Trzeba odróżnić Palestyńczyków, którzy nie są terrorystami od Hamasu, który jest organizacją terrorystyczną; ludność palestyńska w Strefie Gazy jest zakładnikiem tej organizacji terrorystycznej - powiedział dziennikarzom w Luksemburgu szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wojna na Bliskim Wschodzie - najnowsze doniesienia
Unijna dyplomacja wobec sytuacji na Bliskim Wschodzie
W Luksemburgu spotkali się w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych unijnej „27-ki”. Dyskusja dotyczyła m.in. sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Stanowiska była zniuansowane, nawet bym powiedział biegunowe, bo wrażliwość niektórych nakazywała być no w sposób bardzo zdecydowany po stronie palestyńskiej z próbami definicji tego, co się stało. Z drugiej strony było stanowisko bardzo proizraelskie
— powiedział Rau.
Dodał, że szef dyplomacji UE Josep Borrell podkreślał, iż jest to wyzwanie dla Europy porównywalne z tym, które wynika z agresji Rosji na Ukrainę, a konsekwencje tego mogą wykraczać poza granice Bliskiego Wschodu.
Konkluzja ogólna jest taka, że coraz bardziej otoczenie Europy staje się po prostu niebezpieczne
— ocenił Rau. Zaznaczył, że były głosy, które mówiły o tym, iż rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie rezonuje daleko idącymi podziałami społecznymi w społeczeństwach europejskich, przede wszystkim Europy Zachodniej.
Szef polskiej dyplomacji powiedział, że w sprawie pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy wśród krajów UE nie ma wątpliwości.
Było kilka punktów, które łączyły wszystkich dyskutantów. Po pierwsze, że agresorem terrorystą jest Hamas, po drugie, że Izrael ma prawo bronić siebie i swoich obywateli, po trzecie, że ma prawo do odwetu na zasadzie, że on musi być proporcjonalny do tego czego dokonał Hamas w barbarzyńskich sposób
— powiedział minister.
Wskazał, że wszyscy zgodzili się, że trzeba odróżnić Palestyńczyków, którzy nie są terrorystami od Hamasu, który jest organizacją terrorystyczną i który de facto ukrywa się za 2 mln Palestyńczyków w Strefie Gazy.
Ludność palestyńska w Gazie jest zakładnikiem tej organizacji terrorystycznej (Hamasu – PAP)
— zaznaczył Rau.
Komunikat MSZ
Szef MSZ Zbigniew Rau na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Luksemburgu zaapelował o intensyfikację wsparcia wojskowego dla Ukrainy, a podczas dyskusji o sytuacji w Izraelu i regionie potępił wszelkie akty terroryzmu i wskazał na prawo Izraela do obrony państwa i obywateli - przekazało MSZ.
Resort dyplomacji przypomniał w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych, że Zbigniew Rau uczestniczył w poniedziałek w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu, którego głównymi tematami były: agresja Rosji wobec Ukrainy, sytuacja w Izraelu i regionie oraz relacje Armenii i Azerbejdżanu.
W dyskusji nt. agresji Rosji wobec Ukrainy minister Rau po raz kolejny zaapelował o intensyfikację wsparcia wojskowego dla Ukrainy, w tym przede wszystkim o uruchomienie ósmej transzy funduszy z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) i jak najszybsze uzgodnienie kształtu Funduszu Wsparcia Ukrainy (Ukraine Assistance Fund). Opowiedział się ponadto za wyznaczeniem nowych celów szkoleniowych dla misji European Union Military Assistance Mission (EUMAM)
— podkreślono w komunikacie.
Wskazano, że minister Rau wyraził poparcie dla wzmocnienia współpracy europejskiego przemysłu obronnego z przemysłem ukraińskim i „podkreślił konieczność kontynuacji polityki sankcyjnej wobec Rosji”. Według resortu dyplomacji, szef polskiego MSZ wyraził oczekiwanie, że Rada Europejska podejmie w grudniu br. decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.
Podczas dyskusji o sytuacji w Izraelu i regionie minister Rau potępił wszelkie akty terroryzmu i wskazał na prawo Izraela do obrony państwa i obywateli. Jednocześnie podkreślił, że życie ludności cywilnej musi być chronione zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym. Zaapelował o międzynarodową koordynację i współpracę w celu zapewnienia pomocy humanitarnej
— wskazało MSZ.
Jak poinformowano Rau potwierdził też zaangażowanie Polski we wsparcie rozwiązania dwupaństwowego, opartego na zasadach prawa międzynarodowego.
W nawiązaniu do rosnącej liczby uchodźców ormiańskich z Górskiego Karabachu szef polskiej dyplomacji poinformował, że Polska jako jedna z pierwszych pospieszyła z rzeczową pomocą humanitarną, a także zobowiązała się do pomocy finansowej dla uchodźców. Minister Rau opowiedział się za udzieleniem kompleksowego wsparcia Armenii przez UE. Podkreślił, że pokój między Azerbejdżanem a Armenią musi być osiągnięty w drodze negocjacji, a nie środków militarnych
— poinformował resort dyplomacji.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/667949-rau-trzeba-odroznic-ludnosc-palestynska-od-hamasu