W woj. lubelskim listę wyborczą kandydatów PiS do Sejmu otwiera Przemysław Czarnek. Szef MEiN przekazał 2 września, że drugi na liście jest Michał Moskal, następnie Magdalena Filipek-Sobczak, potem Sylwester Tułajew i Artur Soboń.
Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej mówił, że „on sam prezentować się nie będzie, ale przedstawi pozostałych 29 kandydatów”.
„Najsilniejsza lista”
To jest najsilniejsza lista w historii. Z uwagi na poparcie, jakie PiS ma w Polsce i tutaj w woj. lubelskim, każdy z tych kandydatów, każda z kandydatek, ma szansę zdobyć mandat poselski. Każdy, bez względu na to, na którym jest miejscu, przy liczbie mandatów, które możemy zdobyć, a idziemy walczyć o pełną pulę, ma szansę zostać posłem, każdy ma szansę wejść do parlamentu
— mówił szef MEiN.
Podał, że drugi na liście wyborczej PiS jest Michał Moskal, trzecia Magdalena Filipek-Sobczak, a czwarty – Sylwester Tułajew. Miejsce piąte zajmuje Artur Soboń.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Doświadczenie i determinacja
W okręgu legnickim tworzymy silną i zdeterminowaną drużynę PiS, która przystąpi do walki o mandaty
— oświadczyła 2 września marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Poinformowała przy tym, że na czele listy PiS w Legnicy, poza jej nazwiskiem, znaleźli się m.in: Marzena Machałek, Szymon Pogoda i Krzysztof Kubów.
Prawo i Sprawiedliwość prezentuje 2 września listy wyborcze w poszczególnych okręgach. Nazwiska kandydatów w okręgu legnickim przedstawiła rano marszałek Sejmu, która jest liderem tej listy.
Jej zdaniem wspólnie z innymi kandydatami tworzą w Legnicy „silną i zdeterminowaną drużynę, która przystąpi do walki o mandaty”. Jak poinformowała, z drugiego miejsca kandydować będzie wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek.
Na trójce poseł Szymon Pogoda, który reprezentuje Bolesławiec. Dalej znany szef gabinetu politycznego premiera, minister Krzysztof Kubów, poseł na Sejm Stanisław Żuk, siódme miejsce legniczanka poseł Ewa Szymańska, ósme miejsce starosta legnicki Adam Babuśka
— wymieniała marszałek.
Witek podkreśliła, że na legnickiej liście wyborczej PiS są politycy, którzy mają bardzo bogate doświadczenie.
Ludzie znani, rozpoznawali i bardzo aktywni w swoich środowiskach. Ale mamy także nowe twarze. Mamy nadzieję, że z równą determinacją co pozostali przystąpimy do walki o mandaty. Życzę wszystkim koleżankom i kolegom jak najlepszego wyniku i oczywiście zwycięstwa
— dodała.
Tradycja i konserwatyzm
W Gdańsku 2 września rano „jedynka” na gdańskiej liście PiS w okręgu nr 25 poseł Kacper Płażyński zaprezentował lokalnych kandydatów na posłów z listy PiS.
W Gdańsku w Parku Reagana odbyła się konferencja prasowa, na której „jedynka” na liście gdańskiej w wyborach do parlamentu – poseł Kacper Płażyński zaprezentował kandydatów z PiS na posłów w okręgu gdańskim.
Płażyński powiedział, że politycy PiS spotykają się w nieprzypadkowym miejscu – tuż przy pomniku Jana Pawła II i Ronalda Reagana z uwagi na konserwatyzm, tradycje i to, jak należy traktować Polskę, i co przyświeca wszystkim kandydatom PiS. Dodał, że na liście są posłowie, samorządowy i nie ma na niej przypadkowych osób.
Jestem spokojny o wynik tej listy
— stwierdził Płażyński i podkreślił, że to silna i doświadczona lista.
Listę w okręgu nr 25 (gdańskim) otwiera poseł PiS Kacper Płażyński. Numerem dwa będzie poseł Kazimierz Smoliński, a za nim wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Na liście PiS będzie też pełnomocnik PiS w Gdańsku Tomasz Rakowski, poseł PiS Tadeusz Cymański oraz b. poseł i kilkukrotny kandydat na prezydenta Gdańska Andrzej Jaworski.
Na ostatnim miejscu listy będzie kandydował podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Karol Rabenda.
Na liście będą też kobiety - m.in. radne PiS w Gdańsku Elżbieta Strzelczyk oraz Alicja Krasula, jak również Sylwia Wiśniewska ze Starogardu Gd. oraz Justyna Rydzyńska z Kwidzyna.
„Najlepsi z najlepszych”
To honor, zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność, i też wielkie zobowiązania i wyzwania
— mówił 2 września w Koszalinie poseł Czesław Hoc, który otwiera listę PiS do Sejmu w koszalińskim okręgu nr 40.
Dwójką jest wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, a trójką wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
To jest honor, zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność, i też wielkie zobowiązania i wyzwania
— mówił Hoc jako lider listy PiS do Sejmu okręgu nr 40, obejmującego miasto Koszalin oraz powiaty: koszaliński, kołobrzeski, szczecinecki, białogardzki, świdwiński, drawski, sławieński, wałecki i choszczeński.
Jestem bardzo spokojny, bo mamy wspaniałą listę, to są naprawdę najlepsi z najlepszych, to są ludzie, którzy są sprawdzeni, to są doświadczeni samorządowcy, politycy, państwowcy, ale przede wszystkim też dobrzy ludzie
— ocenił Hoc.
Zaznaczył, że każdy z nich w swojej pracy opiera się na dewizie „Bóg, honor, Ojczyna, rodzina”.
Jesteśmy z tego dumni. Ja jako lekarz endokrynolog, jako polityk mam podwójną rolę, misję wobec pacjenta i wobec obywatela
— uzasadniał na swoim przykładzie, że na liście PiS przewodzi pojmowanie polityki „jako roztropnej troski o dobro ogólne”.
Naszym wyznacznikiem jest pokora, jeszcze raz pokora, jednocześnie ciężka praca na rzecz ogólnego, na rzecz obywateli. Zawsze jesteśmy blisko ludzi, blisko wyborców
— podkreślił Hoc.
Inwestycje i zrównoważony rozwój
Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, który na liście do Sejmu zajmuje drugie miejsce, zaznaczył że za rządów PiS Pomorze Środkowe i okręg koszaliński „to jeden wielki plac budowy”.
Rozpoczęliśmy inwestycje, na które mieszkańcy czekali od lat, od pokoleń. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, dlatego wystawiamy tak mocną drużynę, by móc dokończyć te wszystkie inwestycje
— podkreślił Szefernaker.
Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska zwróciła uwagę na to, że rząd PiS realizuje obietnice w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju.
W naszym regionie pokazaliśmy też, że mogą równo rozwijać się i duże aglomeracje i małe miejscowości. I to dostrzeżenie małych miejscowości, gmin popegeerowskich jest symbolem naszych rządów
— mówiła Golińska.
Ciężka praca
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki i poseł Iwona Arent znaleźli się na pierwszych trzech miejscach listy PiS do Sejmu w okręgu 35, którą zaprezentowano 2 września w Olsztynie.
Podczas prezentacji kandydatów minister Cieszyński przedstawił nazwiska 13 osób startujących z listy PiS do Sejmu, a także dwoje kandydatów do Senatu. W okręgu nr 35 do zdobycia jest 10 mandatów poselskich.
Moim zadaniem jest po pierwsze być liderem tej listy, a po drugie po wygranych przez PiS wyborach, jeżeli obdarzycie mnie państwo zaufaniem, bycie ambasadorem tego regionu
— powiedział.
Przekazał, że na drugim miejscu znalazł się wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, a na trzecim pełnomocnik PiS w okręgu olsztyńskim posłanka Iwona Arent.
Czwarty jest wiceminister MSWiA Błażej Poboży, a piąta wiceminister Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk-Patkowska. Z szóstej i siódmej pozycji kandydują obecni posłowie - Jerzy Małecki i Wojciech Kossakowski. Kolejny kandydat to radny sejmiku i doradca ministra infrastruktury Paweł Czemiel.
Cieszyński podał, że kandydatami PiS są również: wicestarosta mrągowski Sławomir Prusaczyk, przedsiębiorca z Zimnej Wody koło Nidzicy Małgorzata Remba-Kardasińska, były parlamentarzysta, wiceminister infrastruktury i budownictwa w latach 2015-17 Jerzy Szmit oraz radni sejmiku Bożenna Ulewicz i Henryk Żuchowski.
Poinformował też, że kandydatem PiS do Senatu w okręgu 86 będzie lekarz, długoletni ordynator w olsztyńskim szpitalu miejskim Zbigniew Purpurowicz, a w okręgu 87 obecna senator Małgorzata Kopiczko.
Mamy bardzo mocną listę, mamy osoby z szerokim doświadczeniem, które są naprawdę topowymi kandydatami. Jesteśmy przekonani, że wspólnie będziemy w stanie zawalczyć o bezpieczną przyszłość Polaków
— powiedział Cieszyński.
To jest to, co nam przyświeca: ciężka praca dla Polski, ciężka praca dla Polaków, dostarczanie tego, czego Polacy oczekują i zaproponowanie oferty, która trafi do każdego. Dlatego, że wiemy, że Polska jest różnorodna, Polska jest miejscem, gdzie każdy powinien czuć się dobrze. I naszym zadaniem jako PiS jest właśnie to, aby każdy w Polsce czuł się, a dobrze w tych trudnych czasach przede wszystkim oznacza bezpiecznie
— stwierdził minister.
Okręg wyborczy numer 35 obejmuje centralną i wschodnią część woj. warmińsko-mazurskiego, tj. powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, olecki, olsztyński, piski, szczycieński, węgorzewski oraz Olsztyn, który jest miastem na prawach powiatu.
W wyborach w 2019 PiS zdobyło w tym okręgu pięć mandatów, KO - trzy, a SLD i PSL po jednym.
Nie przedstawiono jeszcze pełnej listy kandydatów PiS w okręgu nr 34 obejmującym zachodnią część województwa z Elblągiem. Według zapowiedzi, ma zostać zaprezentowana w poniedziałek. „Jedynką” - podobnie jak przed czterema laty - będzie poseł Leonard Krasulski.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Weryfikacja rządów
Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wystartuje do Sejmu na piątym miejscu listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 41. Listę tę zamknie Krzysztof Zaremba - podano 2 września podczas konferencji prasowej w Szczecinie. PiS wystawiło 24 kandydatów na 12 miejsc.
Szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński przedstawił 2 września kandydatów PiS do Sejmu i Senatu.
Po raz kolejny stajemy do tych wyborów z przekonaniem, że wynik, który swoją pracą uzyskamy będzie wynikiem pozwalającym na stwierdzenie, że pozycja Prawa i Sprawiedliwości z wyborów na wybory w naszym regionie się umacnia
— mówił podczas konferencji prasowej w Szczecinie szef sztabu PiS, wiceprezes partii Joachim Brudziński.
Jak dodał „można bardzo łatwo zweryfikować, co obiecywaliśmy cztery lata temu, co obiecywaliśmy osiem lat temu i co zostało zrealizowane”.
Na pierwszych trzech miejscach listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu 41. „szczecińskim” znaleźli się wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk i posłowie Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka.
Na czwartym miejscu znalazł się poseł Michał Jach, a na piątym wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który w Wyborach do Sejmu w 2019 r. zajmował 16. miejsce na liście.
Warto zapytać, jak oceniają mnie Polacy, jak oceniają mieszkańcy Pomorza Zachodniego, Szczecina, naszych gmin i powiatów. Dla polityka weryfikacja wyborcza jest najlepszą weryfikacja
— powiedział dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
Do Senatu z okręgu 98. (pow. goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, pyrzycki i stargardzki) – b. szefowa Kancelarii Prezydenta RP, obecnie prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska, a z okręgu 97., obejmującego Szczecin i powiat policki, kandydować będzie obecna radna szczecińskiej rady miasta Agnieszka Kurzawa.
Osobą niezwykle pracowita, niezwykle zdeterminowana, chcąca reprezentować wszystkich mieszkańców Szczecina, ale również i chcąca bym pierwsza tak młoda reprezentantka w polskim Senacie
— przekazał Brudziński.
Do Sejmu z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość będzie kandydował także, z szóstego miejsca, zasiadający obecnie w szczecińskiej radzie miasta Dariusz Matecki (Suwerenna Polska), wiceprzewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i radny zachodniopomorskiego sejmiku Edward Kosmal (miejsce 10.), były podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć (miejsce 20.), była zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza (miejsce 14.), a także były europoseł i poseł na Sejm VIII kadencji Sylwester Chruszcz (15. miejsce) oraz były poseł na Sejm IV, V i VIII kadencji i senator VII kadencji Krzysztof Zaremba (ostatnie, 24. miejsce)
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/660933-pis-prezentuje-swoich-kandydatow-w-okregach-wyborczych