Marcin Mastalerek zastąpi Pawła Szrota na stanowisku szefa gabinetu prezydenta; dotychczasowy szef gabinetu został posłem i jest wakat - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że jeżeli KPO byłoby odblokowane bez zmian prawa, to znaczy, że była to gra polityczna KE.
Zmiany w Kancelarii Prezydenta
Aktualny szef gabinetu (prezydenta) został posłem Prawa i Sprawiedliwości, dlatego jest wakat
— wskazał rzecznik rządu odnosząc się do zmian personalnych w Kancelarii Prezydenta.
Szefem gabinetu politycznego zostaje polityk, który był posłem Prawa i Sprawiedliwości, który pochodzi z obozu Zjednoczonej Prawicy, szeroko rozumianego
— dodał Piotr Müller.
Pytany o opinię Mastalerka, że lider PiS Jarosław Kaczyński powinien odejść na polityczną emeryturę, Müller odpowiedział, że się z nią nie zgadza. Zaznaczył, że „obóz Zjednoczonej Prawicy jest obozem Zjednoczonej Prawicy”, dzięki temu, że lider PiS ma „umiejętność spajania elementów składowych”.
Konsultacje z prezydentem
Rzecznik rządu odniósł się też do uwagi, że zmiana w Kancelarii Prezydenta planowana jest na godz. 11.00 we wtorek, na godzinę przed zapowiedzianym w Pałacu Prezydenckim spotkaniem Andrzeja Dudy z reprezentantami PiS, w ramach konsultacji z komitetami wyborczymi. Dziennikarz pytał, czy w delegacji PiS nie ma Jarosława Kaczyńskiego, by ten nie spotkał z Mastalerkiem.
Nie. Ja wiem, że personalne teorie spiskowe są modne w mediach. Idzie szef klubu parlamentarnego i idzie aktualny premier
— dodał rzecznik rządu.
CZYTAJ TAKŻE:
Środki z Krajowego Planu Odbudowy
Rzecznik rządu był pytany w Polsat News także o zapowiedź, że lider PO Donald Tusk złoży wizytę w Brukseli, gdzie spotka się z przewódcami europejskich państw, „by popchnąć sprawę KPO”.
Pół żartem, pół serio, to chyba o tydzień za późno, już dzień po wyborach miało być KPO odblokowane
— powiedział Müller, nawiązując do deklaracji Tuska z kampanii, który powiedział: „Składam tu, w Sopocie, uroczyste przyrzeczenie, że dzień po wyborach pojadę i odblokuję pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i wszyscy to odczujemy”.
Pytany, czy możliwe jest odblokowanie środków z KPO bez zmian ustawowych, rzecznik rządu stwierdził, że „jest to możliwe z prostej przyczyny, bo jest to decyzja o charakterze politycznym, a nie formalnym”.
Gdyby tak się stało, to by oznaczało, że do tej pory narracja, którą głosiła Komisja Europejska była kłamstwem. Twierdzili, że to nie jest decyzja polityczna, tylko merytoryczna. Jeżeli ufać by Komisji Europejskiej sprzed kilku tygodni, to oznaczałoby, że bez zmian legislacyjnych odblokowanie KPO jest niemożliwe. Jeżeli będzie odblokowane bez zmian, to znaczy, że do tej pory była to gra polityczna
— powiedział Piotr Müller.
KE w czerwcu ub. r. zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który składa się z 54 inwestycji i 48 reform. Ma wzmocnić polską gospodarkę oraz sprawi, że będzie ona łatwiej znosić wszelkie kryzysy. Polska ma otrzymać 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek.
ZOBACZ TEŻ:
Rząd zajmie się projektem ws. przedłużenia wakacji kredytowych i projektem dot. CPK
Rzecznik rządu przekazał również, że Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy ws. przedłużenia wakacji kredytowych i projektem dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Posiedzenie Rady Ministrów ma się odbyć o godz. 11.
Na dzisiejszym posiedzeniu rządu będzie procedowany między innymi projekt ustawy o wakacjach kredytowych, który przedłuża wakacje kredytowe na rok 2024 oraz projekty związane z programem wieloletnim dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz infrastrukturą kolejową związaną z tym projektem
— przekazał PAP Piotr Müller.
Wnioskodawcą projektu uchwały Rady Ministrów ws. ustanowienia programu wieloletniego „Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II 2024–2030” oraz projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia koncepcji zapewnienia taboru pasażerskiego w związku z realizacją programu CPK - jest pełnomocnik rządu ds. CPK.
Po posiedzeniu Rady Ministrów planowana jest konferencja prasowa w KPRM z udziałem rzecznika rządu, pełnomocnika rządu ds. CPK Marcina Horały oraz ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy.
CZYTAJ TEŻ:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/668003-tusk-odblokuje-kpo-muller-to-by-oznaczalo-ze-ke-klamala