Choroba nie może pozbawić obywatela praw wyborczych. Dlatego też pobyt szpitalu czy hospicjum nie odbiera możliwości udziału w wyborach parlamentarnych. Osoby, których stan zdrowia uniemożliwia wstanie z łóżka, w niektórych placówkach będą mogły skorzystać z mobilnych urn.
Co zrobić, by zagłosować w szpitalu?
Jeśli wyborca trafił do szpitala najpóźniej w przeddzień wyborów, czyli do 14 października, nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Zostanie dopisany do listy wyborców automatycznie. W zdecydowanej większości szpitali zostały utworzone tzw. odrębne obwody głosowania.
Kierownik jednostki ma obowiązek przedstawienia komisarzowi wyborczemu, który utworzył obwód odrębny w tym miejscu, pełną listę pacjentów – wyjaśnia w rozmowie z portalem wPolityce.pl Krajowe Biuro Wyborcze. Lista ta musi zostać zaktualizowana 14 października. Pacjent zostanie jednocześnie skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.
Co, jeśli ktoś trafi do szpitala 15 października?
Ta sytuacja wymaga działań wcześniejszych, a ich termin upływa za 2 dni! Jeśli wyborca trafi do szpitala w dzień wyborów, nie zostanie ujęty w spisie wyborców obwodu odrębnego. Może jednak zagłosować, jeśli ma ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania. Zatem osoby, które przewidują, że mogą trafić do szpitala nagle, np. kobiety oczekujące na poród dziecka, powinny zaopatrzyć się w odpowiedni dokument. Wnioski o prawie do głosowania można złożyć w dowolnie wybranym urzędzie gminy do czwartku, 12 października.
Czy osoby niemogące wstać z łóżka mogą głosować?
W wielu szpitalach istnieją ułatwienia umożliwiające głosowanie nawet wtedy, gdy stan osoby hospitalizowanej wyklucza wstawanie z łóżka. To tzw. urna mobilna lub urna pomocnicza.
„W szpitalach czy domach pomocy społecznej taka urna przechodzi z miejsca na miejsce i każdy chory może zagłosować z łóżka” – mówi rzecznik KBW portalowi wPolityce.pl. Wskazuje także, że kodeks wyborczy przewiduje tzw. czynności techniczne. Jeśli stan chorego uniemożliwia mu fizyczne oddanie głosu, ale jasno wyraża wolę głosowania i komunikuje ją, osoba, która mu towarzyszy może pomóc mu w realizacji jego woli. Musi to być jednak czynność czysto techniczna.
Co z osobami, które opuściły szpital 14 października?
Może się zdarzyć, że osoby te są nadal ujęte w spisie wyborców obwodu odrębnego. Jednak nie odbiera im to możliwości głosowania. Mogą zagłosować w swoim obwodzie, jeśli przedstawią komisji wypis ze szpitala.
mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/666068-czy-mozna-glosowac-w-szpitalu-na-co-uwazac-sprawdz