„W ciągu roku mamy blisko 100 proc. wzrost liczby specjalistów w szkołach i przedszkolach, w tym blisko 85 proc. wzrost liczby psychologów” - powiedziała wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.
Na ich zatrudnienie trafiło do samorządów dodatkowo 2,4 mld zł
— dodała.
Podczas konferencji prasowej pt. „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkołach i przedszkolach” wiceminister Machałek powiedziała, że resort odnotował rekordowy wzrost zatrudnienia specjalistów, szczególnie psychologów w szkołach i placówka edukacyjnych.
Więcej psychologów
Liczba psychologów w roku szkolnym 2021/22 wynosiła 4,9 tys. W ciągu roku wzrosła do 9,1 tys., co oznacza blisko 85 proc. wzrost psychologów zatrudnionych w polskich szkołach i przedszkolach
— powiedziała Machałek. Oceniła, że jest to „absolutnie bezprecedensowe wsparcie”.
Na przestrzeni dziesięcioleci nie było takiego programu, nie było takiego projektu, w którym nastąpiłoby takie zatrudnienie specjalistów
— dodała.
Zwróciła uwagę, że w wyniku przeprowadzonej reformy „z 50 proc. na 15 proc. spadła liczba gmin, w których nie ma zatrudnionych psychologów”.
Do momentu wprowadzenia reformy w 1022 gminach ich nie było
— wskazała.
Pedagodzy specjalni w szkołach
Powiedziała, że prawie 69 proc. dzieci w Polsce z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego uczy się w szkołach ogólnodostępnych. W związku z tym, resort wprowadził do szkół stanowisko pedagogów specjalnych. W roku szkolnym zatrudniono 10,2 tys. takich specjalistów - przekazała Machałek.
Z danych MEiN wynika, że w szkołach zatrudniono także w ciągu ostatniego roku 1,6 tys. terapeutów pedagogicznych. Zwiększyła się również liczba pedagogów z 10,6 tys. w roku 2021/22 do 12,2 tys. w roku szkolnym 2022/23. Łącznie liczba specjalistów w szkołach i przedszkolach wzrosła z 21,9 tys. w roku 2021/22 do 42,7 tys. w roku 2022/23.
74 proc. szkół i przedszkoli ma więcej specjalistów w porównaniu do roku 2021/22
— podsumowała wiceminister Machałek.
Zastrzegła, „że jeszcze przed wprowadzeniem standardów zatrudnienia specjalistów były szkoły, które już je spełniały”.
Na zatrudnienie specjalistów w szkołach i przedszkolach do samorządów i innych organów prowadzących trafiło dodatkowo 2 mld 400 mln zł”
- powiedziała Machałek. „Do tego zwiększyliśmy wsparcie na dodatkowe (3 mln godzin) pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów w szkołach w 2022 r. - o dodatkowe 180 mln zł”
— przekazała wiceminister.
Są jeszcze gminy, w których nie ma psychologów - choćby na części etatów, ale trzykrotnie w ciągu roku liczba takich gmin czy samorządów się zmniejszyła
— dodała Machałek.
PAP/edy
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/656188-wiecej-psychologow-w-szkolach-i-przedszkolach