Msza św. za ojczyznę z udziałem władz państwowych, uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada wojskowa z udziałem ok. 2 tys. żołnierzy i ok. 200 sztuk sprzętu bojowego oraz lotnictwo złożą się na centralne obchody Święta Wojska Polskiego.
W obchodach Święta Wojska Polskiego, z udziałem wojska i władz państwowych wezmą udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak.
We wtorek Zwierzchnik Sił Zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, złoży wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, a następnie o godz. 10.00 weźmie udział, wraz małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, we Mszy św. za ojczyznę i polskich żołnierzy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Liturgii będzie przewodniczył biskup polowy WP Wiesław Lechowicz. W eucharystii weźmie także udział szef MON.
W południe prezydent z małżonką oraz szef MON wezmą udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa zorganizowana pod hasłem „Silna Biało-czerwona”, która ruszy na Wisłostradzie o godz. 14. Weźmie w niej udział ok. 2 tys. żołnierzy, ok. 200 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego i 92 statki powietrzne.
Będzie można zobaczyć m.in. transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, a także trzy typy czołgów - Leopardy 2, wyprodukowane w Korei K2, a także czołgi Abrams, służące zarówno w siłach polskich, jak i amerykańskich.
Na defiladzie pojawią się również wozy bojowe piechoty Borsuk oraz pojazdy minowania narzutowego Baobab-K, a także wiele pojazdów technicznych, medycznych czy logistycznych.
W defiladzie wezmą również udział systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot, jak również lotnictwo - myśliwce F-16 i FA-50, a także F-35 należące do lotnictwa USA. Poza tym na niebie będzie można zobaczyć samoloty transportowe - np. wykorzystywane do transportu najważniejszych osób w państwie, a także śmigłowce - w tym Black Hawki czy AW101, a także amerykańskie śmigłowce uderzeniowe Apache.
Ostatnia defilada z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego pod hasłem „Wierni Polsce” odbyła się w 2019 roku w Katowicach. Miejsce zostało wybrane w związku z setną rocznicą wybuchu I powstania śląskiego - jednego z trzech powstańczych zrywów, które doprowadziły do włączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Wzdłuż trasy przejazdu defilady zgromadziły się tysiące ludzi, którzy obserwowali przemarsz 2,6 tys. żołnierzy.
W latach 2020-2021 defilada nie odbywała się ze względu na zagrożenie epidemiczne. W zamian wojsko organizowało pikniki wojskowe. W roku 2022 MON również zrezygnował z organizacji uroczystej defilady w Święto Wojska Polskiego - powodem była wojna w Ukrainie. Zdecydowano się na organizację pikników, pokazów sprzętu i skoncentrowano się na rekrutacji ochotników do wojska.
Poza defiladą w Warszawie będą miały miejsca również inne wydarzenia w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego - w tym centralny piknik wojskowy na Stadionie Narodowym, a także uroczystości z udziałem przedstawicieli władz, w tym m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i marszałek Sejmu Elżbiety Witek - uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i msza za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego odbędzie się także „Bieg na piątkę” wokół Stadionu PGE Narodowego, zaś na jego błoniach odbędzie się piknik wojskowy.
Uroczystości upamiętniające 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej odbędą się też w innych miejscowościach w kraju, w tym w miejscach związanych ze zwycięską bitwą.
W Ossowie na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. przed południem odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza warszawsko-praskiego bpa Romualda Kamińskiego. Po liturgii odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców, a ok. godz. 14.00 - zgodnie z tradycją - na Polach Ossowskich zaplanowany jest piknik historyczny.
W Radzyminie bp Jacek Grzybowski odprawi o godz. 17.00 mszę św. na cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej. Następnie odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców na mogiłach żołnierzy.
Zgodnie z tradycją, wieczorem modlitwa za ojczyznę i Wojsko Polskie odbędzie się na Jasnej Górze. Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadzi biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. uznanej przez Edgara Vincenta D’Abernon - brytyjskiego polityka, dyplomatę i pisarza - za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP.
15 sierpnia został ogłoszony w 1923 r. Świętem Wojska Polskiego. Pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzone jest w połowie sierpnia.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/658524-dzis-swieto-wp-kulminacja-obchodow-bedzie-defilada-wojskowa