„Na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu nie będzie wyboru członków komisji ds. badania rosyjskich wpływów” - powiedział PAP szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast (PiS). Według niego, być może wybór ten będzie na kolejnym posiedzeniu, planowanym pod koniec sierpnia.
W ubiegłym tygodniu weszła w życie przygotowana przez prezydenta nowelizacja ustawy o komisji do zbadania wpływów Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Zgodnie z nowymi przepisami w komisji nie mogą zasiadać posłowie i senatorowie, zniesione zostały też, zapisane pierwotnie w ustawie środki zaradcze.
Komisja ds. wpływów na razie bez zgłoszonych kandydatów
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie wyznaczyła terminu zgłaszania kandydatów do komisji, a w porządku rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu nie ma punktu, który dotyczyłby powołania składu komisji.
W rozmowie z PAP poseł Ast, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, zaznaczył, że obecnie jesteśmy przed etapem zgłaszania kandydatów.
Gdyby marszałek wyznaczyła termin po wejściu w życie nowelizacji, to i tak na najbliższym posiedzeniu nie bylibyśmy w stanie wybrać członków komisji
— powiedział.
Już wiadomo, że na tym posiedzeniu Sejmu wyboru członków komisji nie będzie
— dodał.
Wybór możliwy pod koniec sierpnia
Dopytywany, kiedy możliwy byłby ten wybór, poseł odpowiedział, że być może będzie to na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano na 29 sierpnia.
Przewodniczący sejmowej ds. energii i aktywów państwowych i wiceszef klubu PiS Marek Suski w rozmowie z PAP nie wykluczył, że punkt dotyczący komisji ds. badania wpływów rosyjskich jednak pojawi się na posiedzeniu.
Plan był taki, żeby był, ale nie wiem, jaka jest ostateczna decyzja
— przyznał. Jak zaznaczył, wszystko zależy od decyzji marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich
31 maja weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Następnie - 2 czerwca - Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy. Sejm uchwalił ją 16 czerwca. Ostatecznie prezydent podpisał nowelizację 31 lipca. W ubiegłym tygodniu weszły w życie.
Nowela zmienia zapisy ustawy, która zaczęła obowiązywać w końcu maja. Zgodnie z prezydencką nowelą, w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Zgodnie z ustawą w skład komisji wchodzi 9 członków w randze sekretarza stanu powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Prawo zgłaszania marszałkowi Sejmu kandydatów na członków komisji w liczbie nie większej niż 9 przysługuje każdemu klubowi poselskiemu lub parlamentarnemu, w terminie wskazanym przez marszałka.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/658471-wybor-czlonkow-komisji-ds-wplywow-rosyjskich-mozliwy-29viii