Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu zdecydował o uchyleniu immunitetu europosłom PiS: Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie. Podstawą było oskarżenie czworga polityków o nawoływanie do nienawiści przez skazanego prawomocnym wyrokiem w Polsce za malwersacje finansowe i poszukiwanego przez policję lewicowego aktywistę Rafała Gawła. Pod hasłem nawoływania do nienawiści ukrywa się polubienie lub podanie dalej przez europosłów spotu Prawa i Sprawiedliwości w mediach społecznościowych.
Zarzuty skazanego w Polsce przestępcy
Gaweł, który przebywa w Norwegii, wniósł akt oskarżenia posiłkowego w listopadzie 2021 r. po tym, gdy prokuratura dwukrotnie oddalała zarzuty jako bezzasadne. Zarzucił czworgu politykom, że „popełnili przestępstwa rasistowskie na terenie Polski”, podając dalej lub lajkując w mediach społecznościowych spot wyborczy PiS z kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Spot dotyczył zagrożeń związanych z napływem nielegalnych imigrantów do Europy.
Następnie sędzia warszawskiego sądu, członkini stowarzyszenia Iustitia, Edyta Snastin-Jurkun skierowała do PE wniosek o uchylenie immunitetów. Gilles Lebreton, poseł sprawozdawca w Komisji Prawnej PE, której zadaniem jest opiniowanie takich wniosków, uznał, że jest on motywowany politycznie i rekomendował jego odrzucenie. Jednak we wtorek Komisja Prawna zagłosowała za przyjęciem wniosku.
Ustalenia wPolityce.pl dot. europoseł Kempy
Przypomnijmy, że portal wPolityce.pl dotarł do projektu decyzji komisji z 6 października tego roku dotyczącego immunitetu europoseł Beaty Kępy. Na miesiąc przed uchyleniem immunitetu parlamentarzystce Suwerennej Polski, sprawozdawca komisji, referował jej członkom, że Beata Kempa nie powinna stracić immunitetu. To nie koniec. Gilles Lebreton, który był autorem projektu, wprost stwierdza w swojej opinii, że skierowanie wniosku do Parlamentu Europejskiego, jest działaniem politycznym i ma na celu uderzyć w posłankę Kempę.
(…) fakt, iż posłanka do Parlamentu udostępnia lub ponownie publikuje w mediach społecznościowych spot wyborczy swojej partii politycznej, jest działalnością nierozerwalnie związaną z obowiązkami parlamentarnymi, zwłaszcza jeżeli treść spotu jest powiązana – jak w niniejszej sprawie – z imigracją, która jest częstym tematem obrad w Parlamencie Europejskim
— czytamy w projekcie sprawozdania Lebretona.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/670032-pe-uchylil-immunitety-eurodeputowanym-pis