W sposób zgodny z prawem telewizja, radio, media publiczne staną się na powrót mediami publicznymi; zrobimy to niezwłocznie po tym, jak będzie nowy rząd - zapowiedział w środę w Sejmie wiceprzewodniczący PO Borys Budka, pytany o list przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego do zarządów mediów publicznych.
W związku z zapowiedziami przedstawicieli partii planujących stworzenie przyszłej większości parlamentarnej nt. zmian w mediach publicznych, przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wystosował specjalne pismo do zarządów mediów publicznych.
Treść listu opublikowały media, m.in. branżowy portal wirtualnemedia.pl.
Mając na uwadze pojawiające się w przestrzeni publicznej wypowiedzi polityków niektórych partii politycznych dotyczące bezprawnego przejęcia mediów publicznych, uczulam Państwa, żebyście zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i Waszego majątku służącego do tworzenia i emisji programów. Proszę o zachowanie szczególnej skrupulatności w realizowaniu wewnętrznych procedur bezpieczeństwa. Apeluję również o wzmocnienie ochrony budynków oraz dodatkową szczegółową kontrolę przebywających do Państwa gości i innych osób nie będących Waszymi pracownikami
— napisał szef KRRiT.
Atak Budki na szefa KRRiT
O tę sprawę został zapytany w Sejmie wiceprzewodniczący PO, szef klubu KO Borys Budka.
Jest kilka postaci w polskim życiu publicznym, które kompromitują urzędy, które zajmują. Ta konkurencja jest dosyć mocna, natomiast szef KRRiT jest jedną z takich kluczowych postaci
— ocenił Budka.
Przypomniał, że KRRiT powinna stać na straży pluralizmu w mediach i rzetelności, a Świrski - jak mówił - przez lata nie zrobił nic, kiedy media publiczne zamieniły się w media jednej, jedynej partii.
Natomiast wysyłanie tego typu lisów jeszcze bardziej go kompromituje
— dodał.
W sposób zgodny z prawem telewizja, radio, media publiczne staną się na powrót mediami publicznymi. Zrobimy to niezwłocznie po tym, jak będzie nowy rząd
— zapowiedział.
Przypomnę panu Świrskiemu i innym członkom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, że zgodnie z orzeczeniem Trybunały Konstytucyjnego kompetencje, które PiS przewidział dla Rady Mediów Narodowych, są kompetencjami niezgodnymi z konstytucją
— powiedział.
W wyroku z grudnia 2016 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekonstytucyjne jest całkowite wyłączenie udziału Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z procedury obsadzania organów spółek publicznej radiofonii i telewizji. Rozwiązanie pozbawiające KRRiT wpływu na wybór władz mediów publicznych wprowadziła przyjęta w grudniu 2015 r. nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji. Kompetencje do powoływania władz np. TVP czy Polskiego Radia ma Rada Mediów Narodowych.
Budka dopytywany, czy partie, które uzyskały większość parlamentarną, mają już wypracowany pierwszy krok dot. zmian w mediach publicznych, Budka potwierdził, że mają, ale zastrzegł, że o szczegółach opinia publiczna dowie się wówczas, gdy zostaną one podjęte.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/669951-budka-zapowiada-rozprawe-z-mediami-publicznymi
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.