To już druga rocznica ataku hybrydowego na granicy-polsko białoruskiej. PolskieRadio24.pl przypomina, jak w kryzysie działali poszczególni politycy. To m.in. haniebne zachowanie opozycji, jak obrażanie funkcjonariuszy Straży Granicznej i sprzeciw wobec budowy zapory na granicy. To także działania polskiego rządu i służb, które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa.
Zagrożenie na granicy trwa już od dwóch lat i choć polski rząd oraz polskie służby robią wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo Polakom, politycy opozycji w ciągu tego czasu pokazali, że nie podobają im się działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa — podaje portal.
Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz sympatyzujący z nimi celebryci byli na przykład przeciwnikami budowy zapory na granicy. Swego czasu głośnym echem w mediach odbiły się także wyzwiska kierowane w stronę funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Jana Shostak referendum, które ma zostać przeprowadzone 15 października - a wśród pytań są także te dotyczące budowy zapory na granicy i migrantów - nazwała „debilnym”. Odnosząc się do kwestii budowy zapory na granicy z Białorusią, stwierdziła: „najlepiej, żeby ona w ogóle nie powstała”.
Przypadek Jany Shostak
Nikt nie pytał obywateli i obywatelek, zanim ten mur powstał, czy powinien powstać. Jestem za tym, żeby ten mur został użyty do przetworzenia na ogrodzenia albo blachy dla mieszkańców i mieszkanek Podlasia, którzy są bardzo kreatywni w swoich domach i starają się używać wszystkiego, co mają
— podkreśliła. Dodała również, że mieszkańcy Podlasia „będą wiedzieli, co z tym zrobić”.
W październiku ubiegłego roku lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk stwierdził, że członkowie jego ugrupowania będą głosować przeciwko specustawie dotyczącej budowy zapory na granicy z Białorusią.
Tusk nie chciał muru
Pojawił się pomysł budowy muru, konkretnie pomysł wydania poza wszelką kontrolą miliarda sześciuset milionów złotych. (…) Oni nie chcą zbudować żadnego muru. Jak by chcieli, to zaczęliby to robić
— mówił wtedy szef PO. Jak dodał, „ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat”.
Donald Tusk był przeciwny „ponurej propagandzie wymierzonej w migrantów”. Odnosił się tymi słowami do działań polskiego rządu.
To są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi i nie trzeba robić takiej obrzydliwej, ponurej propagandy wymierzonej w migrantów, bo to są ludzie, którzy potrzebują pomocy. Z drugiej strony oczekiwałbym, zamiast takiej szpetnej propagandy, konkretnych decyzji, informacji, w jaki sposób będzie chroniona nasza granica
— mówił w ubiegłym roku lider PO.
Joński z pizzą
Słynna była także wycieczka posłów Koalicji Obywatelskiej pod granicę z Białorusią, kiedy latem 2021 roku koczowała tam grupa migrantów wypychanych przez białoruskie służby. Politycy próbowali podawać migrantom… pizzę.
Założycielka PAH Janina Ochojska i aktorka Barbara Kurdej-Szatan atakowały polskie służby mundurowe i działania polskiego rządu zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na granicy z Białorusią.
Szał Kurdej-Szatan
Barbara Kurdej-Szatan nazwała funkcjonariuszy Straży Granicznej „maszynami bez mózgów oraz mordercami”.
To jest ku..a »straż graniczna« ????? »Straż« ?????????? To są maszyny bez serca bez mózgu bez NICZEGO !!! Maszyny ślepo wykonujące rozkazy !!!!! Ku..a !!!!!! Jak tak można !!!!!!! Boli mnie serce boli mnie cała klatka piersiowa trzęsę się i ryczę !!!!!!! Mordercy !!!!! Chcecie takiego rządu wciąż ????? Który zezwala na takie rzeczy wręcz rozkazuje tak się zachowywać ??????? Ku..aaaaaaaaa !!!!!!!!” (pisownia oryg. - red.)
— napisała aktorka w mediach społecznościowych. Wpis ten po jakimś czasie został usunięty.
edy/PolskieRadio24.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/660505-rocznica-eskalacji-ataku-hybrydowego-hity-opozycji