Niemcy ostatecznie poprą pakt migracyjny i będą za pośrednictwem Komisji Europejskiej zmuszać do przyjmowania nielegalnych imigrantów; oczywiście mechanizm relokacji w żaden sposób nie rozwiąże istniejącego problemu - powiedziała PAP deputowana do Parlamentu Europejskiego Izabela Kloc (PiS).
Niemcy, które przed wakacjami sprzeciwiły się projektowi unijnego tzw. rozporządzenia kryzysowego, zmieniły stanowisko. To rozporządzenie jest kluczowym elementem pakietu migracyjno-azylowego, który zakłada wybór między relokacją migrantów albo zapłatą ekwiwalentu finansowego. Zmiana stanowiska Niemiec odblokuje prace nad pakietem w Parlamencie Europejskim.
Już przed wakacjami informowałam, że sprzeciw Berlina wobec zapisów paktu migracyjno-azylowego będzie tylko chwilowy. Niemcy ostatecznie poprą pakt migracyjny i będą za pośrednictwem Komisji Europejskiej zmuszać do przyjmowania nielegalnych imigrantów wszędzie gdzie tylko się da
— przypomniała europosłanka.
Chciałabym usłyszeć od Donalda Tuska czy zgadza się ze swoim serdecznym kolegą, szefem grupy Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfredem Weberem, który jako lider Europejskiej Partii Ludowej stał się głównym adwokatem odblokowania paktu. Oczywiście mechanizm relokacji w żaden sposób nie rozwiąże istniejącego problemu, ponieważ prawdziwym problemem są nieszczelne granice i przyjaciele pana Donalda Tuska z Europejskiej Partii Ludowej, którzy te granice otworzyli dla inwazji nielegalnych imigrantów
— powiedziała Kloc.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mocny spot PiS! „Partia Tuska chce pilnego przyjęcia paktu migracyjnego!”. Szef rządu pokazuje dowód: „Tu jest kwit”
Polski sprzeciw
W przyszłym tygodniu jadę na posiedzenie Rady Europejskiej, na którym powiem stanowcze „nie”, podtrzymam moje weto dla nielegalnej imigracji
— zapowiedział w wystąpieniu telewizyjnym premier Mateusz Morawiecki.
Polska informowała wcześniej, że uważa obowiązkową solidarność opartą de facto wyłącznie na relokacji lub karach finansowych za nieprzyjmowanie migrantów za całkowicie niewłaściwą.
Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś wezwał prezydencję hiszpańską w Radzie UE do podjęcia wysiłków na rzecz osiągnięcia konsensusu w dalszych pracach nad reformą polityki migracyjnej i azylowej zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z grudnia 2016 roku, czerwca 2018 roku i czerwca 2019 roku, w szczególności w sprawie dobrowolnego wyboru środków wsparcia kraju pod presją migracyjną, w tym relokacji.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/664532-kloc-czy-tusk-zgadza-sie-z-weberem-ws-paktu-migracyjnego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.