Trwa 543. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Niedziela, 20 sierpnia 2023 r.
21:17. „The Economist”: Ukraina dostała tylko 60 czołgów Leopard, zamiast obiecanych kilkuset
Ukraina jak do tej pory dostała tylko 60 czołgów Leopard, zamiast obiecanych kilkuset - podał w niedzielę brytyjski tygodnik „The Economist”, powołując się na źródło w Sztabie Generalnym Sil Zbrojnych Ukrainy.
Jak twierdzi portal tygodnika, wobec rozczarowującego tempa ukraińskiej kontrofensywy, to że zachodnia broń nie jest dostarczana w takich ilościach, jak to było zapowiadane, jest szczególnie frustrujące dla władz w Kijowie. Przedstawiciel biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Serhij Łeszczenko przyznał, że jest to „martwiące i demotywujące”.
Podkreślił też, że kontrofensywa prowadzona jest w takim tempie, w jakim jest to możliwe.
Nie mamy prawa krytykować wojska siedząc tutaj w Kijowie. To nie jest koń, którego można popędzić batem, by jechał szybciej. Każdy metr naprzód ma swoją cenę płaconą krwią
— powiedział Łeszczenko.
Po prostu nie mamy zasobów do przeprowadzenia frontalnych ataków, o które Zachód błaga, byśmy przeprowadzili
— mówi źródło ze Sztabu Generalnego. Szczególnie brakuje pojazdów do rozminowywania, a problemem jest także brak wsparcia z powietrza.
Wyjaśnia, że ukraińska armia nigdy nie była ślepa na wyzwania związane z przełamywaniem rosyjskich pól minowych i linii obronnych bez przewagi powietrznej i z tego powodu dowództwo wojskowe opóźniało kontrofensywę, jak tylko mogło. A po katastrofalnym starcie na początku czerwca, kiedy to dwie wyszkolone na Zachodzie brygady straciły dużą liczbę ludzi i sprzętu na polach minowych, początkowe plany zostały skorygowane.
Od tego czasu Ukraina priorytetowo traktuje unikanie strat w ludziach.
Nie planujemy już operacji, które zakładają duże straty. Nacisk kładzie się teraz na degradowanie wroga: (poprzez) artylerię, drony, wojnę elektroniczną i tak dalej
— mówi to źródło.
„The Economist” pisze, że w ostatnich dniach ukraińskie wojska poczyniły znaczące postępy na kluczowym południowym teatrze działań wojennych i dokonały wyłomu w wystarczającej liczbie pól minowych, by mogły dotrzeć do pierwszej z trzech linii rosyjskich fortyfikacji w kilku lokalizacjach. Zdegradowały również rosyjskie rezerwy operacyjne i logistykę. Mimo to, po upływie dwóch i pół miesiąca Ukraina pozostaje daleko od swojego strategicznego celu, jakim jest zbliżenie się do Morza Azowskiego - a tym samym przecięcia zajętego przez Rosję korytarza lądowego na Krym - przed deszczami pod koniec października, kiedy błoto sprawi, że będzie znacznie trudniej.
17:22. Dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie chersońskim
Dwie osoby cywilne zginęły w wyniku rosyjskich ataków w niedzielę w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin.
Pierwsza ofiara to 60-letnia kobieta, która poniosła śmierć, gdy rosyjskie wojska ostrzelały z czołgu jej dom we wsi Kozackie, na wschodnim brzegu Dniepru. W zdarzeniu tym ranna została inna, 45-letnia kobieta, którą hospitalizowano.
Kolejny zabity to mieszkaniec Nowoberysławia.
Około godziny 15.30 okupanci zrzucili z drona dwa ładunki wybuchowe na człowieka, który szedł ulicą Nowoberysławia. W wyniku odniesionych ran 33-letni mężczyzna zginął na miejscu
— napisał Prokudin na Telegramie.
16:54 Prezydent Zełenski wylądował na lotnisku w Skrydstrup, gdzie mają być szkoleni ukraińscy piloci F-16
W Danii Zełenski jest podejmowany przez premier Mette Frederiksen, szefa duńskiej dyplomacji Larsa Lokke Rasmussena oraz ministra obrony Jakoba Ellemann–Jensena. Na lotnisku obecna jest też duńska księżna Maria, która wspólnie z małżonką Zełenskiego Ołeną weźmie udział w nabożeństwie.
Wcześniej duński rząd wydał komunikat, w którym ogłosił decyzję o przekazaniu Ukrainie samolotów F-16.
W niedzielę Zełenski przebywał w Holandii, gdzie od premiera tego kraju Marka Ruttego otrzymał zapewnienie o przekazaniu myśliwców F-16.
16:40. Celem Rosjan byli mieszkańcy Czernihowa
Główna siła wybuchu rakiety, którą Rosja ostrzelała w sobotę Czernihów, skierowana była na ludzi spacerujących w centrum miasta – oświadczył w niedzielę Jurij Biełousow, szef departamentu przeciwdziałania zbrodniom wojennym w Prokuraturze Generalnej Ukrainy.
Rosja użyła rakiety Iskander-M. Jest kilka ustawień tej rakiety. Ta była ustawiona w taki sposób, że wybuchła w powietrzu. Takie ustawienia stosuje się, by zwiększyć maksymalne rażenie żywej siły na otwartej przestrzeni
— powiedział przedstawiciel prokuratury, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Teatr dramatyczny (w Czernihowie) został uszkodzony, ale są przypuszczenia, że główna siła wybuchu skierowana była na otaczających (teatr) ludzi
— podkreślił Biełousow. W teatrze odbywało się wydarzenie poświęcone technologiom wojskowym.
Siły rosyjskie ostrzelały Czernihów w sobotę przed południem; pocisk rakietowy uderzył w teatr w centrum miasta. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że ofiary ataku to w większości ludzie, którzy wracali z cerkwi, gdzie obchodzono w sobotę święto Przemienienia Pańskiego.
W wyniku uderzenia rakietowego zginęło siedem osób. Pomoc medyczną udzielono 148 osobom, 15 z nich zostało operowanych.
15:41. Duński rząd: Przekażemy Ukrainie samoloty F-16
Rząd Danii w wydanym w niedzielę komunikacie potwierdził, że przekaże Ukrainie samoloty wielozadaniowe F-16. Mają one wzmocnić Siły Powietrzne Ukrainy w walce z rosyjskim lotnictwem wojskowym.
Jestem dumny, że Dania wraz z Holandią przekaże myśliwce F-16 na rzecz walki o wolność Ukrainy
— oświadczył duński minister obrony Jakob Ellemann-Jensen. Zapewnił, że Dania będzie zabiegać, aby inne kraje dołączyły do koalicji państw wspierających ukraińskie lotnictwo.
Dania posiada 43 samoloty F-16, z czego około 30 jest wykorzystywanych na co dzień do celów obronnych. Myśliwce te mają zostać w latach 2024-2025 wymienione na F-35.
14:50. Holandia przekaże Ukrainie 42 samoloty F-16
Holandia przekaże Ukrainie 42 samoloty F-16. To główny temat rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem Holandii Markiem Ruttem w bazie holenderskich sił powietrznych w Eindhoven.
To kluczowy temat, aby chronić nasz naród przed rosyjskim terrorem
— napisał Zełenski na twitterze. Dodał on także, iż tematem rozmowy będzie także odpowiedzialność za rosyjskie zbrodnie na Ukrainie.
14:00. Kreml planuje zasiedlić 300 tys. Rosjan w Mariupolu
Kreml planuje zasiedlić 300 tys. Rosjan w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - pisze w niedzielę utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy portal Sprotyw.
Wróg stworzył „plan rozwoju” tymczasowo okupowanego Mariupola, który przewiduje zwiększenie jego ludności o ok. 300 tys. poprzez migrację z Federacji Rosyjskiej
— podał Sprotyw, powołując się na dane zdobyte przez ukraiński ruch oporu.
Zmiany demograficzne mają zgodnie z tym planem zostać wdrożone do 2035 roku. By stymulować zmiany, Kreml rozpoczął realizację programu hipotek na korzystnych warunkach dla obywateli rosyjskich. Administracja przywozi też na okupowane terytoria migrantów ekonomicznych i pracowników sfery budżetowej z „depresyjnych” regionów Rosji.
Jednocześnie miejscowi mieszkańcy są deportowani do Rosji - dodał portal.
Takie działania zgodnie z prawem międzynarodowym noszą znamiona ludobójstwa - podkreślono.
13:00. W bombardowaniu Mariupola zginęło co najmniej 101 dzieci
Podczas rosyjskiego bombardowania Mariupola w 2022 roku zginęło co najmniej 101 dzieci - są to dane oficjalnie podane przez okupacyjną administrację, do których dotarły ukraińskie władze.
Dzięki ruchowi oporu udało się zdobyć listę zabitych dzieci w obwodzie donieckim w 2022 roku - napisała mariupolska rada miejska.
Okupanci potwierdzili, że w Mariupolu zginęło 101 dzieci podczas bombardowania miasta przez rosyjskie wojska - dodano. 87 zwłok zidentyfikowano.
Mariupolska rada miejska podkreśliła, że podczas oblężenia Mariupola zginęło co najmniej 147 dzieci.
Według biura prokuratora generalnego Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji wskutek rosyjskiej agresji zginęło na Ukrainie 503 dzieci.
12:20. Zełenski w Holandii. Będzie rozmawiał z szefem rządu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w niedzielę w południe do bazy holenderskich sił powietrznych na rozmowy z premierem Holandii - poinformowało biuro prasowe holenderskiego rządu.
Zełenski spotka się z szefem holenderskiego rządu w wojskowej bazie lotniczej w Eindhoven.
Ukraiński prezydent przybył do Holandii kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone wydały zgodę na przekazanie Ukrainie przez Holandię i Danię amerykańskich myśliwców F-16.
10:12. Strzelanina kadyrowców z rosyjskimi żołnierzami w Mariupolu
„W okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy doszło do strzelaniny między żołnierzami rosyjskiej armii: kadyrowcami i Rosjanami” — informuje Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.
W niedzielę rano Andriuszczenko poinformował, że konflikt trwał do godz. 22. Z miejsca zdarzenia odjechały dwie karetki.
Według niego na dachach znajdowali się snajperzy.
08:23. Putin pojechał do Rostowa nad Donem, by pokazać, że ma pod kontrolą reżim i wojsko
Władimir Putin w sobotę udał się do Rostowa nad Donem na południu Rosji, by przedstawić siebie jako takiego, który kontroluje swój reżim i armię - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W sobotę Putin w Rostowie nad Donem spotkał się w sztabie Południowego Okręgu Wojskowego m.in. z szefem sztabu rosyjskiej armii gen. Walerijem Gierasimowem i wysokiej rangi przedstawicielami armii.
Jak zaznacza ISW, najprawdopodobniej była to pierwsza wizyta Putina w tym mieście, od kiedy w dniach 23-24 czerwca kontrolę nad sztabem Południowego Okręgu Wojskowego przejęła Grupa Wagnera podczas buntu Jewgienija Prigożyna.
ISW podkreśla, że Putin rzadko odwiedza miejsca związane z wojną na Ukrainie. Analitycy przypominają, że w kwietniu był na okupowanym terytorium ukraińskiego obwodu chersońskiego i ługańskiego, a w marcu w Mariupolu.
Według ISW składając wizytę w sztabie w Rostowie, Putin chciał pokazać, że popiera Gierasimowa i jego dowódców pomimo tego, że nie udało się im powstrzymać buntu Prigożyna ani osiągnąć na wojnie celów wyznaczonych przez Kreml.
Putin najprawdopodobniej chciał też przedstawić siebie, jako takiego, który kontroluje swój reżim i armię - dodaje ISW.
07:05. Po ataku na Czernihów pomoc medyczną udzielono 148 osobom
Po sobotnim rosyjskim ataku na Czernihów na północnym wschodzie Ukrainy pomoc medyczną udzielono 148 osobom, 15 z nich zostało operowanych - poinformował w niedzielę szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.
Wróg wczoraj zabił siedem osób, a 148 osób zwróciło się o pomoc medyczną albo zostało przewiezionych do szpitala. Według stanu z 6.20 w szpitalach Czernihowa pozostaje 41 osób
— powiedział Czaus, cytowany przez agencję Interfax-Ukrina.
Uszkodzonych zostało ponad 500 mieszkań w ok. 60 budynkach - przekazał.
Siły rosyjskie ostrzelały Czernihów w sobotę przed południem; pocisk rakietowy uderzył w teatr w centrum miasta. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że ofiary ataku to w większości ludzie, którzy wracali z cerkwi, gdzie obchodzono w sobotę święto Przemienienia Pańskiego.
02:12. Ukraina rozpoczyna testy szwedzkich samolotów bojowych Gripen
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w nocy z soboty na niedzielę w przemówieniu wideo, że ukraińskie wojsko rozpoczyna testy szwedzkich samolotów bojowych Gripen, a Kijów negocjuje ze Sztokholmem, aby te samoloty „pojawiły się na naszym niebie”.
Bardzo, bardzo usilnie staramy się zwiększyć możliwości lotnictwa wojskowego. To jedno z najtrudniejszych zadań. Ale jestem pewien, że go zrealizujemy
— mówił Zełenski.
Jest przełom w sprawie Gripenów, to nowoczesne samoloty. Nasi żołnierze już zaczynają je testować. A my krok po kroku – negocjacje za negocjacjami – zbliżamy się do pojawienia się Gripenów na naszym niebie
— dodał.
Zełenski zaznaczył, że rozmawiał na ten temat z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem i przedstawicielami szwedzkich partii parlamentarnych.
W sobotę Zełenski przebywał w Szwecji, gdzie został przyjęty przez króla Karola XVI Gustawa w jego letniej rezydencji w pałacu w Stenhammar pod Sztokholmem.
Według komunikatu dworu królewskiego Karol XVI Gustaw rozmawiał z Zełenskim przez godzinę, zapewniając o wsparciu dla narodu ukraińskiego. Towarzysząca prezydentowi małżonka Ołena na spotkaniu z królową Szwecji Sylwią poruszyła temat trudnej sytuacji dzieci w atakowanej przez Rosję Ukrainie.
W Harspund, 120 km od Sztokholmu, szef szwedzkiego rządu Ulf Kristersson oraz prezydent Zełenski uzgodnili także produkcję szwedzkich bojowych wozów piechoty CV90 na Ukrainie.
00:05. Dowódca sił powietrznych Ukrainy: amerykański myśliwiec F-16 lądował na naszych lotniskach
Dowódca sił powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk poinformował w telewizji, że Ukrainę odwiedził amerykański myśliwiec F-16, który lądował na tamtejszych lotniskach.
Samolot F-16 był na Ukrainie. Lądował na naszych lotniskach, prowadziliśmy wspólne szkolenie z pilotami F-16 i mamy już pewne doświadczenie w obsłudze samolotów F-16. Myślę, że to jest znaczące
— powiedział.
Według Ołeszczuka Ukraina przygotowuje obecnie pasy startowe.
Prowadzimy odpowiednią przebudowę, ulepszamy nawierzchnię, poprawiamy infrastrukturę lotnisk, budujemy nowe obiekty obronne
— wyjaśnił.
00:01. Szef MSZ Ukrainy: analitycy powinni być ostrożniejsi w prognozach, zwycięstwo daje ciężka praca
Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba nie zgadza się z tymi, którzy mówią, że ukraińska kontrofensywa może zakończyć się niepowodzeniem Analitycy powinni być ostrożniejsi w swych prognozach i przewidywaniach - powiedział minister w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild”. „Zwycięstwo daje ciężka praca” - dodał.
O pojawiających się opiniach, że kontrofensywa może zakończyć się niepowodzeniem Kułeba powiedział:
Przyjmujemy takie stwierdzenia ze spokojem.
Według urzędników, generałów i analityków „Ukraina miała przestać istnieć w ciągu trzech do dziesięciu dni w lutym 2022 roku”, czyli na samym początku rosyjskiej inwazji - przypomniał szef resortu spraw zagranicznych.
Teraz zakładają, że Ukraina nie będzie w stanie tak szybko odzyskać całego swojego terytorium (…)
— dodał.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/659143-relacja-543-dzien-wojny-f-16-z-usa-ladowal-na-ukrainie