Sędzia Edyta Barańska z Sądu Okręgowego w Krakowie, to znana aktywistka współpracująca ze skrajnie upolitycznionym stowarzyszeniem „Iustitia”. Portal wPolityce.pl ustalił, że do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego skierowano przeciwko niej dyscyplinarny akt oskarżenia. Jego autorem jest bezkompromisowy tropiciel patologii sędziowskich sędzia Przemysław W. Radzik. Zarzucił on sędzi podważenie statusu innej krakowskiej sędzi oraz Krajowej rady Sądownictwa.
Kreowana na męczennicę „kasty” sędziowskiej, Edyta Barańska, w styczniu 2022 roku, uchyliła zaskarżone postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia przez inny skład sędziowski. Jak się okazało, jedynym powodem tej nieodpowiedzianej ustawki był fakt, iż zaskarżone postanowienie wydała sędzia, która została powołana (legalnie i zgodnie z procedurami) z udziałem ”nowego” składu Krajowej Rady Sądownictwa. Kiedy wszczęto postępowanie dyscyplinarne, Barańska nie złożyła nawet wyjaśnień.
Obwiniona nie skorzystała z przysługującego jej uprawnienia i nie przedstawiła na piśmie wyjaśnień i wniosków dowodowych w trybie art. 114 § 1 i 5 Ust.
– czytamy we fragmencie uzasadnienia wniosku sędziego Radzika.
Ważna lekcja
Sędzia Przemysław W. Radzik przypomniał sędzi Barańskiej o podstawowych kwestiach konstytucyjnych. Obnażył jej działania, jako takie, które mają podłoże ideologiczne i polityczne.
(…) sądy w RP sprawują wymiar sprawiedliwości, a w sądach zadania wykonują sędziowie (…). Sędzia nie jest natomiast uprawniony do kwestionowania stosunku służbowego innego sędziego, czy to sądu powszechnego, czy też Sądu Najwyższego, jak i skuteczności powołania innego sędziego. Sędzia nie może też kwestionować umocowania konstytucyjnego organu RP. (…) Obwiniona sędzia popełniając zarzucane jej przewinienia dyscyplinarne, przekroczyła więc swoje konstytucyjne i ustawowe uprawnienia, działając na szkodę interesu publicznego, wyrażającego się prawidłowym funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości (…)
– czytamy we wniosku Zastępcy Rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.
Takie zachowanie sędziego, jako nie tylko pozbawione jakiejkolwiek podstawy prawnej, ale też prowadzące do anarchii, nie mogą być akceptowane
– podkreśla sędzia Radzik.
Wywołanie chaosu
Sędzia Przemysław W. Radzik słusznie przypomniał o wyroku TK z 25 marca 2019 roku dotyczący wybory członków Krajowej Rady Sądownictwa. Na koniec, doskonale sporządzonego, wniosku, rzecznik dyscyplinarny ocenił działania sędzi Barańskiej i wytknął jej działania anarchizujące cały wymiar sprawiedliwości.
Rodzaj dokonanego przez sędziego Edytę Barańską czynu, tak z punktu widzenia postaci zamiaru, jego premedytacji i wysoce negatywnych skutków w zakresie prawidłowości funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, interesu i praw sędziego, którego bezpośrednio dotyczył oraz przede wszystkim konstytucyjnych zasad porządku prawnego RP, godzi w istotne interesy służby, co powoduje konieczność wniesienia niniejszego wniosku
– napisał sędzia Przemysław W. Radzik.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/658151-news-dyscyplinarny-akt-oskarzenia-przeciwko-znanej-sedzi