Wciąż niejasny pozostaje stosunek głównych sił opozycyjnych do referendum, które odbędzie się 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych, w tych samych punktach głosowania. Niejasne zapowiedzi bojkotu mieszają się z obawą, że podniesione w pytaniach sprawy są dla Polaków naprawdę ważne i nie da się ich zachęcić do obstrukcji.
Potwierdza to sondaż pracowni Social Changes zrealizowany na zlecenie portalu wPolityce.pl. Zadaliśmy ankietowanym te same pytania, które znajdą na referendalnej karcie do głosowania.
Spójrzmy na wyniki.
Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
TAK - 13 procent, NIE - 87 procent
Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
TAK - 25 procent, NIE - 75 procent
Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
TAK - 18 procent, NIE - 82 procent
Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
TAK - 18 procent, NIE - 82 procent
Stanowisko Polaków wydaje się być jednoznaczne. W tej sytuacji głównym zadaniem zwolenników założenia w tych sprawach mocnej społecznej blokady pozostaje mobilizacja wyborców do wzięcia udziału w referendum.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach 18 – 21 sierpnia 2023 roku, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1062 osób.
gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/659956-nasz-sondaz-jak-zaglosowalibysmy-w-referendum