gov.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/671604-kto-zasiadzie-w-komisjach-sejmowych-sprawdz-liste