„Ze zdziwieniem przyjmuje wypowiedzi polityków komentujących, że kontrole, które zostaną wprowadzone na granicy ze Słowacją to powolne wychodzenie z Unii Europejskiej. To ogromne nadużycie i wykorzystywanie każdego działania polskiego rządu, który stoi na straży bezpieczeństwa Polski, ale i Europy, do użycia argumentu o wyprowadzaniu Polski z Unii Europejskiej. Absolutnie nie mamy takiego zamiaru” — mówi Józefa Szczurek-Żelazko, PiS w rozmowie z portalem wPolityce.pl.
wPolityce.pl: Co dzieje się na południowej granicy Polski? Szef MSWiA podjął decyzję o wprowadzeniu kontroli na granicy ze Słowacją.
Józefa Szczurek-Żelazko: Bałkański szlak migracyjny prowadzi przez Słowację. To tędy przedostają się migranci do Niemiec wykorzystując teren Rzeczypospolitej Polskiej, ale też udają się przez Czechy do Niemiec. Ten szlak prowadzi do Europy Zachodniej. Ze zdziwieniem przyjmuje wypowiedzi polityków komentujących, że kontrole, które zostaną wprowadzone na granicy ze Słowacją to powolne wychodzenie z Unii Europejskiej. To ogromne nadużycie i wykorzystywanie każdego działania polskiego rządu, który stoi na straży bezpieczeństwa Polski, ale i Europy, jako wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej. Absolutnie nie mamy takiego zamiaru.
Kontrole na granicy wewnątrz strefy Schengen wprowadziły również Niemcy.
Niemcy również zapowiadają wprowadzenie kontroli na granicy z Polską, kontrole są także na granicy niemiecko-austriackiej. To wpisuje się w tę retorykę kłamstwa, którą opozycja stosuje z dużym nasileniem w kampanii wyborczej.
Opozycja mówi także o konieczności respektowania prawa wewnątrz UE, do której weszliśmy i przypomina, że zgodziliśmy się na obowiązujące we wspólnocie zasady.
Wchodząc do Unii Europejskiej mieliśmy świadomość, że Unia będzie respektowała traktaty założycielskie. To, co zostało zdefiniowane na początku tworzenia UE, jako część wspólnotowa. My zgodziliśmy się na to, ale polityka migracyjna jest polityką wyłączną poszczególnych państw członkowskich. Unia Europejska próbuje omijać te zapisy wprowadzając tylnymi drzwiami pewne rozwiązania, które nie są zgodne z tym, co zostało zdefiniowane na początku tworzenia Unii ani potem, kiedy my do niej wchodziliśmy.
Jak zmienia się Unia?
My w takiej Unii, do której weszliśmy, chcemy być. Obserwujemy jednak trend rozszerzania kompetencji samej Unii, jak i urzędników unijnych. Zwolennikami takich rozwiązań jest polska opozycja. Opozycja zgadza się na rozszerzenie Unii wykraczające poza traktaty. My się na to nie godzimy. Dwulicowość opozycji jest tutaj ewidentnie ukazana.
Rozmawiała Edyta Hołdyńska
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/665045-wywiad-szczurek-zelazko-absolutnie-nie-ma-mowy-o-polexicie