Jesteśmy już właściwie w przededniu zakończenia tej wielkiej fazy realizacji tarczy antyrakietowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Jednostce Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Redzikowie. Stronę amerykańską reprezentował ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
Obrona polskiego nieba
Szef rządu podczas wystąpienia podkreślał, że obrona polskiego nieba jest taką samą koniecznością, jak obrona polskiej ziemi.
Zdajemy sobie sprawę z tego doskonale, dlatego prowadzimy bezprecedensowy program inwestycji zarówno w program obrony polskiego nieba, jak i obronę polskiej ziemi
— mówił.
Dodał, że cała modernizacja polskiej armii, jej integracja w ramach systemu obrony NATO jest czymś bezprecedensowym.
Czyni Polskę dzisiaj bezpieczniejszą niż kiedykolwiek wcześniej
— wskazał.
Finalizacja tarczy antyrakietowej
Tutaj dzisiaj w Redzikowie mieliśmy możliwość wysłuchać informacji na temat tarczy antyrakietowej. Tej tarczy, którą nasi poprzednicy w 2008 r. zarzucili poprzez politykę resetu z Rosją. Teraz tej kolejnej szansy Polska nie wypuszcza z ręki. Rząd PiS prowadzi skuteczne rozmowy, negocjacje i dzisiaj jesteśmy już właściwie w przededniu zakończenia tej wielkiej fazy realizacji tarczy antyrakietowej
— oświadczył premier.
Z ogromną dumą mogę powiedzieć, że i polscy specjaliści, którzy tutaj pracują, i amerykańcy (…) to jedni z najlepszych, jeśli nie najlepsi operatorzy broni antyrakietowej, tarczy antyrakietowej w całym systemie NATO. To bardzo pozytywna informacja, że mamy takich specjalistów, że jesteśmy częścią (…), creme de la creme, zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej, obrony powietrznej
— podkreślił Morawiecki.
Dodał, że jest to też jednocześnie wykonanie testamentu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który - jak mówił Morawiecki - stawiał na obronę przeciwrakietową.
Premier podkreśli, że międzynarodowe sojusze i silna polska armia są gwarancją naszego bezpieczeństwa.
Przekonaliśmy się, że Putin zachowuje się jak podwórkowy chuligan - boi się mocnych, mocnych i silnych nie rusza, atakuje słabszych, atakuje słabych. Dlatego nie żadna polityka resetu, dlatego nie żadna polityka ugłaskiwania czy polityka fikcyjnego dialogu de facto z Putinem
— powiedział premier.
Jego zdaniem „tylko polityka zbrojenia, polityka silnej polskiej armii i modernizacji polskiej armii będzie naszą gwarancją bezpieczeństwa, w połączeniu z naszymi sojuszami, z naszymi sojusznikami amerykańskimi, sojusznikami z NATO”.
Jesteśmy dzisiaj w najsilniejszym sojuszu wojskowym w historii świata
— podkreślił szef rządu.
Współpraca polskiego i amerykańskiego wojska
Z kolei ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski zaznaczył, że nigdy wcześniej wojsko amerykańskie i polskie nie było w tak ścisłej współpracy.
Możecie być tego świadkiem tu, w Redzikowie
— stwierdził.
Wskazał, że „ten najnowocześniejszy obiekt wprowadza Polskę do systemu współzależności (…), do tarczy antyrakietowej, która chroni jego kraj”. Brzezinski wyraził wdzięczność, że „Polska daje Ameryce to bezpieczeństwo”.
Podkreślił, że polska i amerykańska armia są teraz, jak nigdy przedtem, bardzo dobrze zintegrowane w swoich działaniach.
Dlatego jesteśmy bezpieczni
— zaznaczył.
Jak mówił ambasador USA, naszą wspólną sprawą jest przyszłość Ukrainy.
Musimy być razem z narodem ukraińskim
—- powiedział.
Wskazał na ważną rolę, jaką Polska odgrywa w tym wsparciu.
Naród ukraiński zwycięży
— oświadczył. Wówczas, jak powiedział, zapewnimy, by Ukraina rozkwitała.
Polska będzie w bardzo dobrym położeniu z powodu swojej lokalizacji geostrategicznej i w wyniku całej pracy, którą włożył naród polski, pomagając uchodźcom
— podkreślił.
Ukończenie budowy bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie planowane jest pod koniec obecnego roku. Instalacja zostanie następnie poddana ostatniej fazie testów amerykańskiej Marynarki Wojennej.
Instalacja w Redzikowie, składająca się z radaru AN/SPY-1, wyrzutni Mk 41 VLS oraz antybalistycznych pocisków SM-3 (Standard Missile-3), jest ostatnim nieukończonym elementem systemu European Phased Adaptive Approach (EPAA).
EPAA to część NATO-wskiego systemu obrony przeciwrakietowej i jest głównie zaprojektowana, by chronić kontynent przed pociskami balistycznymi krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu z Iranu. Oprócz bazy w Polsce, składa się na nią inny system Aegis Ashore w Deveselu w Rumunii, a także radar wczesnego ostrzegania w tureckim Kurecik i centrum dowodzenia w Ramstein w Niemczech. Dodatkowo, morska wersja Aegis zainstalowana jest na niszczycielach US Navy stacjonujących w hiszpańskiej bazie Rota.
EPAA zastąpiła pierwotne plany administracji George’a W. Busha, która zakładała umieszczenie w Polsce systemu Ground-Based Midcourse Defense (GMD), systemu przeznaczonego do przechwytywania rakiet o zasięgu międzykontynentalnym w środkowej fazie ich lotu (tj. w przestrzeni kosmicznej), którego elementy istnieją w bazach w Kalifornii i na Alasce. Drugi z lądowych elementów tarczy, baza w rumuńskim Deveselu, funkcjonuje od 2016 r.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/654733-tarcza-antyrakietowa-w-polsce-premier-ujawnia-szczegoly