„Immunitet nie stoi na przeszkodzie, by Włodzimierz Karpiński był ścigany. Nie może zostać aresztowany, ale nie wyłącza to ścigania. Postępowanie zostało wszczęte, czyn zarzucany został popełniony wcześniej” – zaznaczają sędziowie, z którymi rozmawiał portal wPolityce.pl.
W piątek Włodzimierz Karpiński oficjalnie otrzymał mandat europosła w miejsce wybranego do Sejmu Krzysztofa Hetmana; mandat otrzymał również Witold Pahl, który zastąpi wybranego do Sejmu Bartosza Arłukowicza - poinformował w komunikacie Parlament Europejski.
W komunikacie wydanym w piątek przez Parlament Europejski czytamy, że na posiedzeniu 20 listopada PE „przyjmie do wiadomości wybór na posłów do Parlamentu Europejskiego” dwóch nowych polskich europarlamentarzystów - Witolda Pahla i Włodzimierza Karpińskiego”. Jak podkreślono, są oni oficjalnie uznanie za europarlamentarzystów od czwartku 16 listopada.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w środę, że podpisał dokumenty informujące trzy osoby o pierwszeństwie przysługującym im w objęciu mandatu do Parlamentu Europejskiego.
Lista rezerwowa
Karpiński objął mandat jako następny w kolejności na liście. Co do zasady to jest zgodne z prawem i wchodzi on do Parlamentu Europejskiego
— podkreślają rozmówcy wPolityce.pl.
Idea tego rozwiązania jest taka, by nie powtarzać tych wyborów w razie śmierci któregoś z europarlamentarzystów. To taka lista rezerwowa
– dodają. I przez analogię wyjaśniają, że jeżeli sędzia zostałby zatrzymany przez policję, ta zawiadamia prezesa sądu apelacyjnego właściwego ze względu na miejsce zatrzymania i to on może zadecydować o zwolnieniu tego sędziego z aresztu. Tak samo w przypadku europarlamentarzystów, bez zgody europarlamentu poseł nie może być zatrzymany, czy tymczasowo aresztowany.
Poseł na Sejm uzyskuje immunitet z chwilą złożenia ślubowania i to od tej chwili chroni go immunitet. Parlament Europejski wydał komunikat, w którym potwierdzono, że Włodzimierz Karpiński otrzymał mandat europosła, ale dopiero na posiedzeniu 20 listopada PE „przyjmie do wiadomości wybór na posłów do Parlamentu Europejskiego”.
Decyzja prokuratury
Czy prokuratura mogła nie zezwalać na zwolnienie Karpińskiego z aresztu?
Sprawa się sama rozwiązała, bo prokuratura zdecydowała o uchyleniu tymczasowego aresztowania. Mogła się na to nie zgodzić
– tłumaczą sędziowie. Co się wydarzy, jeżeli Karpiński w wyniku toczącego się śledztwa zostanie skazany?
Immunitet nie stoi na przeszkodzie, by był ścigany. Nie może zostać aresztowany, ale nie wyłącza to ścigania. Postępowanie zostało wszczęte, czyn zarzucany został popełniony wcześniej. Po wydaniu wyroku skazującego należy jeszcze zdjąć immunitet do odbycia kary
– tłumaczy jeden z rozmówców portalu wPolityce.pl.
Prokuratura zapowiedziała już, że wystąpi do Parlamentu Europejskiego z wnioskiem o uchylenie Włodzimierzowi Karpińskiemu immunitetu.
Sprawa Karpińskiego
Włodzimierz Karpiński, były sekretarz w warszawskim ratuszu i były minister w rządzie PO-PSL w czwartek opuścił areszt, w którym przebywał od lutego. Zatrzymano go w związku z tzw. aferą śmieciową. Usłyszał zarzuty korupcyjne związane z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów w Warszawie. Wybory do PE w 2019 roku
Karpiński kandydował w 2019 r. w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej. Nie zdobył jednak mandatu europosła. Posłem PE z tej listy został Krzysztof Hetman, który w październiku tego roku zdobył mandat do polskiego Sejmu i go objął. Do PE za Hetmana trafić powinna Joanna Mucha, lecz ona także została wybrana na posłankę. Następny w kolejności do mandatu europosła byłby Riad Haidar, ale polityk zmarł w maju br. Mandat europosła przypada więc kolejnemu kandydatowi - właśnie Włodzimierzowi Karpińskiemu.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, Marszałek Sejmu zawiadamia, na podstawie informacji Państwowej Komisji Wyborczej, kolejnego kandydata z tej samej listy kandydatów, który w wyborach otrzymał kolejno największą liczbę głosów, o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu w PE w miejsce osoby, której wygasł mandat.
Oświadczenie kandydata o przyjęciu mandatu do PE powinno być złożone w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Niezłożenie go w tym terminie oznacza zrzeczenie się pierwszeństwa do obsadzenia mandatu.
Drugi mandat europosła obejmie Witold Pahl - były sędzia Trybunału Stanu i były wiceprezydent Warszawy. Otrzyma on mandat po wybranym do Sejmu z list KO Bartoszu Arłukowiczu. W wyborach do PE w 2019 roku kilkoro kandydatów z listy zdobyło lepszy wynik; była marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak również zdobyła jednakże mandat w Sejmie, podobnie jak Jarosław Rzepa, który został posłem z ramienia Trzeciej Drogi. Wśród kandydatów przed Pahlem znalazła się jeszcze była minister pracy i polityki społecznej oraz posłanka Jolanta Fedak, która zmarła w 2020 roku. W tej sytuacji mandat po Arłukowiczu przydał więc Pahlowi.
edy
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/671132-czy-karpinski-uchroni-sie-od-kary-sprawa-nadal-w-sadzie