Dziś rozpoczynają się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. W południe zaplanowano rozmowy z PiS, a później z KO. Wcześniej liderzy opozycji mają wygłosić stanowisko o woli tworzenia rządu. Równocześnie mają ruszyć rozmowy na temat obsady stanowisk w nowym rządzie. Portal Onet ujawnił personalne propozycje z jakimi Platforma Obywatelska usiądzie do rozmów z Lewicą i Trzecią Drogą o stanowiskach w przyszłym rządzie.
Red. Andrzej Stankiewicz pisze, że Tusk nie zamierza oddać swoim koalicjantom zbyt wiele ministerstw.
W jego założeniu kluczowe resorty obejmą przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, najczęściej ludzie, z którymi pracuje od wielu lat. Dlatego też zanosi się na falę sensacyjnych powrotów do rządu
— czytamy.
Onet ustalił, że nowym ministrem finansów ponownie ma zostać Mateusz Szczurek. Ofertę powrotu do rządu otrzymać miała również Elżbieta Bieńkowska. Następcą Jacka Sasina w Ministerstwie Aktywów Państwowych ma być Bartłomiej Sienkiewicz. Propozycję wejścia do rządu miał otrzymać również Piotr Serafin.
Jakie resorty Tusk zaproponuje koalicjantom? Dużym zaskoczeniem jest z pewnością oferta skierowana do Barbary Nowackiej, która miałaby objąć resort spraw zagranicznych.
Jakie resorty Tusk zaproponuje koalicjantom? Dużym zaskoczeniem jest z pewnością oferta skierowana do Barbary Nowackiej, która miałaby objąć resort spraw zagranicznych. Z kolei Adam Szłapka miałby zostać szefem MON. Krzysztof Breja miałby zaś zostać ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.
Co z resztą koalicjantów? Według Onetu, Tusk jest gotów oddać im sześć-siedem resortów plus bardzo dużo stanowisk wiceministrów.
kk/Onet
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/667986-bienkowska-i-sienkiewicz-ponownie-ministrami