Zlikwidowane zostanie Centralne Biuro Antykorupcyjne, a jego zasoby i kompetencje przekazane do innych służb, m.in. do pionu zwalczania przestępstw korupcyjnych w Centralnym Biurze Śledczym Policji - zapisano w umowie koalicyjnej opozycji. W ustaleniach podniesiona została też kwestia podwyżek dla nauczycieli i budżetówki.
Deklaracja likwidacji CBA
W umowie parafowanej przez liderów PO, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy zapisano, że „Koalicja odpolityczni służby mundurowe i służby specjalne oraz wprowadzi czytelne reguły państwowej kontroli nad nimi”.
Podporządkowanie Policji i służb specjalnych rządzącej opcji przez osiem ostatnich lat doprowadziło do ich skrajnego upolitycznienia, wielokrotnego wykorzystania do walki politycznej i ograniczania praw obywatelskich
— czytamy w umowie koalicyjnej.
Jak dodano, Koalicja ograniczy liczbę służb posiadających ustawowe uprawnienia do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz wprowadzi skuteczny mechanizm kontroli wykonywania tych czynności przez służby.
Zlikwidowane zostanie Centralne Biuro Antykorupcyjne, a jego zasoby i kompetencje przekazane do innych służb, m.in. do pionu zwalczania przestępstw korupcyjnych w Centralnym Biurze Śledczym Policji. Dzięki temu wzmocniona będzie walka z korupcją, całkowicie porzucona przez poprzednią władzę
— wskazano.
W umowie podkreślono, że obywatele będą mieli prawo do informacji o zainteresowaniu nimi ze strony służb, w szczególności informacji o prowadzonej wobec nich kontroli operacyjnej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Co z podwyżkami dla nauczycieli i budżetówki?
W umowie znalazły się też zapisy dotyczące podwyżek dla nauczycieli o pracowników budżetówki. Przewodniczący PO Donald Tusk przed wyborami obiecał, że pensje dla nauczycieli wzrosną o 30 proc., a dla budżetówki 20 proc. Zmiany miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2024 roku. Tymczasem, zarówno nauczyciele, jak i pracownicy budżetówki, mogą czuć się bardzo rozczarowani, bo w umowie koalicyjnej nie dość, że nie ma żadnych liczb, to jeszcze nie uwzględniono żadnych konkretów dotyczących tej kwestii, poza wzmianką, że stosowne akty prawne zostaną przedłożone w ciągu pierwszych 100 dni rządów.
Z kolejnych zapisów możemy dowiedzieć się, że planowane jest zwiększenie nakładów na edukację, zmiana podstawy programowej i ograniczenie obowiązków dotyczących zadawania prac domowych.
W kwestii „wzmocnienia praw kobiet” zapisano unieważnienie wyroku TK z 2020 roku, finansowanie in vitro oraz rozbudowę sieci żłobków.
W planach jest też nowelizacja kodeksu karnego, „aby mowa nienawiści ze względu na orientację seksualną i płeć była ścigana z urzędu”.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/670208-opozycja-chce-likwidacji-cba-i-uniewaznienia-wyroku-tk