”Ta kampania jest bardzo ważna, bo w istocie sprowadza się do pytania, jaka polityka będzie realizowana w Polsce przez kolejne lata. Czy będziemy mieli do czynienia z kontynuacją umacniania państwa w wielu obszarach, którą ja także realizowałem przez ostatnie osiem lat? A może będzie to polityka inna, która sprowadza się do myślenia na zasadzie „po co nam lotnisko, skoro jest lotnisko w Berlinie”?” - podkreślił w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” prezydent Andrzej Duda.
Redakcja portalu wPolityce.pl prezentuje 10 najciekawszych fragmentów wywiadu.
1. Kampania wyborcza
Przede wszystkim chciałbym merytorycznej kampanii na programy, abyśmy uniknęli bezpodstawnych, niepotrzebnych oskarżeń, nie mówiąc oczywiście o wzniecaniu nienawiści, z czym niestety miewamy do czynienia. Nie życzyłbym sobie także, by w polskie wybory wtrącały się jakiekolwiek osoby z zagranicy. Chciałbym, aby ta nasza, wewnętrzna, polska sprawa, jaką są wybory, została załatwiona zgodnie z zasadami kultury politycznej, dobrego obyczaju i rozmowy o pomysłach, ale też o osiągnięciach. O rzeczywistych zasługach dla Polski.
2. Tego chcą Polacy
Myślę, że Polacy przede wszystkim chcą porządnej Polski. Chcą żyć w kraju, który się rozwija, który im daje szanse, w którym są bezpieczni. Myślę tu o aspekcie militarnym, który dziś wybija się na pierwsze miejsce. Abyśmy mieli silną i liczną armię, żebyśmy byli stabilną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego i mieli mocne zobowiązania wynikające nie tylko z traktatów, lecz także z faktycznej obecności wojsk sojuszniczych na naszej ziemi. Bezpieczeństwo ekonomiczne i socjalne to również ważny element, chcemy mieć możliwość godnego życia na dobrym poziomie. Aby je zapewnić, politycy powinni dbać o miejsca pracy dla Polaków. W przeważającej części dziełem rozwijających się polskich przedsiębiorców jest tworzenie nowych miejsc pracy. To wszystko są części, które po złożeniu w całość dadzą nam sprawne i dobrze funkcjonujące państwo. Tego chcą Polacy.
3. Obawy wobec ewentualnych rządów Tuska
Pamiętam te burzliwe debaty, pamiętam decyzje, które były podejmowane przez ówczesny rząd Donalda Tuska, a potem Ewy Kopacz. Nie zgadzałem się z tym, jak traktowano wtedy Polaków. Niejednokrotnie występowałem w Sejmie, protestując choćby ws. oszustwa Amber Gold, do jakiego wtedy dopuszczono, przeciwko likwidacji polskich stoczni czy innych gałęzi polskiego przemysłu. Protestowałem i wspierałem działania blokujące możliwość sprzedaży elementów przemysłu chemicznego. Broniliśmy wtedy polskich firm przed sprzedażą m.in. podmiotom rosyjskim. (…) Jeżeli weźmiemy pod uwagę dotychczasową działalność Donalda Tuska i jego ugrupowania, to myślę, że takie obawy są zasad.
4. Odpowiedź na drwiny Tuska
A odpowiadając panu Tuskowi, chciałbym mu przypomnieć, że kampanię najpierw trzeba wygrać. Miał okazję w ostatnich wyborach prezydenckich, ale z jakichś powodów nawet nie spróbował.
5. Skandaliczne słowa Webera
To jest tak szokujące, że aż zapiera dech w piersiach. Jak ktoś z zagranicy może ośmielać się tak otwarcie ingerować w proces wyborczy w Polsce, w decyzje, które podejmują Polacy? Ale z drugiej strony przyjmuję to z pewnym uśmiechem, bo znam naturę Polaków i wiem, jak jesteśmy przekorni.
6. Akcja pilnowania wyborów
Gdy słucham tego, co ostatnimi czasy mówią politycy obecnej opozycji, a zwłaszcza jeden z nich, to myślę, że może dobrze, by ta misja była. Ponieważ twierdzenie, że wybory sprzed lat – wobec których nie było żadnych wątpliwości, a ich wynik został ogłoszony przez PKW i zatwierdzony przez Sąd Najwyższy – były sfałszowane, jest być może przygotowaniem do podważenia wyniku wyborów, które przed nami. Jeśli misja OBWE pojawiłaby się w Polsce, to o wiele trudniejsze byłoby dokonywanie takich manipulacji. Bo czym innym, jeśli nie manipulacją, jest podważanie przez obecną opozycję wyników wyborów po kilku latach? Teraz nagle składają jakieś protesty?
7. Relacje Polski i Ukrainy
Nie ma żadnego pęknięcia. Proszę rozróżnić dwie kwestie. Jest oczywiste, że konsekwentnie wspieramy Ukrainę w obronie przed rosyjską agresją. Czytałem np. analizy na temat naszych Rosomaków, które walczą na froncie prowadzone rękami ukraińskich żołnierzy. Skąd one się tam wzięły? To efekt decyzji ostatnio podejmowanych przez polskie władze. Ale drugą sprawą jest – i to nasz najważniejszy obowiązek – pilnowanie interesów Rzeczypospolitej. A zatem obrona rynku wewnętrznego oraz rynku Unii Europejskiej, który się zaczyna u nas. W naszym interesie jest również uznanie prawdy historycznej w przestrzeni między państwami.
8. Oczekiwania wobec Ukraińców
Fundamentalnym krokiem jest dla nas to, aby każda z ofiar miała swój grób. Dlatego domagamy się możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych. Aby można było zidentyfikować szczątki i je godnie pochować, a bliscy mogli zapalić znicz na rodzinnym grobie i się pomodlić.
9. Udział Polski w odbudowie Ukrainy
Nie da się odbudować Ukrainy bez nas. To my mamy autostradę na Ukrainę, najbliższe lotnisko międzynarodowe, przez nasze terytorium biegną tory kolejowe, którymi dostarczana jest pomoc. Pytanie tylko, jak wielki będzie nasz udział. Mamy dobre doświadczenia choćby ostatnich lat, kiedy tempo budowy dróg w Polsce robi wrażenie na wszystkich, którzy do nas przyjeżdżają. O naszej infrastrukturze słyszymy teraz same superlatywy. Zdrowy rozsądek podpowiada, aby z tego doświadczenia korzystać.
10. Plan na ostatnie dwa lata kadencji
Sądzę, że wyraźnie widać, na czym jesteśmy skoncentrowani. Przede wszystkim to bezpieczeństwo Polski, a więc dopilnowanie tego, by zostały wypełnione wszystkie umowy dotyczące wzmacniania naszych sił zbrojnych. Mam też nadzieję na stworzenie nowego systemu dowodzenia naszą armią, który uwzględni wnioski z ostatnich bardzo intensywnych ćwiczeń. Nigdy po ‘89 roku nie prowadzono ich na taką skalę. Ale też będzie dostosowany do zwiększających się sił zbrojnych, zmian w NATO i nowych zagrożeń. Wiemy, co wymaga poprawek, gdzie należy usprawnić procesy decyzyjne itd. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, to na pewno budowa elektrowni atomowych, kolejnego gazoportu – tym razem pływającego w Gdańsku, ale też rozwój portów w Szczecinie–Świnoujściu i Gdyni. Bardzo liczę na to, że w tych dwóch latach postąpi sprawa budowy czwartego portu RP w Elblągu. Przekopaliśmy Mierzeję Wiślaną po to, by go udrożnić i rozwijać. Dziś można się tylko z politowaniem uśmiechnąć nad wszystkimi, którzy szydzili z tej inwestycji. Bardzo jestem ciekawy, w jaki sposób nasze jednostki morskie dostawałyby się na Zalew Wiślany, gdyby nie ten przekop. Dziś przecież pracuje tam nasza Straż Graniczna, są tam nasze poduszkowce, łodzie, jednostki wojskowe. Jak miałoby to dziś funkcjonować bez tego kanału?
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z całym wywiadem z prezydentem Andrzejem Dudą na łamach tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne online od 7 sierpnia br. w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół.
CZYTAJ TEŻ:
— WYWIAD. Andrzej Duda: Jeżeli pilnować wyborów, to przed opozycją. Ta polityczna gra jest bezwzględna
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/658466-top-10-cytatow-z-wywiadu-prezydenta-dudy-dla-sieci