Na rozpoczętym 8 sierpnia po godz. 11 posiedzeniu rząd ma zająć się m.in. projektem uchwały ws. programu pomocy dla przemysłu energochłonnego w związku z cenami gazu i energii elektrycznej w 2023 r. Rozpatrzy też projekt noweli Prawa lotniczego, który określa zasady wykonywania lotów dronami.
Ministrowie zajmą się m.in. projektem uchwały ws. przyjęcia programu rządowego pod nazwą „Pomoc dla przemysłu energochłonnego w związku z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”.
Przemysł energochłonny
W połowie czerwca w wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano, że do końca drugiego kwartału rząd zamierza przyjąć program wsparcia dla firm energochłonnych wart 5 mld zł. Na początku czerwca w Stalowej Woli rząd oraz NSZZ „Solidarność” zawarli porozumienie, które zakładało m.in. przyjęcie programu pomocowego dla przedsiębiorstw energochłonnych.
Rząd zajmie się również przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury projektem nowelizacji Prawa lotniczego, który określa zasady wykonywania lotów dronami, w tym zapobiegających ich bezprawnemu lataniu.
Wzrost liczby operacji dronów przekłada się na wpływy do budżetu państwa
— wskazano w projekcie.
Decyzje środowiskowe
Rząd zajmie się także projektem zmiany rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Jak wynika z informacji opublikowanej wcześniej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, planowane rozporządzenie ma podnieść progi, powyżej których konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej dla inwestycji polegających na budowie garaży lub parkingów zarówno na obszarach cennych przyrodniczo, jak i na pozostałych terenach. Obecnie progi te wynoszą odpowiednio 0,2 i 0,5 ha.
Planowane jest wprowadzenie progów o wartości porównywalnej do wartości ustanowionej w rozporządzeniu dla zabudowy przemysłowej i magazynowej oraz porównywalnej do wartości ustanowionych w prawodawstwie takich państw jak Niemcy, Włochy, Czechy czy Słowacja
— przekazano w wykazie.
Progi w rozporządzeniu dla zabudowy przemysłowej i magazynowej wynoszą obecnie 0,5 i 1 ha, odpowiednio dla obszarów cennych przyrodniczo i pozostałych terenów.
Rozpatrywany będzie także projekt uchwały w sprawie zapewnienia i zagwarantowania środków na realizację wieloletniego projektu budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/657671-rzad-rozpoczal-posiedzenie-ws-przemyslu-i-srodowiska