„Dla Polski Wschodniej nasze Wojsko to nie tylko źródło bezpieczeństwa, ale także nasz skarb, który przyciąga i mobilizuje młode pokolenia do zaangażowania się w służbę dla dobra naszej ojczyzny” — mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Michał Wiśniewski, wiceszef MON.
wPolityce.pl: Polska wschodnia praktycznie była pozbawiona obecności żołnierzy, dziś nie tylko przywracane są zlikwidowane wcześniej jednostki wojskowe, powstają nowe, ale także stacjonują tam żołnierze amerykańscy. Jak odbierają to mieszkańcy?
Michał Wiśniewski: W rozmowach, które prowadzę codziennie z samorządowcami z Polski Wschodniej, widzę ich gorące pragnienie szybkiego rozwoju naszego regionu. Chcą, aby jak najszybciej rozpoczynano prace inwestycyjne i aby pojawili się nowi żołnierze. Dążą do tego, aby ich Małe Ojczyzny i mieszkańcy otrzymali to, co najlepsze. Ta współpraca służy nie tylko bezpieczeństwu, ale również daje nowe perspektywy rozwoju dla lokalnych społeczności.
Jesteśmy w stanie się obronić?
Nasza armia jest w pełni gotowa do obrony naszego terytorium i interesów narodowych, a wsparcie udzielane Ukrainie stanowi wzmocnienie naszego bezpieczeństwa. Nasza strategia opiera się na długofalowym podejściu, które służy zarówno interesom Polski, jak i naszym sojusznikom w NATO.
Czy młodzi ludzie cenią mundur i garną się do wojska, chcą je współtworzyć?
Wszystkim zaś tym, którzy chcieliby wstąpić do zaszczytnej służby, pragnę wyrazić głęboką wdzięczność. To akt patriotyzmu i wyraz oddania dla naszej ojczyzny. Rozmawiam często z tymi młodymi, odważnymi i ambitnymi ludźmi, z których aż 90 procent deklaruje chęć wstąpienia do Wojska Polskiego, a pozostali rozważają służbę w Policji lub Straży Granicznej. Dla Polski Wschodniej nasze Wojsko to nie tylko źródło bezpieczeństwa, ale także nasz skarb, który przyciąga i mobilizuje młode pokolenia do zaangażowania się w służbę dla dobra naszej ojczyzny.
Nasi żołnierze są dobrze przygotowani do służby?
Służba wojskowa to nie tylko zaszczyt, ale również jasna ścieżka rozwoju zawodowego i atrakcyjne zarobki. Średnia pensja w Wojsku Polskim wynosi obecnie około 8 tysięcy złotych brutto, co przyciąga kolejnych zainteresowanych kandydatów. Ponadto, obserwujemy powstawanie nowych klas mundurowych w wielu regionach, w tym województwie podlaskim, gdzie istnieje aż 18 szkół z takimi klasami, do których zgłosiło się 1300 dzieci. Wojsko stało się niezwykle atrakcyjnym pracodawcą, a to widać po dynamicznym wzroście liczby naszych żołnierzy. W roku 2015 mieliśmy około 95 tysięcy, a dzisiaj jest ich już ponad 185 tysięcy, a chętnych do służby jest jeszcze więcej. W ostatni weekend aż 4 400 osób przystąpiło do dobrowolnej służby wojskowej, a Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) cieszą się ogromną popularnością wśród ochotników. To dowód na to, że Polacy chcą aktywnie służyć w Siłach Zbrojnych RP.
Jak duże jest zainteresowanie? Jak liczna docelowo ma być polska armia?
Wojsko Polskie docelowo będzie liczyć co najmniej 300 tysięcy żołnierzy. Mamy ambitne plany dotyczące zarówno liczebności, jak i wyposażenia oraz wyszkolenia naszej polskiej armii. Realizacja tych planów będzie wymagać znacznych inwestycji, które są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i rozwoju kraju.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/665523-wiceszef-mon-dla-polski-wschodniej-wojsko-to-skarb