W reakcji na przemieszczenie najemników Grupy Wagnera na Białoruś Litwa zamknie dwa z sześciu przejść granicznych z tym krajem – zapowiedział litewski wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramaviczius.
W najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja o zamknięciu dwóch przejść granicznych
— powiedział w rozmowie z radiem publicznym LRT wiceminister.
Litwa zamyka przejścia
Polska ma obecnie praktycznie jedno takie czynne przejście, my natomiast mamy sześć
— dodał.
Wskazał, że „jednym z działań prewencyjnych byłoby zmniejszenie liczby przejść granicznych z sześciu do czterech”.
Rozważane jest zamknięcie punktów kontroli granicznej w Twereczu w rejonie ignalińskim na północnym-wschodzie kraju i w Szumsku w rejonie wileńskim. Decyzję w tej sprawie podejmie litewski rząd.
Zastępca szefa Służby Ochrony Granicy Państwowej Saulius Nekraszeviczius powiedział, że zamknięcie niektórych przejść granicznych z Białorusią zmniejszyłoby ryzyko zagrożeń.
Jeżeli zmniejszymy liczbę przybywających, zmniejszymy tym samym zagrożenie
— podkreślił.
Nekraszeviczius przypomniał, że Polska obecnie ma czynne jedno międzynarodowe drogowe przejście graniczne i trzy-cztery kolejowe przejścia graniczne.
Dołączylibyśmy więc do regionalnej decyzji o stosowaniu jednakowych działań
— podkreślił funkcjonariusz.
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas spotkania z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w Suwałkach oznajmił, że Wilno, Warszawa i Ryga powinny być przygotowane na ewentualne zamknięcie granicy z Białorusią, gdyby z powodu działań najemników z Grupy Wagnera sytuacja bezpieczeństwa zaczęła się pogarszać.
Powinniśmy działać wspólnie. Powinniśmy podejmować działania nie tylko na szczeblu narodowym. Powinniśmy również mieć bardzo jasne algorytmy na wypadek, gdyby sytuacja się pogorszyła, w tym ewentualne zamknięcie granicy z Białorusią
— powiedział dziennikarzom prezydent Litwy.
Uzgodnienia Polski i Litwy
Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Litwy uzgodnili schematy reakcji na zagrożenia ze strony białoruskiej. Omówili także mechanizm, który zostanie zastosowany w przypadku konieczności ewentualnego zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Białorusią i izolacji reżimu Łukaszenki.
Minister Mariusz Kamiński z szefową MSW Litwy Agne Bilotaite rozmawiał przez telefon. Po rozmowie wydali wspólny komunikat.
Kamiński i Bilotaite omówili aktualną sytuację na granicy z Białorusią oraz zasady stałego, bieżącego mechanizmu współpracy między stroną polską a litewską oraz pozostałymi państwami bałtyckimi.
Podczas rozmowy uzgodniono również schematy reakcji na pojawiające się obecnie zagrożenia ze strony białoruskiej, jak też ewentualne przyszłe prowokacje na pograniczu
— przekazali w komunikacie.
Podczas rozmowy - jak podali ministrowie - omówiony też został „mechanizm, który zostanie zastosowany w przypadku konieczności ewentualnego zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Białorusią, co będzie skutkowało izolacją reżimu Łukaszenki”.
Obie strony podkreśliły dobrą i silną współpracę w zakresie bezpieczeństwa między Polską a Litwą
— zaznaczyli w komunikacie.
O kwestię ewentualnego zamknięcia wszystkich polsko-białoruskich przejść granicznych Mariusz Kamiński pytany był w ubiegłym tygodniu, gdy wizytował granicę.
Jesteśmy w kontakcie z przyjaciółmi z Litwy i Łotwy, bo oni też są narażeni na podobne prowokacje. Niewątpliwie taki wariant, czyli całkowita izolacja Białorusi, gdyby doszło do poważnych incydentów z udziałem wagnerowców (…) na granicach państw natowskich i unijnych, takich jak Polska, Litwa czy Łotwa, to niewątpliwie wspólnie będziemy podejmowali działania. I nie wykluczam, że jeżeli uznamy, że jest to właściwa odpowiedź w danym momencie, doprowadzimy do całkowitej izolacji Białorusi i reżim białoruski musi sobie zdawać z tego sprawę
— powiedział szef MSWiA.
Podkreślił, że każda poważna prowokacja na granicy Polski, Litwy czy Łotwy spotka się ze wspólną, stanowczą, przemyślaną i solidarną reakcją naszych państw.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/657227-litwa-zamknie-dwa-z-szesciu-przejsc-granicznych