Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że złoży zawiadomienie do prokuratury w związku z wypowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie problemów z wystawianiem recept.
Nie została naruszona tajemnica lekarska; nikt nie ingerował w konto lekarza
— odpowiada Ministerstwo Zdrowia.
W piątek minister zdrowia zamieścił na Twitterze dwa wpisy, w których odniósł się do materiału Faktów TVN o problemach z wystawianiem recept.
Minister sprawdził lekarza
Kłamstwa FaktyTVN. We wczorajszym wydaniu usłyszeliśmy, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostali przez ostatnie 2 dni recept na leki przeciwbólowe. Sprawdziliśmy w Poznaniu. I co? Pacjenci po operacjach ortopedycznych otrzymywali recepty na wskazane leki!!
— napisał minister w pierwszym wpisie.
Lekarz Piotr Pisula, szpital miejski w Poznaniu, wczoraj w FaktyTVN „żadnemu pacjentowi nie dało się wystawić takiej recepty”. Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY. Jakie kłamstwa czekają nas dziś
— napisał Niedzielskim w drugim wpisie.
Na tę wypowiedź zareagowała na Twitterze m.in. Naczelna Rada Lekarska, zarzucając szefowi resortu zdrowia złamanie tajemnicy lekarskiej poprzez ujawnienie, jakie leki i komu wystawia lekarz.
W sobotę NIL zapowiedziała złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.
Po analizie prawnej wpisów Pana Ministra Niedzielskiego na portalu Twitter informujemy, że NIL złoży w najbliższych dniach zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego Pana Adama Niedzielskiego. Jednocześnie kierujemy zawiadomienia do RPO, RPP i UODO
— poinformowała na Twitterze rada.
Nie złamano tajemnicy lekarskiej
W odpowiedzi rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przekazał PAP, że „nikt nie ingerował w konto lekarza i nie weryfikował zapisanych na nim informacji”.
Nie została naruszona tajemnica lekarska. Administratorem danych systemu e-zdrowia jest minister. Nikt nie ingerował w konto lekarza i nie weryfikował zapisanych na nim informacji. Informacja o wypisanej recepcie pochodzi z ogólnego systemu monitorowania wystawiania recept
— podkreślił Andrusiewicz.
2 sierpnia weszły w życie przepisy, które w trosce o bezpieczeństwo pacjenta ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Wypisaniu takich leków musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta.
Zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja o tym, że wskazany okres nie został przekroczony, będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta.
Nowe zasady wystawiania recept
Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków: za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem - jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.
Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach. Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych będzie prowadził na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia.
Nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia.
Nowe zasady przepisywania recept wynikają z podpisanej przez ministra zdrowia 12 lipca br. nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.
edy/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/657299-minister-sprawdzil-recepty-nil-zawiadomi-prokurature