Kontynuację reform, w tym wzmocnienie walki z korupcją, obiecał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Kijowie. Wykluczył przy tym rozmowy z Rosją.
Nie ma mowy, żebyśmy teraz siedli Rosją do rozmów i cokolwiek jej oddawali
— oznajmił Zełenski.
Zaprzeczył, by zachodni partnerzy wywierali na niego naciski, aby rozpoczął negocjacje z Moskwą.
Tak było na początku wojny i przed wojną. Dziś nikt z liderów UE czy Stanów Zjednoczonych nie wywiera nacisków
— zapewnił.
Sytuacja na froncie
Odnosząc się do wypowiedzi naczelnego dowódcy ukraińskiej armii gen. Wałerija Załużnego dla tygodnika „The Economist” zaprzeczył, by na froncie była obecnie sytuacja patowa.
Rosja kontroluje niebo. My chronimy swoich żołnierzy
— zaznaczył.
Dodał, że trzeba czekać na myśliwce F-16 i na powrót do kraju pilotów szkolących się w ich obsłudze.
Nie mamy prawa opuszczać rąk. Jaka jest alternatywa? Mamy oddać jedną trzecią naszego państwa? Przecież to będzie dopiero początek
— powiedział.
Stacja NBC News podała dziś, powołując się na urzędników amerykańskich, że przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zaczęli dyskretnie rozmawiać z Ukrainą o możliwości negocjacji pokojowych z Rosją. Rozmowy miałyby obejmować między innymi w bardzo ogólnym zarysie kwestię tego, z czego Ukraina musiałaby zrezygnować, by porozumieć się z Rosją.
Załużny powiedział brytyjskiemu tygodnikowi, że wojna z Rosją znalazła się w impasie i aby go przełamać, potrzeba byłoby wielkiego technologicznego przełomu, a na to się nie zanosi.
CZYTAJ TEŻ:
Ukraina „poczyniła ogromne postępy”
Pomimo agresji rosyjskiej Ukraina „poczyniła ogromne postępy” na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej – powiedziała w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Kijowie.
W środę Unia powinna przedstawić ocenę postępów Ukrainy w spełnianiu licznych gospodarczych i prawnych kryteriów niezbędnych do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych.
Ukraina, która złożyła wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej kilka dni po inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r., uważa członkostwo za najwyższy priorytet - przypomniała agencja Reutera.
Występujący na wspólnej konferencji z von der Leyen prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że wysiłki na rzecz walki z korupcją, poprawy przejrzystości i ograniczenia wpływu oligarchów na gospodarkę będą kontynuowane.
Ta wizyta przypada w historycznym momencie… kiedy czekamy na polityczną decyzję w sprawie Ukrainy. Będzie miała kluczowy wpływ nie tylko na Ukrainę, ale na całą Europę
— powiedział Zełenski, zapewniając, że prowadzone przez jego rząd reformy będą kontynuowane.
W grudniu 27 członków UE zdecydować, czy zezwolić Kijowowi na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Decyzja taka musiałaby być jednomyślna. Rozmowy o członkostwie trwają zwykle latami i obejmują szeroko zakrojone reformy prawne, polityczne i gospodarcze.
Von der Leyen powiedziała także, że trwają prace nad propozycją wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych, aby pomóc Ukrainie w odbudowie, a ich rezultaty mają nastąpić przed końcem roku.
pn/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/669433-zelenski-nie-ma-mowy-bysmy-teraz-siedli-z-rosja-do-rozmow