Wystosowałem do wszystkich posłów i senatorów kolejnej kadencji Sejmu i Senatu list z apelem o kontynuację działań zmierzających do uregulowania kwestii reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia, jakie Polsce przysługują od Niemiec - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Wiceminister spraw zagranicznych poinformował o wystosowaniu „do wszystkich posłów X oraz senatorów XI kadencji listu z apelem o kontynuację działań zmierzających do uregulowania kwestii reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia, jakie Polsce przysługuje od Niemiec z tytułu agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”.
Apel do parlamentarzystów
Jak podkreślił, „list z apelem do posłów i senatorów, wraz ze skróconą wersją raportu, zostanie wysłany dzisiaj i będzie dystrybuowany wśród nowych parlamentarzystów wszystkich klubów parlamentarnych”. Wiceszef MSZ dodał, że zamierza wystąpić z podobnymi listami do szefów wszystkich klubów parlamentarnych, które powstaną w kolejnej kadencji Sejmu, „również z apelem, żeby te kluby parlamentarne były zaangażowane w proces dochodzenia reparacji wojennych od Niemiec, a w przyszłości, po powstaniu raportu, również od Rosji”.
Wiceminister zwrócił się do posłów o „zdecydowaną kontynuację działań w X kadencji Sejmu” i poinformował o prowadzonych przez Instytut Strat Wojennych im. J. Karskiego pracach nad raportem dotyczącym „strat zadanych Polsce przez ZSRR w czasie II wojny światowej, a także późniejszej eksploatacji naszego kraju”.
Jestem przekonany, że tylko rozpoczęcie dialogu ze stroną niemiecką o reparacjach, odszkodowaniach, zadośćuczynieniu za poniesione przez Polskę straty demograficzne i materialne, może pozwolić na zbudowanie rzeczywistego partnerstwa i dobrych relacji sąsiedzkich. Przyszłe stosunki polsko-niemieckie nie mogą opierać się pustych gestach i słowach o moralnej odpowiedzialności, ale na realnych czynach i zadośćuczynieniu
— napisał wiceminister.
Podczas konferencji prasowej Mularczyk przypomniał, że 14 września 2022 roku Sejm podjął uchwałę, w której „zobowiązał polski rząd do kontynuowania wszelkich możliwych działań politycznych, dyplomatycznych, których celem jest uzyskanie reparacji wojennych od Niemiec”. Dodał, że podobna uchwała została przyjęta w 2004 roku.
W związku z powyższym kieruję apel do wszystkich posłów i senatorów kolejnej kadencji Sejmu i Senatu o kontynuację tych działań
— zaznaczył Mularczyk.
Te działania zmierzające do uzyskania dla Polski i Polaków elementarnej sprawiedliwości, są niewątpliwie elementem patriotycznym i moralnym dla wszystkich nowych posłów i senatorów
— dodał.
Podkreślił, że w tej kwestii w Polsce panuje konsensus polityczny. Jak tłumaczył, obie uchwały zostały przyjęte zdecydowaną większością głosów.
Również w polskim społeczeństwie istnieje ogromne poparcie dla roszczeń Polski wobec Niemiec
— dodał.
Liczę więc na to, że w kolejnej kadencji zarówno Sejm, Senat, ale również nowy, powołany rząd będzie ten temat w sposób skuteczny podnosił w relacjach bilateralnych, ale również na forach organizacji międzynarodowych
— podkreślił wiceszef MSZ.
Wsparcie samorządów
Wiceszef MSZ poinformował też, że - według wstępnych informacji - ponad 140 samorządów podjęło uchwały intencyjne po wystosowanym przez niego na początku sierpnia apelu o wsparcie dla działań rządu w ubieganiu się o odszkodowania. Został on skierowany do wszystkich samorządów w Polsce.
Mularczyk podkreślił, że „Niemcy nigdy nie wywiązały się ze sprawy reparacji wojennych po zakończeniu II wojny światowej, do dzisiaj Polska nie ma z Niemcami żadnej umowy bilateralnej, dwustronnej, która by tę kwestię regulowała”.
Przypomniał też, że 18 kwietnia b.r. Rada Ministrów jednogłośnie podjęła uchwałę, że kwestia reparacji, odszkodowań, nie została nigdy zamknięta w relacjach polsko-niemieckich.
Polska nigdy się reparacji nie zrzekła i rząd Polski domaga się uregulowania tej kwestii
— stwierdził.
Jak dodał, „jest to o tyle istotne, że daje to kolejnemu rządowi podstawę do prowadzenia działań dyplomatycznych, bilateralnych, w relacjach z Niemcami”.
Wiceminister dodał, że kontynuowanie działań na arenie międzynarodowej jest „niezwykle ważne” dla popularyzacji wiedzy na ten temat.
1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ub.r. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/670076-mularczyk-wyslalem-do-parlamentarzystow-apel-ws-reparacji