Był jednym z najmłodszych wojewodów, a stał się zastępcą ministra sprawiedliwości Zbiegniewa Ziobro. Mówią o nim „młody wilk”. Choć nie jest posłem, to ma szansę to zmienić. Kim jest Piotr Cieplucha i jaka była polityczna droga wiceministra sprawiedliwości?
Piotr Cieplucha urodził się w 1990 roku w Łodzi. Ukończył administrację na Uniwersytecie Łódzkim, a także studia podyplomowe w zakresie organizacji pomocy społecznej w Społecznej Akademii Nauk. Posiada również dyplom EMBA. Od studiów najbardziej pasjonuje się geopolityką - jego praca magisterska dotyczyła koncepcji Międzymorza, która zwłaszcza w czasie wojny za wschodnią granicą Polski jest dziś niezwykle aktualna.
Od ponad 15 lat Cieplucha jest również zaangażowany w życie społeczno-polityczne Łodzi i regionu. Przez wiele lat wspierał lokalne społeczności, samorządy, ochotnicze straże pożarne i szkoły. Był zaangażowany w obronę łodzian, którzy protestują i czują się pokrzywdzeni – m.in. pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, czy mieszkańców łódzkich osiedli, którzy dążą do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Sprzeciwia się agresywnemu ingerowaniu deweloperów w przestrzeń miejską. – Zawsze stara się każdemu pomóc. Nigdy nie zostawił nikogo w potrzebie. Walczy o innych ze wszystkich sił – mówi jeden z jego znajomych.
W przeszłości Cieplucha pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych, doradcy dwóch wojewodów, a także przez kilka lat kierował Wydziałem Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Ponadto posiada uprawnienia do kierowania jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej. Kierował i zasiadał we władzach kilku organizacji pozarządowych.
Polityczna droga
Swoją polityczną drogę rozpoczął w 2008 roku, gdy wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. Po podziale w PiS, Cieplucha dołączył do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Ze względu na swoją pracowitość i skuteczność został szefem struktur partii w okręgu łódzkim oraz kierował młodzieżówką Klub Młodych Solidarnej Polski.
Piotrek jest jednym z najwierniejszych ludzi w Suwerennej Polsce. Zawsze można było na niego liczyć. Długo czekał na swoją szansę, a mimo tego, co nie jest częste, pokazał pokorę i cierpliwość. Wszystko wypracował sobie sam
– mówi nam jeden z byłych członków młodzieżówki SP.
To była osoba, która przede wszystkim łączyła. Nie tworzył konfliktów, był otwarty na współpracę, a w polityce nie jest to częste. Na ogół bywa odwrotnie – im jesteś aktywniejszy, tym postrzegają cię jako zagrożenie. Piotrek to jedna z osób, o której nie można powiedzieć niczego złego
– dodaje inny.
Niedługo później Cieplucha został asystentem Zbigniewa Ziobro, gdy ten sprawował mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Ich wspólne drogi przecięły się niedługo później – Cieplucha pracował bowiem w gabinecie politycznym ministra sprawiedliwości.
W 2021 r. Cieplucha został powołany na stanowisko drugiego wicewojewody łódzkiego, co sprawiło, że był jednym z najmłodszych wojewodów w Polsce. Jednak dwa lata później został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W Ministerstwie nadzoruje on sprawy związane z bezpieczeństwem, cyberbezpieczeństwem, zakłady poprawcze oraz realizację zadań Funduszu Sprawiedliwości, związaną ze wsparciem dla ochotniczych straży pożarnych i szpitali. Piotr Cieplucha objął też funkcję sekretarza generalnego Suwerennej Polski.
Cieplucha prywatnie
W wolnym czasie Piotr Cieplucha trenuje biegi, strzelectwo i pływanie. – Niestety, obecnie niełatwo mi znaleźć czas na regularny ruch, ale staram się robić to jak najczęściej – przyznaje. Kocha muzykę i kulturę latynoamerykańską oraz podróże. Swój wolny czas lubi spędzać przede wszystkim w gronie przyjaciół. Znajomi twierdzą, że jest duszą towarzystwa. Często żartuje i potrafi wprowadzić radosną atmosferę.
Od wczesnej młodości pasjonuje się historią i archeologią. Co ciekawe, kolekcjonuje także stare mapy, które studiuje i porównuje z obecną rzeczywistością. W wolnych chwilach odkrywa przeszłość lokalnych społeczności samej Łodzi jak i jej najbliższych okolic. Szczególnie upodobał sobie odkrywanie urokliwych zakątków, które w przeszłości opisał, w swoich dziełach, polski noblista – Władysław Stanisław Reymont. Współpracuje ze środowiskami kierowców, grupy rekonstrukcyjne i patriotyczne. – Uwielbiam obserwować aktywność ludzi, którzy realizują swoje zainteresowania - zawsze motywuje mnie to do wytężonej pracy – mówi.
Wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha nie jest posłem, ale planuje to zmienić. – Okręg wyborczy, w którym kandyduje nie jest łatwy dla prawicy. Mówi się od dawna, że Łódź to czerwone miasto – myślę, że jest to krzywdzący i przesadzony pogląd. Powszechnie znane są jeszcze inne negatywne stereotypy na temat mojego miasta. Jestem przekonany, że środowisko, które reprezentuję ma szansę by sukcesywnie zwiększać poparcie wśród mieszkańców Łodzi. Kluczem do serc Łodzian jest przywrócenie im wiary w możliwości swojej małej ojczyzny. Zmiany jakie zaszły w Polsce w ostatnich latach i strategiczne, centralne położenie sprawiają, że obszar ten czeka czas dynamicznego rozwoju – twierdzi bohater naszego artykułu.
Zawsze stara się pomóc, zawsze odbiera telefon. Ma duże pokłady empatii. Wiele razy pomagał, choć nie musiał tego robić. To świetny kandydat na posła, bo na pewno będzie pomagał ludziom tak, jak robił to do tej pory. To nie jest typ egoisty, narcyza. To pracowity człowiek, który wykorzysta swoją szansę
– mówi jeden z jego współpracowników.
Czy uda mu się znaleźć klucz do serc łodzian? Przekonamy się o tym w połowie października. Jedno jest jednak pewne – nie podda się bez walki.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/664286-mlody-wilk-ziobry-kim-jest-piotr-cieplucha