Film o Rotmistrzu Pileckim już wkrótce

Wikipedia, lic. CC
Wikipedia, lic. CC

Film dokumentalny opowiadający o ucieczce Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu Auschwitz zrealizowało oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento. 40-minutowy obraz pt. „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” zrealizował Dariusz Walusiak.

Zdjęcia powstały na przełomie kwietnia i maja, gdy szlakiem ucieczki rtm. Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego wyruszyli muzycy zespołu rockowego Forteca. 130-kilometrową trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza pokonali pieszo w sześć dni. Towarzyszyła im kamera.

Muzycy pokonywali trasę w warunkach zbliżonych do historycznych: nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. „Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirując. I była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności -

powiedział lider zespołu Marcin „Siano” Tucznio.

Podczas wędrówki muzycy spotykali potomków bohaterów sprzed 70 lat, m.in. Andrzeja Pileckiego, syna rotmistrza, oraz osób, które wówczas pomagały uciekinierom - dzieci Kazimierza Buczka, córkę Piotra Mazurkiewicza oraz wnuczkę i prawnuka państwa Oborów. Jak dodał producent filmu Bogdan Wasztyl, kamera rejestrowała spotkania.

Dla nas wszystkich była to wielka przygoda, w której nie brakowało zaskakujących chwil. Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż muzyków zespołu Metallica. Zainteresowanie mediów było ogromne, a symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje –

powiedział Wasztyl.

W filmie twórcy wykorzystali muzykę zespołu Forteca, w tym utwór „Ochotnik”, dedykowany Witoldowi Pileckiemu. Premierę filmu zaplanowano na wrzesień. Obraz pokazywany będzie później w miejscowościach, które znalazły się na trasie ucieczki rotmistrza - Oświęcimiu, Alwerni, Bochni, a także w Warszawie.

Witold Pilecki był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Pilecki wraz z Redzejem i Ciesielskim, uciekli z Auschwitz z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Po ucieczce był oficerem Kedywu. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Zespół rockowy Forteca pochodzi ze Szczyrku. W jego twórczości silne są akcenty patriotyczne.

Muzycy poszukują inspiracji w polskiej historii. Wykorzystują poezję Tadeusza Gajcego, Władysława Broniewskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na co dzień są listonoszami.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Zrealizowało już m.in. filmy „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 roku, „Duma i zdrada” o wyborach górali podczas okupacji, a także „Spotkania”, którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.

ratajczyk.digartfolio.pl

PAP/aż,

fot. Maciej Ratajczyk (plakat jest inspirowany postacią Rotmistrza Pileckiego i należy do artysty - Macieja Ratajczyka, nie stanowi elementu filmu).

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.