Może się okazać, że rozpoczyna się prawdziwie przyjazny okres braterskiej współpracy polsko-ukraińskiej, ale może się też okazać, że nie padną słowa satysfakcjonujące w sprawie Rzezi Wołyńskiej i trzeba będzie zrewidować formy pomocy Ukrainie - powiedział w piątek PAP.PL Paweł Kukiz.
Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd pamięci ofiarom Rzezi Wołyńskiej w nieistniejącej wsi Ostrówki, której mieszkańcy zostali wymordowani przez oddziały UPA. Szef polskiego rządu przybył na Ukrainę w piątek wczesnym rankiem w związku z przypadającą 11 lipca 80. rocznicą tej zbrodni. Paweł Kukiz zapytany o oczekiwania, jakie możemy mieć wobec Ukrainy w sprawie rozliczenia zbrodni na Wołyniu wskazał, że główne obchody pokażą, czy porozumienie w tej sprawie jest możliwe.
Dwie możliwości
Może się okazać, że rozpoczyna się prawdziwie przyjazny okres braterskiej współpracy polsko-ukraińskiej, ale może się też okazać, że nie padną słowa satysfakcjonujące w sprawie Rzezi Wołyńskiej i trzeba będzie zrewidować formy pomocy Ukrainie
— powiedział w piątek PAP.PL Paweł Kukiz. Dopytywany, czy ma na myśli pomoc militarną, ocenił, że zmiany powinny dotknąć przede wszystkim modyfikacji zasad przyznawania świadczeń socjalnych dla Ukraińców przebywających w Polsce.
Należałoby się wtedy zastanowić, czy zasiłki powinny być wypłacane każdemu Ukraińcowi w Polsce
— stwierdził Kukiz.
Jak podkreślił, satysfakcjonującym ruchem byłoby wznowienie ekshumacji ofiar ludobójstwa wołyńskiego. Strona ukraińska nie może warunkować tego jednak żądaniem odbudowy pomników UPA w Polsce.
Nie jest to trafny polityczny ruch ze strony ukraińskiej
— zaznaczył poseł.
Zdaniem Kukiza oba narody powinny rozliczyć się z przeszłości, ponieważ jak stwierdził, „Polacy też byli do końca czyści”.
Bezwarunkowo uważam, że dla dobrych relacji polsko-ukraińskich jest potrzebne wzajemne uderzenie się w piersi, natomiast pierwszy krok powinni zrobić Ukraińcy
— wskazał.
Trudno całkowicie otworzyć serce, jeśli ktoś, komu mówi się: „kocham cię, szanuję, chcę razem z tobą współtworzyć Europę”, jest głuchy na nasze oczekiwania
— dodał lider Kukiz‘15.
Bolesna rocznica
80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na ok. 150 miejscowości zamieszkałych przez Polaków w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim dawnego województwa wołyńskiego. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. „Krwawa niedziela” jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945. W jego wyniku zginęło ok. 100 tys. Polaków.
Sprawcami ludobójstwa na Wołyniu byli członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - B (frakcja Bandery), podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz zachęcona przez nich ludność ukraińska, stanowiąca sąsiadów Polaków, często związanych z nimi więzami krwi. Bezpośrednią odpowiedzialność za wydanie zbrodniczego rozkazu ponosi główny dowódca UPA Roman Szuchewycz. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”, zmierzającą do uczynienia z Ukrainy obszaru zamieszkałego wyłącznie przez Ukraińców.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/653764-kukiz-moze-trzeba-bedzie-zrewidowac-formy-pomocy-ukrainie