„Próby dominacji, a do tego się sprowadza chęć odejścia od prawa weta, będą służyły rozbiciu projektu europejskiego” - mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia prezydencki minister Marcin Przydacz odnosząc się do głosowania w Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE nad raportem z propozycjami zmian traktatowych.
Ważne dla krajów-członków UE głosowanie
Na środę w Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego jest zaplanowane głosowanie raportu zawierającego propozycje zmian dwóch dokumentów założycielskich UE, czyli Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Jedną z proponowanych zmian jest eliminacja zasady jednomyślności (weta) w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach.
Marcin Przydacz pytany o zdanie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie podkreślił, że uważa on, że „całe pokolenia Polaków walczyły o swoje państwo, swoją suwerenność i jasnym jest, że chcieliśmy być częścią Unii Europejskiej i będziemy”.
Ale o tę sprawiedliwą Unię Europejską też trzeba walczyć. Próby dominacji, a do tego się sprowadza chęć odejścia od prawa weta, będą służyły rozbiciu projektu europejskiego
— podkreślił minister.
Kto ma decydować o przyszłej nielegalnej migracji do Polski?
Niech każdy się zastanowi czy chce, żeby o przyszłej nielegalnej migracji do Polski decydowali polscy urzędnicy, czy mają o tym decydować brukselscy urzędnicy, bo do tego finalnie sprowadza się ta kwestia
— zaznaczył Przydacz.
Raport zagrażający fundamentom UE
Treść raportu zawierającego propozycje zmian została uzgodniona przez 5 frakcji w PE – EPL, socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i komunistyczną Lewicę. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu Traktatach - o Unii Europejskiej i o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.
Główne proponowane zmiany, to eliminacja zasady jednomyślności (weta) w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach, i masowy transfer kompetencji z poziomu Państw Członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie 2 nowych kompetencji wyłącznych UE (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji dzielonych (art.4), które obejmowałyby 8 nowych obszarów polityki, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji.
Frakcje, które odpowiadają za powstanie dokumentu chcą uruchomić procedurę zmiany Traktatów UE, poprzez ew. zwołanie Konwentu i potem Konferencji Międzyrządowej ws. zmiany Traktatów UE.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/668157-przydaczproby-dominacji-w-ue-posluza-rozbiciu-projektu-unii