Ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza narusza zasadę suwerennej równości państw; w imię dobrych stosunków dwustronnych apeluję do niego o respektowania suwerenności Polski i powstrzymanie się od oświadczeń szkodzących naszym wzajemnym relacjom - napisał w niedzielę szef MSZ Zbigniew Rau.
„Apeluję o respektowania suwerenności Polski”
Ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza narusza zasady suwerennej równości państw, stanowiącą fundament dobrosąsiedzkich stosunków i przyjaznej współpracy z Polską, zadeklarowanej przez rząd Republiki Federalnej Niemiec w traktacie z Polską z 1991 roku
— napisał minister w mediach społecznościowych.
Kompetencje kanclerza Niemiec w sposób oczywisty nie dotyczą toczących się w Polsce postępowań. Oświadczenia w tej sprawie wskazują na próbę ingerencji we wewnętrzne sprawy Państwa Polskiego i toczącą się kampanie wyborczą w Polsce. W imię dobrych stosunków dwustronnych apeluję do kanclerza Niemiec o respektowania suwerenności Polski i powstrzymanie się od oświadczeń szkodzących naszym wzajemnym relacjom
— dodał szef MSZ.
„Nie chciałbym, żeby Polska po prostu machnęła ręką”
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) opowiedział się w sobotę na wiecu SPD w Norymberdze za większą kontrolą nad nielegalną migracją; zapewnił też o podjęciu dodatkowych środków w tym celu.
Do Europy i Niemiec przybywa wiele osób, a liczba ta dramatycznie wzrosła
— oświadczył.
Niemcy opowiadają się za prawem do azylu
— podkreślił kanclerz. Dodał zarazem, że każda osoba, która przyjeżdża bez uzasadnionego powodu do ochrony lub popełniła przestępstwo, powinna zostać deportowana.
Agencja dpa poinformowała, że „mając na uwadze obecną sytuację na granicach, Scholz zaapelował o wyjaśnienie ewentualnych nieprawidłowości w wydawaniu wiz przez Polskę”.
Nie chciałbym, żeby Polska po prostu machnęła ręką; będziemy potem dalej dyskutować na temat naszej polityki azylowej
— stwierdził Scholz. Jak dodał, powinno być tak, że „każdy, kto przyjeżdża do Polski, jest tam rejestrowany i tam przechodzi procedurę azylową, zamiast wiz, które w jakiś sposób były udzielane za pieniądze, pogłębiając problem”.
Należy to omówić z polskim rządem
— oznajmił Scholz, podkreślając, że w zależności od aktualnej sytuacji „konieczne może stać się podjęcie dalszych środków na granicach, na przykład na tej (polskiej - PAP)”.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/663902-szef-msz-reaguje-na-slowa-scholza