Film o Rotmistrzu Pileckim już wkrótce

Wikipedia, lic. CC
Wikipedia, lic. CC

Film dokumentalny opowiadający o ucieczce Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu Auschwitz zrealizowało oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento. 40-minutowy obraz pt. „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” zrealizował Dariusz Walusiak.

Zdjęcia powstały na przełomie kwietnia i maja, gdy szlakiem ucieczki rtm. Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego wyruszyli muzycy zespołu rockowego Forteca. 130-kilometrową trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza pokonali pieszo w sześć dni. Towarzyszyła im kamera.

Muzycy pokonywali trasę w warunkach zbliżonych do historycznych: nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. „Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirując. I była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności -

powiedział lider zespołu Marcin „Siano” Tucznio.

Podczas wędrówki muzycy spotykali potomków bohaterów sprzed 70 lat, m.in. Andrzeja Pileckiego, syna rotmistrza, oraz osób, które wówczas pomagały uciekinierom - dzieci Kazimierza Buczka, córkę Piotra Mazurkiewicza oraz wnuczkę i prawnuka państwa Oborów. Jak dodał producent filmu Bogdan Wasztyl, kamera rejestrowała spotkania.

Dla nas wszystkich była to wielka przygoda, w której nie brakowało zaskakujących chwil. Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż muzyków zespołu Metallica. Zainteresowanie mediów było ogromne, a symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje –

powiedział Wasztyl.

W filmie twórcy wykorzystali muzykę zespołu Forteca, w tym utwór „Ochotnik”, dedykowany Witoldowi Pileckiemu. Premierę filmu zaplanowano na wrzesień. Obraz pokazywany będzie później w miejscowościach, które znalazły się na trasie ucieczki rotmistrza - Oświęcimiu, Alwerni, Bochni, a także w Warszawie.

Witold Pilecki był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Pilecki wraz z Redzejem i Ciesielskim, uciekli z Auschwitz z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Po ucieczce był oficerem Kedywu. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Zespół rockowy Forteca pochodzi ze Szczyrku. W jego twórczości silne są akcenty patriotyczne.

Muzycy poszukują inspiracji w polskiej historii. Wykorzystują poezję Tadeusza Gajcego, Władysława Broniewskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na co dzień są listonoszami.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Zrealizowało już m.in. filmy „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 roku, „Duma i zdrada” o wyborach górali podczas okupacji, a także „Spotkania”, którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.

ratajczyk.digartfolio.pl

PAP/aż,

fot. Maciej Ratajczyk (plakat jest inspirowany postacią Rotmistrza Pileckiego i należy do artysty - Macieja Ratajczyka, nie stanowi elementu filmu).

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...