Przed budynkiem ATM, gdzie zaczęła się debata wyborcza, zebrali się zwolennicy rządzących i opozycji. Na placu przed studiem telewizyjnym ustawiony został telebim, na którym mogli obserwować dyskusję polityków. Tłum skandował nazwiska polityków, większość osób miała ze sobą flagi lub partyjne banery. W sieci doszło do utarczek między politykami
Przed budynkiem zebrali się zwolennicy wszystkich partii. Zwolennicy PiS skandowali: „Tu jest Polska”. Mieli ze sobą banery z napisem „Przyszłość to Polska”. Na telebimie PiS przed studiem wyświetlane były hasła niepochlebne dla szefa PO Donalda Tuska. Zwolennicy PiS krzyczeli: „Do Berlina”.
Na miejscu, wśród wyborców PiS, byli m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda czy europoseł PiS Dominik Tarczyński.
Zwolennicy Koalicji Obywatelskiej również mieli telebim, na którym wyświetlana były debata, i scena. Skandowali m.in. „Zwyciężymy!”.
Joachim Brudziński, szef komitetu wyborczego PiS, sugerował, że KO nie udało się zgromadzić przed budynkiem ATM zbyt wielu zwolenników. Odpowiedziała mu jednak Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, prezentując bardziej korzystne kadry dla zwolenników Donalda Tuska.
Panie Tusk jak nie idzie to nie idzie
— napisał Joachim Brudziński.
Zmartwię
— ripostowała Renata Kaznowska.
Była grupa wyborców Lewicy, a także Trzeciej Drogi, wśród nich m.in. kandydat tej koalicji do Sejmu Ryszard Petru.
Na miejscu były duże siły policji, które oddzielały poszczególne grupy zwolenników.
Debata wyborcza w Telewizji Polskie zaczęła się o godz. 18.30. Była transmitowana na antenach TVP1, TVP Info i TVP Polonia. Do udziału w debacie zostało zaproszonych sześć komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych.
Już dwie godziny wcześniej pod budynkiem zaczęli się gromadzić zwolennicy różnych komitetów wyborczych. O przybycie zaapelował premier.
Zapraszam wszystkich na ul. Wał Miedzeszyński 384 w Warszawie! Spotkajmy się na miejscu o 17.30! Wierzę, że będziemy razem! Do zobaczenia!” - napisał na platformie X (dawniej Twitter) premier Mateusz Morawiecki.
Uczestnicy debaty
Prawo i Sprawiedliwość reprezentował premier Mateusz Morawiecki, Koalicję Obywatelską - szef PO Donald Tusk, a Nową Lewicę - posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Trzecia Droga do debaty wystawiła lidera Polski 2050 Szymona Hołownię, Konfederacja - posła Krzysztofa Bosaka, a Bezpartyjni Samorządowcy - członka zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztofa Maja.
Politycy w czasie debaty odpowiadali na pytania w sześciu rundach poświęconych tematom: migracji, prywatyzacji, wieku emerytalnego, bezpieczeństwa, bezrobocia oraz świadczeń społecznych. Ostatnia, siódma runda, była czasem na swobodne wypowiedzi polityków.
Debata odbywała się w studiu ATM na Wale Miedzeszyńskim 384.
tkwl/PAP/X
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/665987-goraco-przed-studiem-tvp-byli-zwolennicy-opozycji-i-rzadu