We wtorek w telewizji wPolsce.pl wyemitowano drugi odcinek programu „Trucizny Kremla”, a w nim przedstawiono historię najtajniejszych szpiegów komunistycznych reżimów: nielegałów.
Według opracowania „Księga szpiegów. Encyklopedia” z 2000 roku, nielegał:
w żargonie KGB i GRU oznacza oficera wywiadu, pracującego poza granicami kraju i ukrywającego swą prawdziwą przynależność państwową. Jego głównym zadaniem jest werbunek agentów. Przerzut tzw. nielegała określany jest mianem tournee artystycznego.
Prowadzący Jakub Maciejewski opowiadał kim są wtorniki, jak nielegałów nazywa się w Rosji i jak są szkoleni. Jako modelowy przykład nielegała podał Rudolfa Abla vel Williama Fishera (1903-1971), na podstawie którego wygładzonego życiorysu nakręcono dwa filmy fabularne - rosyjski i amerykański. Następnie widzowie mogli się zapoznać z listą trzydziestu znanych nielegałów, z których część to postacie współczesne.
W „Truciznach Kremla” podano także przykładowe wpadki tych superszpiegów, np. niewiedzy sowieckiej „matrioszki” czym są wyznania chrześcijańskie:
W procesie legalizacji zaistniała konieczność przygotowania dla niej [jednej z agentek] niektórych dokumentów. W związku z powyższym wysłała ona do Centrali następujące zapytania: „Kim jestem - katoliczką czy ewangeliczką? Proszę wyjaśnić, co to oznacza”.
W programie zawarto też historię Mariana Kotarskiego vel Pękalskiego, na której trop wpadł historyk Włodzimierz Domagalski, a którą pomagał badać Piotr Woyciechowski. A w jakim kontekście padły nazwiska Czesława Kiszczaka, Tomasza Turowskiego i Katarzyny Kieli ze stacji TVN?
Tego dowiedzą się Państwo już z samego programu:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/664191-trucizny-kremla-o-nielegalach-w-tle-kieli-i-kiszczak