„Państwa G7 wezwały we wspólnym oświadczeniu Chiny do wywierania nacisku na Rosję, aby zakończyła rozpoczętą w lutym 2022 r. wojnę przeciwko Ukrainie” - przekazała w swoim komunikacie agencja Reutera. Wyrażono w nim nadzieję, że Pekin zmusi Moskwę do „natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania się z Ukrainy”. Tymczasem przed spotkaniem Putina z przywódcą Chin obie strony podkreślają, że uwzględnienie interesów Rosji jest kluczem do zakończenia wojny.
Stanowisko szefów dyplomacji państw G7 wobec wizji zbliżenia Rosji i Chin
Wspólne stanowisko szefów dyplomacji państw G7 powstało w czasie rozmów prowadzonych przy okazji trwającego w Nowym Jorku Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Oświadczenie wydano w poniedziałek przez Yoko Kamikawę minister spraw zagranicznych Japonii, państwa, które aktualnie przewodzi G7. Zostało opublikowane w momencie, gdy najważniejszy chiński dyplomata Wang Yi składa oficjalną wizytę w Rosji, w czasie której oczekuje się, że dwa kraje zadeklarują pogłębienie więzi politycznych.
Możliwa jest też zapowiedź podróży Władimira Putina do Pekinu
— ocenia Reuters.
Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 - Japonii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Kandy oraz wysoki przedstawiciel UE - z zadowoleniem przyjęli także udział ChRL w międzynarodowym spotkaniu w Arabii Saudyjskiej, które odbyło się w sierpniu w Dżeddzie i dotyczyło planu pokojowego dla Ukrainy. G7 w dalszym ciągu „zachęca Chiny do wspierania sprawiedliwego i trwałego pokoju, w tym poprzez bezpośredni dialog z Ukrainą”. Uznano również potrzebę współpracy z Chinami w zakresie innych „globalnych wyzwań”.
Jednocześnie jednak w dalszej części dokumentu potwierdzono prawo Tajwanu do bycia członkiem organizacji międzynarodowych oraz wyrażono zaniepokojenie sytuacją dotyczącą praw człowieka w Chinach.
Wezwanie do zaprzestania wspierania Rosji w prowadzonej przez nią wojnie
We wspólnym oświadczeniu G7 wezwano „strony trzecie do zaprzestania przekazywania jakiegokolwiek wsparcia” Rosji w prowadzonej przez nią wojnie „pod groźbą poniesienia poważnych kosztów”, nie wymieniając konkretnie żadnych państw, do których odnosi się ta uwaga. Putin spotkał się jednak w zeszłym tygodniu w Moskwie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, z którym rozmawiał m.in. o zacieśnieniu powiązań wojskowych między dwoma krajami. Pjongjang i Moskwa zaprzeczyły, jakoby Korea Północna miała dostarczać broń Rosji. Państwa G7 zażądały także w oświadczeniu, aby Korea Płn. zrezygnowała z prowadzenia programów nuklearnych i uznały, że współpraca między Rosją a Koreą Północną może stanowić zagrożenie dla pokoju w regionie Indo-Pacyfiku i poza nim.
Wobec groźby użycia broni nuklearnej
G7 skrytykowała też „nieodpowiedzialną retorykę nuklearną Rosji i wysuwanie gróźb, że rozmieści broń jądrową na Białorusi”.
Jakiekolwiek użycie broni chemicznej, biologicznej lub jądrowej przez Rosję „spotkałoby się z dotkliwymi konsekwencjami”
— podkreślono.
Kamikawa, która debiutuje w Nowym Jorku w roli japońskiej minister spraw zagranicznych, zapowiedziała, że kolejne spotkanie szefów dyplomacji państw G7 odbędzie się w dniach 7-8 listopada w Tokio.
Spotkanie szefów MSW Rosji i Chin
Tymczasem - jak informuje we wtorek agencja Reutera - szef chińskiego MSZ Wang Yi przybył do Moskwy w ramach przygotowań do zaplanowanej na przyszły miesiąc wizyty Władimira Putina w Pekinie.
Próba zakończenia trwającej 19 miesięcy wojny na Ukrainie bez uwzględnienia „interesów Rosji” i jej udziału byłaby daremna
— oświadczyli po spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow oraz Chin Wang Yi.
Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało po spotkaniu obu ministrów w poniedziałek, że obie strony szczegółowo omówiły sytuację na Ukrainie i „zwróciły uwagę na daremność prób rozwiązania kryzysu bez uwzględnienia interesów Rosji, a zwłaszcza jej udziału”.
W oświadczeniu odnotowano także „bliskość stanowisk” obu krajów w odniesieniu do działań USA na arenie międzynarodowej, w tym tych o „charakterze antyrosyjskim i antychińskim”.
Putin przyjął zaproszenie do Chin
Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji, potwierdził 19 września przyjęcie zaproszenia wystosowanego przez przywódcę ChRL Xi Jinpinga do Putina.
W październiku spodziewamy się dogłębnych rozmów dwustronnych między prezydentami Władimirem Putinem i Xi Jinpingiem w ramach udziału rosyjskiej głowy państwa w Forum Pasa i Szlaku
— powiedział Patruszew podczas spotkania z Wangiem Yi.
Wizyta Wanga Yi w Rosji zbiega się w czasie z trwającą w Nowym Jorku 78. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Dzień wcześniej w kuluarach spotkali się sekretarz stanu USA Antony Blinken i wiceprzewodniczący ChRL Han Zheng, którzy rozmawiali na temat „rosyjskiej agresji na Ukrainę i prowokacji Korei Północnej”. Blinken miał też podkreślić „wagę pokoju i stabilności” wokół Cieśniny Tajwańskiej.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/663188-grupa-g7-apeluje-do-chin-ws-zakonczenia-przez-rosje-wojny