„Nigdy nie zgodzimy się na pakt migracyjny” – zapewniła w Skarżysku-Kamiennej była premier, europosłanka PiS Beata Szydło. Zaapelowała do mieszkańców o udział w referendum i wypowiedzenie się ws. polityki migracyjnej.
Nie dajcie sobie odebrać obywatelskiego prawa decydowanie o Polsce
— powiedziała.
W ubiegłą środę w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były przeciw. Wstrzymały się od głosu Słowacja, Czechy i Austria. Chodzi o tzw. rozporządzenie kryzysowe. Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów. Także w środę, podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu, odbywała się debata pt. „Potrzeba szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji”.
Złe rozstrzygnięcia
Szydło, która spotkała się z mieszkańcami w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie), podkreśliła, że „ostatnie rozstrzygnięcia Parlamentu Europejskiego są złe”.
Nie rozwiązują kryzysu migracyjnego, nie powstrzymają nielegalnej migracji, nie pomogą ludziom, którzy tej pomocy wymagają, a tylko doprowadzą do chaosu i zamieszania w Europie. Mówimy temu zdecydowane +nie+ i nigdy nie zgodzimy się na pakiet migracyjny
— podkreśliła była premier.
Te rozwiązania tylko i wyłącznie narażą na niebezpieczeństwo i podpalą całą Europę. To będzie tylko zachętą dla tych mafii, wszystkich tych, którzy przemytem ludzi się trudnią, żeby byli jeszcze bardziej aktywni
— przekonywała.
W tym kontekście zaapelowała także do wzięcia udziału w referendum.
Nie dajcie sobie odebrać obywatelskiego prawa decydowanie o Polsce
— zwróciła się do mieszkańców, podkreślając, że wyraźny sprzeciw społeczeństwa ws. przyjmowania nielegalnych migrantów, da mandat do tego, żeby blokować pakt migracyjny.
Nie ufać opozycji
Przekonywała również, aby nie ufać politykom opozycji. Szydło zaapelowała, aby pójść na wybory, ale decyzje podejmować na podstawie czynów, a nie słów. Europosłanka wytknęła rządowi PO-PSL, że podniósł wiek emerytalny i zgodził się na przymusową relokację migrantów.
Nie wierzcie im. Przed wyborami opozycja może obiecać wszystko
— mówiła.
Za nami stoją fakty. Możemy się z tego rozliczyć. Nie zrobiliśmy niczego nadzwyczajnego, ale wypełniliśmy zobowiązania, które państwu złożyliśmy. Poprzez swoje decyzje i konkretną pracę udowodniliśmy, że jesteśmy nie tylko słowni, ale też skuteczni
— przekonywała, oceniając jednocześnie, że w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy w Polsce przywrócono „godne życie Polakom w małych miejscowościach i miasteczkach”.
Wyliczyła zrealizowane obietnice w tym m.in. wprowadzenie programów społecznych.
To, że Polska jest bezpieczna, że się rozwija, zaczyna dorównywać najbogatszym gospodarką Unii, to wszystko dzięki państwa decyzji, ponieważ oddaliście głos na Zjednoczoną Prawicę. Razem zmieniliśmy Polskę. Warto postawić na to, co się sprawdziło
— podkreśliła.
Premier w Grenadzie
W poniedziałek Beata Szydło spotkała się także z mieszkańcami Jędrzejowa.
W ubiegły piątek, w hiszpańskiej Grenadzie, premier Mateusz Morawiecki wziął udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, którego jednym z tematów były proponowane rozwiązania dot. migracji na teren Unii Europejskiej. Dzień wcześniej, również w Grenadzie, szef polskiego rządu uczestniczył w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej.
Morawiecki w piątek po południu po nieformalnym posiedzeniu RE przekazał, że podjął decyzję o zawetowaniu części dot. migracji i nie ma tego zapisu w konkluzji szczytu. Dodał, że przedstawił 5-punktowy plan walki z nielegalną imigracją poprzez m.in silną ochronę granic zewnętrznych, walka z przemytnikami ludzi i odcięcie pomocy socjalnej dla nielegalnych emigrantów.
15 października - w dniu wyborów parlamentarnych - odbędzie się referendum, w którym zostaną zadane pytania: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”, „czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”, „czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?” oraz „czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.
edy/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/665948-premier-szydlo-nigdy-nie-zgodzimy-sie-na-pakt-migracyjny