Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Nie oznacza to jeszcze zarządzenia referendum. Teraz wniosek rządu trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały o zarządzeniu referendum.
Jak głosowali posłowie?
Wniosek o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego rząd skierował do Sejmu w poniedziałek.
Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 227 głosów.
Z Prawa i Sprawiedliwości głosowało 225 posłów. W głosowaniu nie wzięło udział dwóch posłów - Jacek Żalek i Teresa Glenc.
Z Koalicji Obywatelskiej uprawnionych do głosowania było 128 posłów. Przeciwko wnioskowi było 127 posłów, nie głosował 1 poseł - Tomasz Lenz.
Z Lewicy 42 posłów głosowało przeciw, jedna osoba nie głosowała - Beata Maciejewska.
Z Koalicji Polskiej przeciw wnioskowi zagłosowali wszyscy posłowie - 27 osób.
Z Konfederacji 2 posłów było przeciw (Dobromir Sośnierz i Janusz Korwin-Mikke), 7 wstrzymało się od głosu, a dwóch posłów nie głosowało (Robert Winnicki i Stanisław Tyszka)
Sześciu posłów Polski 2050 głosowało przeciw. Za wnioskiem opowiedziało się trzech posłów Kukiz‘15 oraz troje posłów z koła Polskie Sprawy.
Przeciw opowiedziało się też 3 posłów Lewicy Demokratycznej i 4 posłów niezrzeszonych (Artur Dziambor, Paweł Szramka, Ryszard Galla i Wojciech Maksymowicz). Wniosek poparło dwóch posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza), od głosu wstrzymał się Bogusław Sonik, a udziału w głosowaniu nie wzięli Jarosław Gowin i Jakub Kulesza.
Prace w Komisji Ustawodawczej
Teraz wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały Sejmu o przeprowadzeniu referendum. Projekt opracowany przez komisję nie może zmieniać merytorycznej treści pytań.
Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przyjęcie przez Sejm uchwały oznacza, że referendum zostaje zarządzone.
Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw.
We wniosku rządu zawarto cztery pytania zapowiadane wcześniej przez polityków PiS. Pierwsze brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.
CZYTAJ TEŻ:
wkt/PAP/sejm.gov.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/658814-wiemy-jak-poslowie-glosowali-ws-wniosku-o-referendum