Nie ustają ataki cudzoziemców na granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze Straży granicznej zostali obrzuceni kamieniami i brukiem. Uszkodzono też pojazdy polskich funkcjonariuszy. To już ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusią od początku roku, a od początku lipca to ponad 2 tys. prób.
Ataki na granicę
Od początku roku cudzoziemcy, którzy koczują przy granicy polsko-białoruskiej, uszkodzili 28 pojazdów Straży Granicznej, rzucając w stronę polskich funkcjonariuszy cegłami, kostką brukową i kamieniami. Ostatnie tygodnie to szczególne wzmożenie naporu na polską granicę - w samym tylko czerwcu uszkodzono 14 pojazdów.
Według polskich służb, stale monitorujących sytuację na granicy z Białorusią, kamienie i inne przedmioty dostarczane są cudzoziemcom przez białoruskich pograniczników. Dziś (25 lipca) doszło do znaczącego ataku na polską Straż Graniczną w Dubiczach Cerkiewnych pod Hajnówką, gdzie grupa cudzoziemskich mężczyzn rzucała przez metalowe ogrodzenie dowiezionymi z lasu kamieniami i brukiem. Wobec tych aktów przemocy, funkcjonariusze polskich służb użyli miotaczy gazu łzawiącego.
Imformacja SG
Do ataku, o którym SG poinformowała na Twitterze, doszło na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych. Na opublikowanym przez formację nagraniu widać, jak z terytorium Białorusi w kierunku stojącego przy zaporze funkcjonariusza SG rzucane są m.in. kamienie. Funkcjonariusz osłania się tarczą i pryska gazem w stronę agresorów.
Mężczyznom znajdującym się po białoruskiej stronie z zamiarem nielegalnego przekroczenia granicy nie spodobało się, że granica naszego państwa jest chroniona, a na ich drodze oprócz zapory technicznej stoją polskie patrole
— napisała o incydencie formacja.
Straż Graniczna podkreśliła, że na polsko-białoruskiej granicy dochodzi do licznych ataków tego typu.
Inspirują, wskazują dogodne miejsca do nielegalnego przekroczenia granicy. Dostarczają sprzęt do forsowania zabezpieczeń granicznych dla cudzoziemców, którzy nie szukają ochrony międzynarodowej w Polsce. Ich celem jest dostanie się do wybranego przez siebie kraju na zachodzie UE
— dodała SG.
Formacja podała, że do ataków wykorzystywane są cegły, kostka brukowa czy tłuczeń, które są dostarczane i gromadzone w pobliżu zapory przez służby białoruskie. SG podkreśliła też, że działania podejmowane przez osoby próbujące przekroczyć granicę Polski wbrew obowiązującym przepisom zagrażają życiu i zdrowiu funkcjonariuszy.
Prowokacje na granicy
Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że spośród 102 cudzoziemców, którzy próbowali się przedostać, blisko 30 osób zawróciło na Białoruś.
SG podała też, że zatrzymano dwóch Ukraińców, którzy przewozili łącznie osiem osób: obywateli Indii i Iranu.
Od początku roku Podlaski Oddział SG zatrzymał ponad 420 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy.
Z danych SG wynika, że od początku roku odnotowano ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusią, a od początku lipca to ponad 2 tys. prób.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Białoruskie służby
Polska Straż Graniczna zamieściła w mediach społecznościowych informację na temat działalności ich białoruskich odpowiedników, którzy - zamiast odpowiadać za ochronę granicy - zajmują się wymyślaniem sposobów na jest naruszanie.
Służby białoruskie, kiedyś odpowiedzialne za ochronę granicy, zajmują się organizowaniem i zachęcaniem do jej nielegalnego przekraczania. Inspirują, wskazują dogodne miejsca do nielegalnego przekroczenia granicy. Dostarczają sprzęt do forsowania zabezpieczeń granicznych dla cudzoziemców, którzy nie szukają ochrony międzynarodowej w Polsce. Ich celem jest dostanie się do wybranego przez siebie kraju na zachodzie Europy
— zamieściła na Twitterze Straż Graniczna.
Cegły, kostka brukowa, tłuczeń, wykorzystywane do ataków, nieprzypadkowo znalazły się przy zaporze, są dostarczane i gromadzone przez służby białoruskie, a działania podejmowane przez osoby próbujące przekroczyć granicę Polski wbrew obowiązującym przepisom zagrażają życiu i zdrowiu funkcjonariuszy
— podkreśliła SG.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/655962-napor-na-granice-rosnie-sg-zostala-obrzucona-kamieniami