PiS zebrało ponad 2 mln podpisów poparcia pod listami do Sejmu i kandydatami do Senatu; Lewica - 500 tys.; Konfederacja - ponad pół miliona; Trzecia Droga - blisko pół miliona - wynika z informacji przekazanych PAP przez ugrupowania.
Na zadane w tej sprawie pytania PAP nie uzyskała odpowiedzi od polityków Koalicji Obywatelskiej.
Kilka dni temu sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że listy PiS do Sejmu w 41 okręgach zostały zgłoszone, a także kandydaci do Senatu.
Dziękujemy za ponad 2 mln podpisów poparcia kandydatów Prawa i Sprawiedliwości
— przekazał Sobolewski.
Jak poinformował PAP szef sztabu Lewicy Włodzimierz Czarzasty, jego formacja zebrała 500 tysięcy podpisów pod listami do Sejmu i kandydatami do Senatu.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo zebraliśmy pół miliona podpisów i zarejestrowaliśmy wszystkie listy, jeżeli chodzi o Sejm, a jeżeli chodzi o Senat to 14 list, a jedna nie została zarejestrowana, bo nie uznano jakiejś liczby głosów i zabrakło 60 głosów i w poniedziałek odwołaliśmy się do Państwowej Komisji Wyborczej w tej sprawie
— powiedział Czarzasty.
Rzecznik PSL Miłosz Motyka powiedział PAP, że Trzecia Drogi zebrała w sumie blisko pół miliona podpisów. Pod listami swoich kandydatów do Sejmu ponad 350 tys. podpisów.
Około 230 tys. podpisów jest naszych, a około 120 tys. Polski 2050
— doprecyzował Motyka.
Szef sztabu wyborczego Konfederacji Witold Tumanowicz przekazał PAP, że jego ugrupowanie zebrało „ponad 300 tys. podpisów pod listami sejmowymi i ponad 200 tys. pod listami senackimi”.
Termin zgłaszania listy kandydatów
W ostatnią środę o godz. 16 minął termin, do którego komitety wyborcze mogły zgłaszać listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów.
Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów. Z kolei zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/662173-ile-podpisow-zebraly-poszczegolne-komitety-wyborcze-sprawdz