W Pałacu Prezydenckim zakończyły się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość: premierem Mateuszem Morawieckim, szefem klubu PiS Ryszardem Terleckim oraz rzecznikiem partii Rafałem Bochenkiem. Politycy PiS byli pierwszymi, z którymi rozmawiał prezydent.
Konsultacje w Pałacu Prezydenckim z udziałem PiS
Na wtorek i środę prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie na konsultacje. Spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach. Prezydent zapowiedział, że będzie pytał polityków o ich pomysły na inwestycje, gospodarkę, energetykę i obronność oraz o potencjalnych kandydatów na premiera.
W południe, jako pierwsi, na rozmowy przybyli przedstawiciele KW Prawo i Sprawiedliwość: premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek. Mateusz Morawiecki jest kandydatem PiS na premiera. W spotkaniu oprócz Andrzeja Dudy uczestniczy także szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz nowy szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.
Konsultacje zakończyły się po godzinie 13.
PiS gotowe do podjęcia próby utworzenia większości
Pan prezydent może desygnować kandydata na premiera. Jeżeli pan prezydent zdecyduje się na desygnowanie kandydata na premiera z naszego obozu politycznego, to podejmiemy próbę stworzenia rządu większościowego w nowej kadencji Sejmu. Jesteśmy gotowi do tego, by podjąć próbę utworzenia większości parlamentarnej wokół Zjednoczonej Prawicy. To, czy będzie to możliwe, czy taki proces się rozpocznie, zależy od tego, czy pan prezydent desygnuje kandydata na premiera kandydata z naszego obozu politycznego. To jest warunek formalny, by w ogóle rozpocząć jakiekolwiek działania
— podkreślił podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
Wskazał, że w ramach koalicji KO-Trzecia Droga -Lewica pojawiają się znaczne rozbieżności programowe.
W pierwszym kroku będziemy próbowali zbudować większość parlamentarną, jeśli jej nie zdobędziemy, będzie drugi krok parlamentarny. Jeśli KO-Trzecia Droga-Lewica będą miały większość, to w drugim kroku. Jeśli w pierwszym kroku pan prezydent powierzy nam misję budowania rządu, ugrupowania te będą miały swoją szansę
— zaznaczył Müller.
Ocenił, że bardziej niż dzielenie się stanowiskami Polaków interesują kwestie związane z programem opozycji.
Czy faktycznie będą 30 proc. podwyżki dla nauczycieli i 20 proc. dla budżetówki, czy będzie kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys., czy kredyt zero procent. To są rzeczy, które interesują Polaków
— podsumował Piotr Müller.
Konsultacje z udziałem KO
Następnie, o godz. 14 w Pałacu Prezydenckim mają gościć przedstawiciele KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, którą będzie reprezentować kandydat opozycji na premiera, szef PO Donald Tusk.
W środę o godz. 11.00 Prezydent RP spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni, o 13.00 KW Nowa Lewica i o 15.00 KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Wówczas premier i rząd potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/668041-konsultacje-w-palacu-prezydenckim-z-udzialem-politykow-pis